vyhrajte-s-preventanem

Pomoc porodní asistentky, výběr dul

Encyklopedie >> Porod >> Pomoc porodní asistentky, výběr dul

Pomoc porodní asistentky

preventan-mimiforum-banner

Podle oficiálního znění, které bylo přijato v roce 2005 na Mezinárodní konfederaci porodních asistentek konané v Austrálii, je definice porodní asistentky tato: Jedná se o osobu, která řádně ukončila zdravotnické vzdělání a získala požadovanou kvalifikaci k péči o ženu v průběhu normálního (nekomplikovaného) těhotenství, porodu, šestinedělí, včetně péče o zdravého novorozence a kojence.

Kde porodní asistentky pracují

Stejné podmínky platí pro porodní asistentky u nás i ve světě: Pracují samostatně, bez odborného dohledu lékaře. Po vstupu České republiky do Evropské unie se můžete v tuzemských porodnicích setkávat s porodními asistentkami i z jiných členských států, stejně tak jako české asistentky mohou vyrážet do zahraničí.

Setkat se s nimi můžete v soukromých praxích, centrech pro budoucí maminky, v porodnicích na sálech, na oddělení péče o těhotné a v šestinedělí, a samozřejmě i v gynekologicko-porodnických ordinacích. Většina pracuje ve státních zdravotnických zařízeních, ale najít je můžete i v soukromých praxích. Můžete se s nimi domluvit, že vás mohou ošetřovat i v domácím prostředí nebo v ambulanci porodní asistentky.

Jak vám porodní asistentka pomůže

Může vám pomocí testů potvrdit těhotenství, sama vás také provede celý těhotenstvím pomocí informací a přípravy k porodu, doporučí vám nutná vyšetření během těhotenství, sleduje stav miminka a včas rozpoznává různá rizika, při kterých ovšem musí ženu předat do péče lékaře gynekologa/porodníka.

Po dohodě si můžete vzít porodní asistentku k porodu, kde vás provede všemi třemi fázemi porodních dob, ale v případě náznaku jakékoliv komplikace musí opět přivolat lékaře. Její práce neskončí jen porodem, ale může docházet k vám domů i během následného šestinedělí, kde hlavně prvorodičkám pomůže v začátcích se získáním sebedůvěry v péči o novorozence.

Další soukromé služby

Některé porodní asistentky provozují i soukromou poradnu, kam docházíte v těhotenství na běžné kontroly. Během nich vás zevně vyšetří, zkontroluje krevní tlak, moč, hmotnost a od 25. týdne poslouchá i ozvy miminka. 19-porodni-asistentky-a-duly-2

Běžně provozují i kurzy předporodní přípravy, kde nejen vám, ale i vašemu partnerovi vysvětlí všechna úskalí porodu a následné péče o miminko. Pokud bude vaše těhotenství bezproblémové, můžete se domluvit a s pomocí porodní asistentky absolvovat i porod v domácím prostředí. V některých městech vám dokonce pojišťovna proplácí až tři návštěvy porodní asistentky při kontrole v následném období šestinedělí v domácím prostředí.

Mnoho porodních asistentek nabízí i další aktivity spojené s péčí o dítě. Je to například laktační poradna včetně správného nácviku kojení, masáže a plavání kojenců, nebo vám doporučí několik cvičení, která můžete absolvovat společně s miminkem.

Kdo je dula

Na rozdíl od porodní asistentky je dula žena, která vás, partnera a zbytek rodiny bude emociálně podporovat a provázet během celého těhotenství. Na vaše přání vás doprovodí i k porodu a bude vám přínosem během následného šestinedělí.

Dula vám pomůže vytvořit porodní plán, doporučí vhodnou literaturu, vzhledem ke své praxi vám dokáže poskytnout maximální možný přísun informací ohledně celého těhotenství, porodu a následné péče o miminko. Jejích služeb můžete využít i při druhém a dalších porodech – stačí si jen oživit některé informace, nebo získat nové poznatky.

Tip MIMIFORA:

Porodní asistentka i dula se musejí řídit etickým kodexem a přáními těhotné ženy, která se mohou během jednotlivých fází těhotenství a porodu měnit. Předem se seznamte se všemi možnostmi a alternativami, které jsou pro vás dostupné.

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com, Dreamstime.com