vyhrajte-s-preventanem

Označení miminka po porodu

Encyklopedie >> Porod >> Označení miminka po porodu

označení miminka

preventan-mimiforum-banner

Bezprostředně po spontánním porodu vám porodní asistentka či porodník položí miminko na bříško, případně vám ho přímo vloží do náruče. Připravte se, že nedostanete krásný a čistý růžový uzlíček, jakých jste na fotografiích jistě viděla spoustu, ale miminko bude mírně nafialovělé a jeho tělo bude pokryté slizkým mazem, po kterém bude ještě stékat krev. Miminko může, ale i nemusí mít přestřiženou pupeční šňůru. Zeptejte se tedy na přesný průběh přímo v porodnici, ve které jste se rozhodla rodit.

Lékař miminko na vaše tělo položí z několika důvodů – předně proto, že zná vaši vůni, a proto jej v neznámém prostředí uklidní. Stejně tak je »drobečkovi« příjemný i dotyk vaší kůže, rozezná váš hlas a může si vás i prohlédnout (i když to zvládne »jen« na vzdálenost 20 cm). Snažte se na něj proto co nejvíce mluvit uklidňujícím hlasem, aby jeho příchod na svět byl co nejpohodovější.

Ještě před porodem se můžete dohodnout, kdy vám má lékař přestřihnout pupeční šňůru (Světová zdravotnická organizace doporučuje v případě hladkého porodu bez komplikací nechat pupečník dotepat cca 2 až 4 minuty po vytlačení celého miminka z dutiny břišní).20-oznaceni-miminka-po-porodu-2-dr

První ošetření miminka

Zhruba po deseti minutách, kdy porodíte i placentu, následuje první ošetření miminka na vyhřívaném novorozeneckém lůžku, na které byste měla bez potíží dohlédnout a mít tak přehled, co se s vaším děťátkem děje. Miminko se může odnést i do speciálního boxu, kam pravděpodobně neuvidíte, ale váš doprovod na porodním sále (partner, kamarádka, dula) může miminko doprovázet a celou dobu jej sledovat. 

Nezaměnitelné označení miminka

Pokud vás k porodu doprovází partner, bude s velkou pravděpodobností vyzván, aby si miminko na stehno nebo na bříško podepsal – děje se tak speciální fialovou vodičkou (gentianová violeť), kdy mu napíše příjmení shodné s příjmením rodičky. Dalším identifikačním znakem je číslo, které dostane v podobě náramku opět maminka i miminko.

Opět záleží na zvyklostech porodnice. Někde se dokonce miminka neznačí vůbec, ale musí být zajištěno, že jej budete mít celou dobu na očích. V některých porodnicích vám miminko mohou stále ještě odnášet na prohřátí a vy jej opět dostanete, až když budete přemístěna na oddělení šestinedělí (děje se tak zhruba po dvou hodinách od ukončeného porodu). Je dobré se tedy předem domluvit s porodní asistentkou, jak právě v porodnici, kterou jste si vybrala, označení miminka vypadá a zda jej budete mít neustále u sebe, nebo vám jej odnesou.

Tip MIMIFORA:

Je zbytečné stresovat se nevědomostí. Proto si žádnou z otázek, která vás zajímá, nebo si nejste odpovědí jistá, předem ujasněte, ať nedojde ke zbytečným nedorozuměním.

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com, Dreamstime.com