7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos
Komplikace při porodu
Encyklopedie >> Porod >> Komplikace při porodu

Na porod se můžete připravit všemi různými způsoby, ale nenadálá komplikace dokáže narušit očekávání bezproblémového porodu. Většinou se možné komplikace probírají na předporodních kurzech, základní informace vám poskytne i gynekolog, nebo se přímo můžete zeptat porodní asistentky.
Existují samozřejmě rizikové skupiny žen, které gynekolog již od samého počátku těhotenství upozorní, že u nich při porodu mohou nastat nepředvídatelné komplikace. Touto rizikovou skupinou jsou velmi mladé dívky (mladší sedmnácti let), nebo naopak ty, které rodí své první miminko v pokročilejším věku (starší 35 let), kuřačky, alkoholičky, drogově závislé a ženy s více porody (zpravidla čtyřmi a více). Poměrně velký význam na hladký průběh porodu má i výška rodičky (problém je s výškou pod 150 cm), a váha (ženy trpící bulimií, anorexií). Také chronická onemocnění významně ovlivňují porod – mezi těmito onemocněními se často vyskytuje cukrovka a další vážné chronické nemoci.
Riziková těhotenství
Jaké jste měla těhotenství, takový bude váš porod. Pokud vše probíhalo bez zdravotních komplikací, nebyla jste vystavěna žádnému zbytečnému stresu, dodržovala jste rady ohledně zdravého a plnohodnotného stravování, bude pravděpodobně i váš porod bez komplikací.
Jakmile gynekolog během těhotenství objeví nějaká rizika, doporučí vám tzv. rizikové těhotenství (na mateřskou dovolenou odejdete dříve). Záleží na vážnosti těchto rizik, jak mohou ovlivnit průběh porodu, ale protože budete pod zvýšeným lékařským dohledem, vaše miminko by se mělo narodit zcela zdravé bez poškození.
Poslední formou je patologické těhotenství – to je těhotenství, ve kterém byla diagnostikována například genetická vada a je vysoká pravděpodobnost, že se vaše miminko narodí s určitým druhem poškození.
Velký plod
Během těhotenství dochází k neustálému měření vašeho miminka, aby měl porodník představu, jak velké miminko bude. Pokud bude plod velký a jeho průchod rodidly by ohrožoval na životě matku nebo samotné miminko, přistoupí se k císařskému řezu.
Jedná se o velký chirurgický zákrok v dutině břišní, během kterého porodník vyjme novorozence. Délka zákroku nepřesáhne hodinu a rodička si může vybrat, jaký druh analgezie preferuje – zda úplnou, nebo částečnou.
Kromě velikosti plodu se k císařskému řezu přistupuje i při vašem zdravotním onemocnění (cukrovka, astma, srdeční či oční onemocnění), předcházející úrazy v oblasti pánve nebo některé gynekologické operace. Počítejte pak také s delší dobou v porodnici na oddělení šestinedělí (obvykle se pohybuje kolem deseti dnů).
Předčasný odtok plodové vody
Jakmile vám praskne plodová voda, měla byste být do šedesáti minut na příjmu v porodnici, kde jste zaregistrovaná k porodu. Nemusíte ale panikařit – pokud je voda čirá, neměl by se vyskytnout žádný problém ani při o něco pozdějším dojezdu do nemocnice.
Problém nastává v okamžiku, kdy je barva plodové vody hnědá, případně zelená – v tomto případě byste měla být co nejrychleji vyšetřena v porodnici. Snažte se tedy být v době (před, v i po termínu), na kterou máte naplánovaný porod, vždy ve společnosti další dospělé osoby, která vám s odjezdem do porodnice pomůže.
Vrozené vady
Když gynekolog během těhotenství zjistí jakoukoli vývojovou vadu plodu, měla byste být pod přísnějším dohledem. Vaše těhotenské prohlídky by měly být častější u více specialistů a hlavně byste měla být plně poučena, k jaké vývojové vadě u miminka může dojít. Porodní asistentka by vám také měla jasně vysvětlit, zda a k jakým komplikacím může u porodu dojít. Pokud vám není cokoli jasné, nebojte se i několikrát zeptat, dokud nebudete všemu plně rozumět.
Předčasné odloučení placenty
Při prasknutí cév, zmenšení vnitřního objemu dělohy, nárazu do břicha, porodu prvního dítěte z dvojčat a z dalších různých příčin může dojít k předčasnému odloučení placenty. To je nejčastější příčinou úmrtí nejen miminka, ale i rodičky – u miminka dochází k přerušení dodávky kyslíku a může se udusit, u rodičky dochází k velké ztrátě krve, ze které může dostat šok a v důsledku toho i zemřít. Jedná se o velice závažný stav, kdy je nutné provést akutní císařský řez.
Pupeční šňůra omotaná kolem krku
Ve většině případů nedochází při omotané pupeční šňůře kolem krku miminka k žádným vážným komplikacím. Jakmile totiž lékař tuto situaci zjistí, maminka je pod jeho přísnějším monitoringem.
Porod koncem pánevním
Pokud se miminko nestačí do porodu otočit do správného směru (hlavičkou dolů směrem k rodidlům) a je natočeno nožičkami napřed, navrhne porodník raději porod císařským řezem. Nemusíte se ničeho obávat, císařským řezem se při všech uvedených komplikací ukončuje zhruba jen 15 % všech porodů vedených v České republice.
Text: boh
Foto: Ingimage.com, SXC