vyhrajte-s-preventanem

Cesta do porodnice a příjem v porodnici

Encyklopedie >> Porod >> Cesta do porodnice a příjem v porodnici

Cesta do porodnice a příjem v porodnici

preventan-mimiforum-banner

Nastal váš čas a vyrážíte do porodnice. Jde o hektickou dobu, většinou nebývá radno zdržovat se s maličkostmi. Proto byste měla mít předem sbalené porodní zavazadlo se všemi proprietami, které během dnů strávených v porodnici budete vy a vaše miminko potřebovat.

Základní informace o tom, co je nezbytné a co byste si měla přivézt s sebou, vám buď poradí zkušenější kamarádky, které již porod absolvovaly, nebo se můžete poradit s porodní asistentkou na předporodním kurzu. Studnicí praktických informací vám jistě budou i ostatní maminky, se kterými se během návštěv v těhotenských poradnách potkáte.

Vše pro maminku

Nezapomeňte na doklady, které si od vás vyžádá při příjmu buď sestra, a nebo později matrikářka na oddělení šestinedělí. Jedná se především o váš občanský průkaz (zkontrolujte si termín platnosti občanky, abyste později neměla problémy). Nezbytná je kartička zdravotní pojišťovny (přestože je kód a název zdravotní pojišťovny uveden ve vaší složce, personál vše musí zkontrolovat).

Zapomenout nesmíte ani na těhotenskou průkazku, která je informačním záznamem celého dosavadního těhotenství. Pokud jste vdaná, přibalte oddací list. Budete-li rodit jako svobodná, vezměte si rodný list otce dítěte. 

Osobní věci maminky

Po porodu – při pobytu na oddělení šestinedělí – byste se měla cítit co nejpohodlněji. Proto si sbalte věci, které vám budou připomínat domov a jsou vám pohodlné. Určitě si vezměte:

● oblíbený šampon a sprchový gel včetně vlastních měkkých ručníků (věřte, že každou volnou chvíli po porodu budete chtít trávit ve sprše, kde odplavíte všechnu únavu z porodu)

zubní kartáček včetně pasty by měl být samozřejmostí

hřeben, kosmetika (maskara, denní a noční krémy, tělová mléka)

župan, přezůvky (počítejte s tím, že budete mít spoustu návštěv)

● jedno balení porodnických vložek (musí být vatové a bez lepicího pásku)

síťované kalhotky – jsou propustné, nikde vás nebude nic škrábat a omezovat v pohybu (a přestože jsou jednorázové, dají se snadno přeprat a můžete je znovu použít)

kojící podprsenky, nejlépe dva kusy s praktickými odepínacími košíčky a také prsní vložky, které zachycují unikající mléko (vyrábějí se jednorázové i látkové a bez problémů je koupíte v každé drogerii)14-cesta-do-porodnice-2

Potřeby pro miminko

Během prvních několika dnů v porodnici na oddělení šestinedělí toho pro miminko moc potřebovat nebudete. Můžete si vzít balík jednorázových plenek, vlhčené ubrousky, případně věci, které vám poradí přímo porodní asistentka na předporodním kurzu, nebo v těhotenské poradně. Některé porodnice dávají klientkám uvítací balíček, který obsahuje různé kosmetické vzorky pro miminko – od krémů a pudrů na opruzeniny až po tělové olejíčky. Sama musíte postupně a pomalu přijít na to, která kosmetika bude vašemu miminku nejvíce vyhovovat a zda na některou nebude reagovat alergickou reakcí.

Návštěvy

Připravte se na poměrně náročný shluk návštěv – kromě partnera, který bude chtít s miminkem trávit co nejvíce času, vás jistě přijdou navštívit prarodiče z obou stran, sourozenci, kamarádi a kolegové z práce.

Včas je informujte, kdy se vám jejich návštěva nejvíce hodí. Přestože každý chce novorozené miminko vidět, měl by respektovat vaši únavu a potřebu relaxace. Návštěvy také můžete poprosit o případné donesení věcí, které v porodnici postrádáte.

Tip MIMIFORA:

měla byste návštěvy upozornit, že se jako dárky nehodí žádné aromatické květiny.

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com