vyhrajte-s-preventanem

Druhy porodu

Encyklopedie >> Porod >> Druhy porodu

Druhy porodu

preventan-mimiforum-banner

Jedno období končí, další začíná. Ve vašem případě skončilo krásné období těhotenství a začíná další nádherné období mateřství a rodičovství. Porodit své miminko v dnešní době můžete různými způsoby. Většina nemocnic zareagovala pružně i na poptávku klientek a nabízí nejrůznější alternativní metody porodu, při kterém si sama žena zvolí polohu, která jí bude nejvíce vyhovovat.

Klasický porod versus císařský řez

Samozřejmě stále platí, že pro porodníka je nejpohodlnější polohou ta, kdy žena leží na zádech se zdviženýma nohama. Většina českých žen stále přivádí děti na svět klasickým vaginálním porodem. Ve všech porodnicích k rodícím ženám přistupují jako ke klientkám, takže se nesetkáte s přístupem, kdy vám bude lékař něco striktně přikazovat. Vy jste ta, která si vybírá, co se bude s vaším tělem provádět a jak přivedete své miminko na svět. Klasický vaginální porod by měl porodník zakončit tím, že vám ihned po porodu vloží miminko do náruče.

V případě nenadálých komplikací, kdy se musí upustit od klasického porodu, přistupuje porodník k chirurgickému zákroku – císařskému řezu. Císařský řez představuje také výrazně větší riziko komplikací než přirozený porod. Není tedy správné žádat svého porodníka předem o tento druh porodu z důvodu menší bolesti. Správný lékař by vašemu požadavku, pokud je možný klasický porod, neměl vyhovět.

Porod do vody

Rovněž jde o přirozený druh porodu, kdy rodička porodí své miminko do speciální teplé lázně a dítě tak přijde na svět pro něj přirozenou cestou. Hlavní výhodou (a zároveň i předností) je rychlejší průběh, většina rodiček navíc uvádí i menší bolesti. Porodník se však musí vypořádat se znesnadněnou možností kontroly děložního hrdla rodičky a množstevní ztrátou krve. Také je vyšší riziko infekce.

Přestože se jedná o trend poměrně populární, ne všechny porodnice tento druh porodu nabízejí. Máte-li o tento druh porodu zájem, informujte se proto včas ve vaší porodnici, případně zvolte jinou. Pokud pojedete do vzdálenější porodnice, počítejte s možnostmi dopravních komplikací a uzavírek, čímž se může trasa a čas, než se dostanete do porodnice, ještě prodloužit.

Domácí porod

Většina porodnic nabízí nadstandardní pokoje a individuální přístup k rodičkám. Přesto existují ženy, které touží rodit v domácím 16-druhy-porodu-2-sxcprostředí. Zvolíte-li porod doma, po celý čas budete mít k dispozici porodní asistentku, která v případě potřeby přivolá lékařskou pomoc.

Domácí prostředí má určitě pozitivní vliv na psychické rozpoložení rodící ženy, protože odstraní stres spojený s cizím prostředím porodnice. Na druhou stranu by tuto variantu neměla volit prvorodička, u které je vyšší pravděpodobnost možných problémů. V každém případě tuto variantu podrobně proberte s vaší porodní asistentkou i partnerem, protože v případě neočekávaných komplikací je každá minuta k záchraně vašeho života, nebo života miminka, velice potřebná. 

Ambulantní porod

Je to porod, kdy žena rodí v porodnici a nejdříve po dvanácti hodinách je propuštěna do domácího ošetřování. Obvyklá doba trávená v porodnici je zhruba pět dnů. Ženě, která si zvolí ambulantní porod, musí po propuštění do domácího ošetření tuto péči zajistit některý z rodinných příslušníků. Rodička nesmí zůstat bez dozoru, protože může dojít ke komplikacím, kdy bude třeba rychle přivolat lékaře.

Propuštění do domácího ošetření probíhá u porodů, které proběhly bez komplikací a matka i dítě jsou zcela zdrávy. Připravte se na to, že následující čtyři dny vás postupně navštíví dětská sestra, dětský lékař, porodník a znovu dětský lékař. Při domácím ošetření se musíte více zapojit a pečlivěji pozorovat miminko, zda u něj nedochází k úbytku váhy nebo dalším zdravotním komplikacím a případně vše telefonicky konzultovat s lékaři. 

 Tip MIMIFORA:

Je dobré, abyste se na porod co nejvíce připravila a nebyla zbytečně vystrašená nebo stresovaná. V tom vám pomohou přípravné kurzy, setkání s dalšími »těhulkami«, či přítomnost některé vám blízké osoby u porodu (klidně neváhejte a požádejte gynekologa, zda by mohl být přítomen u vašeho porodu).

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com, SXC