vyhrajte-s-preventanem

Jednotlivé fáze porodu

Encyklopedie >> Porod >> Jednotlivé fáze porodu

Jednotlivé fáze porodu

preventan-mimiforum-banner

Máte za sebou odjezd do porodnice, přijetí porodní asistentkou a teď čekáte na samotný porod. Jak bude probíhat, kolik má fází a jak vypadají? Vše jste pravděpodobně načetla v knihách, případně probrala na předporodním kurzu, ale teď vás vše čeká naostro.

Přestože jste si vyslechla různé příběhy od kamarádek nebo maminek z těhotenské poradny, porod pro vás bude jedinečným okamžikem, kdy po dlouhých devíti měsících přivedete na svět své miminko. Porod se skládá ze tří fází, které trvají různou dobu a postupně na sebe navazují.

1. fáze porodní (doba otevírací)

Jde o otevírací fázi, při které dochází ke zkracování a otevírání děložního hrdla. Pro tuto etapu jsou charakteristické děložní stahy – kontrakce. Dochází k vytvoření souvislého porodního kanálu a k úplnému zániku děložního hrdla. Doba mezi stahy se bude postupně zkracovat, naopak délka jednotlivých stahů se bude postupně prodlužovat.

Protože se jedná o velice individuální dobu pro každou rodičku a navíc záleží i na tom, kolikátý porod to pro vás je, dá se zhruba odhadnout, že u prvorodiček se tato doba pohybuje mezi 10 až 18 hodinami, u dalších porodů se zkracuje na 6 až 8 hodin. Toto je fáze, kdy budete pravděpodobně nejvíce trpět, protože vás budou trápit intenzivní bolesti v podbřišku a v zádech v oblasti kříže. Během porodní fáze dochází k odtoku plodové vody a k prasknutí porodního vaku, ve kterém se dosud novorozenec pohyboval.

2. fáze porodní (doba vypuzovací)15-jednotlive-faze-porodu-1-sxc

K samotnému porodu se přistupuje, pokud je děložní hrdlo otevřeno již na 10 centimetrů (aby jím snadno prošla hlavička miminka). Protlačení hlavičky miminka je pro rodící ženu nejobtížnější.

Dítě by se v tuto fázi mělo nacházet hlavičkou čelem k matčině hrázi. Dojde k úplnému zániku děložního hrdla, hlavička se posuvným, otáčivým pohybem zanořuje hlouběji do porodních cest. Pokud je miminko v děloze otočeno k zádům matky, musí během první a druhé fáze dojít k rotaci miminka (o tuto rotaci se porodní fáze o něco prodlouží). Po protlačení hlavičky dochází k porodu ramínek a následně celého zbytku tělíčka – to již bývá ve srovnání s porodem hlavičky snazší. Jakmile je miminko otočené pánevním koncem, nejdříve žena tlačí zadeček a nožičky.

Jediná poloha miminka, u které nemůže dojít ke spontánnímu porodu, je příčná – tehdy se přistoupí k operativnímu zákroku (tzv. císařskému řezu). Stejně tak vám porodník doporučí císařský řez i v případě, pokud má miminko vyšší váhu (zhruba nad 4 kg).

Délka této fáze porodu by neměla přesáhnout dvě hodiny – pokud nastává nějaká komplikace, po vzájemné dohodě se přistoupí k císařskému řezu, případně si u zaklínění miminka uvnitř může porodník pomoci kleštěmi nebo vakuovým extraktorem. 

3. fáze porodní (porod placenty)

V této fázi je miminko vypuzeno z těla matky a porod je u konce. Krátce po porodu je vypuzena placenta včetně všech plodových obalů. To by nemělo trvat více než deset minut – vše musí lékař pečlivě zkontrolovat, protože případné zbytky placenty v děloze vám mohou způsobit vážné zdravotní komplikace. Pokud během této doby nedojde k vypuzení placenty, musí lékař přistoupit k chirurgickému zákroku. Lékař také provede zašití porodních poranění – nastřižení hráze, nebo dojde-li k natržení.

Tím prakticky celý porod končí. Na sále ovšem pod dohledem lékařského personálu zůstáváte ještě další dvě hodiny, kdy dochází ke krvácení a zavinování dělohy do původního stavu. K úplnému ustálení krvácení včetně návratu dělohy do původních rozměrů (tedy před otěhotněním) dochází až následně během šestinedělí.

Příchodem miminka na svět začíná zcela nová etapa vašeho dosavadního života. Jedná se o nevratný zásah do vašeho i partnerova života. Každý rodič vnímá narození miminka po svém – někdo brečí štěstím, jiný se usmívá, další má smíšené pocity. Pro všechny však platí, od této doby bude vaše miminko potřebovat vaši 24 hodinovou péči.

 

Text: boh

Foto: SXC