vyhrajte-s-preventanem

Ošetření rodičky na porodním sále

Encyklopedie >> Porod >> Ošetření rodičky na porodním sále

Ošetření rodičky na porodním sále

preventan-mimiforum-banner

Proč musíte zůstat po bezproblémovém porodu další čas na porodním sále? Kromě samotného porodu miminka musí dojít i k porodu placenty a všech plodových obalů. Lékař musí pečlivě zkontrolovat, zda nezůstal kousek čehokoliv uvnitř dělohy, protože by mohlo dojít k zanícení a dalším infekcím.

Zašití nastřižení

Pokud vám byla nastřižena hráz (k čemuž by vás neměl nikdo nutit a o tomto úkonu byste měla rozhodovat sama), nebo vám miminko při porodu kůži v této oblasti natrhlo, musí dojít k zašití lékařem. V současné době je možné domluvit se na lokálním umrtvení, abyste nemusela bezdůvodně trpět.

Zákrok probíhá tak, že se místo dezinfikuje a co nejšetrněji a nejpřirozeněji sešije tak, abyste neměla v budoucnu žádné problémy. Této jizvě byste měla věnovat zvýšenou opatrnost především po hygienické stránce. Také se doporučuje ji v domácím prostředí po propuštění z nemocnice kontrolovat. Jakmile se vám nebude její stav zdát v pořádku, určitě vše zkonzultujte přímo s gynekologem a nic nepodceňujte.

Také se může stát, že k nastřižení nebo potrhání nemusí vůbec dojít, pokud se budete věnovat předporodní masáži hráze. Není to však pravidlem. Pokud je miminko větší, k nastřižení většinou dojde.

Jak provádět masáž

V období 4 až 6 týdnů před termínem porodu si můžete každý den po dobu maximálně pěti minut provádět předporodní masáž hráze – dojde tak k uvolnění této oblasti, která bude při porodu pružná a dostatečně rozvinutá. V oblasti mezi pochvou a konečníkem jemně vmasírujte několik kapek oleje. Začněte masáží ukazováčkem, pak přidejte i prostředníček, ale dbejte na to, že prsty vniknete do pochvy jen ke druhému kloubu. Přejíždějte od jedné strany k druhé a stlačujte stěnu pochvy směrem dopředu a dolů. Masáž zakončete zhruba minutovým mnutím kůže na hrázi mezi palce a ukazováčkem.

Propuštění z nemocnice

24-osetreni-rodicky-2-dr

Po zašití zůstanete na porodním sále zhruba ještě další dvě hodiny. Během této doby porodní asistentka zkontroluje, zda se vám děloha správně zavinuje a vrací na původní místo. Nemělo by se vyskytovat ani krvácení, v tomto případě by vás museli převést na jednotku intenzivní péče.

Pokud vše bude probíhat bez problémů, po této době budete převezena na oddělení šestinedělí a společně s miminkem zůstanete v porodnici zhruba pět dní. Záleží na tvorbě mateřského mléka a přírůstku hmotnosti miminka i na hojení pooperačních zranění, které jste během porodu utrpěla. Nebojte se během této doby ptát sestřiček a lékařského personálu na vše, co vás ohledně péče o miminko zajímá.

Po propuštění z porodnice vám lékař předá propouštěcí zprávu, se kterou se musíte do deseti dnů dostavit na kontrolu ke svému praktickému gynekologovi. S ním se domluvíte na dalších návštěvách, včetně nasazení antikoncepce a návratu k pravidelnému sexuálnímu životu. Ale to vše vám dovolí až po úplném a zdravém zvládnutí šestinedělí.

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com, Dreamstime.com