vyhrajte-s-preventanem

Ženská a mužská neplodnost

Encyklopedie >> Plánované rodičovství >> Ženská a mužská neplodnost

Ženská a mužská neplodnost

preventan-mimiforum-banner

Příčin neplodnosti je mnoho, a to u obou pohlaví. Probereme si, jaké jsou příčiny neplodnosti u žen a u mužů a také, zda a jak se dají případně odstranit.

Ženská neplodnost

Ženská neplodnost má řadu příčin, některé mohou být léčeny a vyléčeny, jiné představují absolutní sterilitu. Zpravidla se tak jedná o kombinaci více vlivů.

Nepravidelná menstruace

Nepravidelná ovulace zralých vajíček z vaječníků. Častou příčinou je porucha vylučování pohlavních hormonů podvěskem mozkovým, porucha řídících center v mozku, vrozená choroba, případně nádor.

Porucha ovulace

Příčinou může být anatomická překážka a problém v pánevní oblasti. Mezi ně se počítají ucpané vejcovody, cysty na vaječnících, fibroidy v děloze. Překážky v pánevní oblasti jsou zpravidla důsledkem prodělaných operací břicha, předchozími potraty a porody. Mimoděložní těhotenství, srůsty po operaci, zánětlivá onemocnění vedou k poruchám vejcovodů – ty vyloženě ucpou a tím zabrání oplodnění vajíčka.

Cysty, ložiska

Vyskytují se na sliznici dělohy a i v jiných částech pohlavního ústrojí. Obtíže lze určit pomocí lokalizace cyst – bolestivost, obtíže s vyprazdňováním, sexuální obtíže.

Onemocnění pohlavních orgánů

Mohou za ně především neléčené záněty (zejména ty, které přešly do chronického stádia).

Anorexie, bulimie

Prudké výkyvy hmotnosti ženy mohou vést k poruchám ovulace a tedy i k neplodnosti.

Alergie na sperma

Někdy se stává, že má žena protilátky, které vyloženě imobilizují sperma partnera. V tomto případě je vhodné se poradit s odborníky, kteří stanoví potřebnou léčbu.

Choroby6-neplodnost-u-zeny-a-u-muze-1

Neplodnost žen mohou způsobit cukrovka, poruchy štítné žlázy, vážné srdeční choroby, nemoci močových cest, nádorová onemocnění, některé sexuálně přenosné choroby, závislost na lécích, vysazení antikoncepce (dočasné) apod.

Nebezpečné prostředí

Pokud žena pracuje v nebezpečném prostředí, například s chemickými látkami, také může dojít k případné neplodnosti.

 

Neplodnost muže

Muž se na neschopnosti počít dítě s partnerkou podílí přibližně v 50 % případů. Mužská neplodnost může mít buď vrozené, nebo získané příčiny. Zde jsou:

Špatná tvorba spermií

Na tvorbu spermií má negativní vliv řada faktorů – porucha sestupů varlat při narození, úraz šourku, zranění při provozování některých sportů apod.

Onemocnění varlat, nadvarlat, prostaty

Pokud muž prodělal v postpubertálním věku komplikované příušnic, spalničky, infekční mononukleózu či zánět jater, může dojít k těžké poruše spermatogenezy.

Sauna, špatné oblečení 

Časté saunování, horké koupele, přiléhavé oblečení nebo dlouhé sezení také způsobuje zhoršenou tvorbu spermií.

Špatné návyky

Kouření, alkohol, drogy, neléčená infekce močového a pohlavního ústrojí, to vše jsou příčiny nízkého počtu spermií i jejich pohyblivosti.

Infekce varlat, nadvarlat, vývodných semenných cest

V tomto případě musí muž podstoupit specializované laboratorní vyšetření a zahájit dostatečnou terapii.

Hormonální příčina

V tomto případě je vhodné se obrátit na specializované pracoviště, které stanoví vhodnou léčbu.

Žádné spermie

Tito muži nemají možnost mít biologický vlastní dítě, ale v některých případech se lze pokusit o mikrochirurgickou rekonstrukci vývodných semenných cest.

 

Stres a psychické vypětí

Usilovné snažení o miminko nepříznivě působí na psychiku muže i ženy. Berte proto milování jako akt, při kterém si budete vzájemně předávat touhu a lásku. Nesmíte k němu přistupovat jen jako k oplodňovací fázi.

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com