vyhrajte-s-preventanem

Odstřižení pupeční šňůry tatínkem

Encyklopedie >> Porod >> Odstřižení pupeční šňůry tatínkem

Odstřižení pupeční šňůry tatínkem

preventan-mimiforum-banner

Domluvili jste se během těhotenství, že vás partner doprovodí k porodu? Měla byste ho proto informovat o tom, co na porodním sále zažije. Měl by vám být oporou po celou dobu těhotenství, aby se cítil jeho součástí. Jasně mu vysvětlete, co od něj očekáváte a čím vám těhotenskou a porodní dobu nejvíce usnadní.

Příprava před těhotenstvím

Zapojte partnera hned na začátku – ještě v době plánovaní – do nezbytných příprav. Vysvětlete mu, že vám v této době pomůže již tím, že se přizpůsobí zdravému životnímu stylu, který jste se rozhodla dodržovat. Ukažte mu, proč přecházíte na zdravou stravu, omezujete pití kávy a alkoholu a vyhýbáte se zakouřeným prostorům. Může vás podpořit tím, že společně budete trávit čas relaxací, cvičením a procházkami na čerstvém vzduchu.

Partner a těhotenské prohlídky

Domluvte se s partnerem, aby vás doprovázel na všech pravidelných lékařských prohlídkách (nebo alespoň na těch, kde budete vyšetřena pomocí ultrazvuku). Dejte mu možnost, ať sleduje vývoj a růst vašeho miminka měsíc po měsíci stejně tak jako vy. Sice mu můžete ukázat fotografie a záznamy z ultrazvuku, ale slyšet tlukot dětského srdíčka, nebo si prohlédnout jeho malé prstíky na obrazovce ultrazvuku je nezapomenutelným zážitkem nejen pro vás.

Partner a těhotenské kurzy

Společně si můžete prostudovat knihy o těhotenství a porodu, ale mít možnost si vše vyzkoušet v některém z přípravných kurzů oceníte nejen vy, ale i tatínek. Jistě bude mít spoustu zvídavých dotazů, na které mu porodní asistentky rády odpovědí. Navíc se na kurzu seznámí i s dalšími budoucími tatínky a mohou si společně předat pár cenných rad a poznatků.

Pokud je váš partner stydlivý a nedělá mu dobře navštěvovat kurzy s maminkami, nenuťte ho. Existují i těhotenské kurzy pouze pro tatínky. Informujte se u porodní asistentky a partnera po dohodě na jeden přihlaste (vhodný je termín mezi 36. až 40. týdnem těhotenství).

Partner a miminko

Na rozdíl od partnera jste vy s miminkem v nepřetržitém kontaktu. Dovolte proto partnerovi, aby každý vhodný okamžik mohl i on trávit čas s miminkem. Nechte jej »povídat« si s vaším bříškem, hladit ho, číst a zpívat miminku, které si tak přivykne i na jeho hlas a po porodu jej také tatínkův hlas snadněji utiší.

Partner a porod

Výsledkem devítiměsíční spolupráce bude partnerova opora na porodním sále – třeba vás bude držet za ruku, otírat pot z čela a tiše snášet vaši bolest. Největším oceněním pro něj bude, když se ho porodník zeptá, zda chce přestřihnout pupeční šňůru nebo označit miminko. I v tomto případě se informujte v porodnici, ve které budete rodit, jak lze partnera při porodu aktivně zapojit, abyste mu něco neslíbila a on si nakonec nepřipadal odstrčeně.

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com, SXC