vyhrajte-s-preventanem

Umělé oplodnění

Encyklopedie >> Plánované rodičovství >> Umělé oplodnění

Umělé oplodnění

preventan-mimiforum-banner

Pokud veškerá dosavadní léčba selhává a vy se bojíte, že miminko nikdy mít nebudete, nezoufejte! Máte ještě možnost podstoupit umělé oplodnění. Jedná se o metodu, ke které se přistupuje především z důvodu, že žena má buď trvale poškozené vejcovody nebo vaječníky, případně se u ní vyskytují protilátky na sperma partnera. Dále se pro umělé oplodnění můžete rozhodnout, pokud jeden z vás trpí nějakou vrozenou chorobou. Umělého oplodnění se tedy využívá ve všech případech, kdy se spermie nemůže spojit s vajíčkem přirozenou cestou přímo v těle ženy.

Žena a vajíčka

Žena se rodí s několika miliony vajíček, která se vyvíjejí ve vaječnících. Z nich dozraje a při ovulacích se uvolní pouze několik set, ostatní navždy zanikají. Na rozdíl od mužských spermií, které neustále vznikají v milionových množstvích, zvyšuje dlouhá přítomnost vajíček v organismu ženy riziko jejich poškození. Tím u matek vyššího věku stoupá rovněž riziko narození dětí s vrozenými vadami.

Vajíčko, stejně jako mužská spermie, obsahuje polovinu dědičné informace, tedy poloviční počet chromozomů, a patří k největším buňkám lidského těla. Vzácněji může dojít k uvolnění dvou a více vajíček. A pokud jsou oplodněna, rodí se dvojvaječná dvojčata.

Muž a spermie

Mužská pohlavní buňka vzniká ve varlatech, její vývoj trvá přibližně deset týdnů. Zralá spermie má hlavičku s jádrem a dlouhý bičík, který jí umožňuje pohyb. Zralé spermie čekají v nadvarleti, odkud jsou při ejakulaci vypuzeny ve spermatu společně s produkty prostaty a semenných váčků. V ejakulátu zdravého muže je přitom 50 až 100 miliónů spermií v jednom jediném mililitru tekutiny. 

Podrobný postup při umělém oplodnění

Začíná se tím, že se muži po jeho masturbaci odebere čerstvé sperma a ženě se, po předchozím pečlivém povzbuzení činnosti vaječníků, odsají zralá vajíčka. Ta se v laboratorních podmínkách smíchají se spermatem partnera, proto se této metodě také říká »dítě ze zkumavky«. K úspěšnému spojení vajíčka a spermií je důležité vytvoření ideálního umělého prostředí, aby se co nejvíce a co nejvěrohodněji blížilo vnitřním přirozeným podmínkám v ženském těle.

Úspěšné oplodnění7-umele-oplodneni-1

Pokud je umělé oplodnění úspěšné, nechají se oplodněná vajíčka, jimž se už v tuto chvíli říká embrya, povyrůst. Pak jsou nejčastěji v počtu tří pomocí gynekologických nástrojů přenesena děložním hrdlem do dělohy ženy. Zbylá oplodněná vajíčka se uskladní pro případ, že by první umělé oplodnění nebylo úspěšné. 

Neplodný partner

V případě mužovy úplné neplodnosti lze využít zmrazené sperma anonymního dárce. K tomuto kroku se přistupuje i tehdy, když je partner ženy nositelem geneticky podmíněných nemocí – a je tedy velké riziko, že by se páru mohlo narodit i postižené dítě. Pak je sperma anonymního dárce opět laparoskopicky (minimálně invazivní metoda) vpraveno do těla ženy, respektive přímo do jejích vejcovodů. Operatér však musí mít jistotu, že spermie nemají v cestě žádnou překážku, aby se oplodněné vajíčko samo zahnízdilo v děloze ženy.

Hlavní klady umělého oplodnění

Umělé oplodnění je z psychologického hlediska příznivější než případná adopce. Matka totiž dítě z umělého oplodnění po porodu dobře přijímá, byť jde o metodu celkově velmi náročnou. Díky příznivému přijetí je i vývoj porozeného dítěte a péče matky o něj stejná, jako kdyby bylo zplozeno přirozenou cestou.

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com