vyhrajte-s-preventanem

Preventivní kontroly u specialistů

Encyklopedie >> Plánované rodičovství >> Preventivní kontroly u specialistů

Preventivní kontroly u specialistů

preventan-mimiforum-banner

Trpíte vy nebo partner nějakou dědičnou chorobou, se kterou se dlouhodobě léčíte, a přitom si chcete pořídit miminko? Bylo by vhodné probrat všechny možné aspekty, které mohou mít dopad na plod, právě s vaším lékařem specialistou.

Porucha štítné žlázy

Zdravá funkčnost štítné žlázy je nezbytná pro normální růst a správný metabolismus. Její hlavní funkce spočívá v uvolňování dvou hormonů – tyroxinu a trijodtyroninu. Při nedostatečné tvorbě prvního hormonu může dojít ke zvětšení štítné žlázy, duševnímu postižení, poruše vzrůstu nebo i k postižení sexuálních funkcí. Naopak při nadbytku může tělo trpět Graves-Basedowovou chorobou, poruchám příjmu potravy, vypoulení očí nebo opět ke zvětšení štítné žlázy.

Projevy poruchy štítné žlázy

Odhalit poruchy štítné žlázy je poměrně složité, protože zůstávají poměrně dlouho skryté. Mohou se stupňovat a mají úzkou souvislost s reprodukcí – často dochází k neplodnosti, potratům nebo selhání metod asistované reprodukce. Pokud trpíte poruchami v těhotenství, zvyšují se rizika komplikací při porodu, vyskytují se vývojové vady u dítěte a samo miminko je v přímém ohrožení života. Je nutné hlídat si zdravotní stav a chodit na pravidelné lékařské prohlídky. Bude-li p8-kontrola-u-specialistu-2orucha štítné žlázy včas odhalena, lékař stanoví správnou a účinnou léčbu. I v případě, že jste vy ani partner nikdy problémy se štítnou žlázou neměli, měli byste před otěhotněním podstoupit preventivní prohlídku, která odhalí případný nedostatek hormonů. 

Jaké jsou rizikové faktory?

Nejrizikovější skupinu tvoří především ženy, které měly v minulosti již problémy se štítnou žlázou, léčily se, případně jsou po její operaci, a nebo operaci prodělali nejbližší pokrevní příbuzní. Takže pokud se již nějakou dobu neúspěšně snažíte o miminko, poraďte se s lékařem a nechejtesi štítnou žlázu vyšetřit.

Cukrovka

Mezi další autoimunitní chronická onemocnění patří Diabetes mellitus (česky cukrovka), který je způsoben poruchou tvorby inzulinu. Následkem je celkové narušení metabolismu cukrů včetně ostatních důležitých živin v organismu.

Rozlišují se dva základní typy cukrovky – diabetes I. stupně a diabetes II. stupně. Oba typy mají podobné příznaky, ale různé příčiny vzniku. Při onemocnění diabetem I. stupně jsou postupně ničeny slinivka břišní (produkující hormon inzulin) a vlastní imunitní systém (dochází k tomu náhle již v dětství či mládí). U druhého typu dochází ke snížené citlivosti tkání vlastního těla k inzulinu (propuká pozvolna nejdříve po třicátém roce života).

Těhotenský diabetes

Tento typ cukrovky se objevuje pouze u některých žen v období gravidity a nemoc po ukončení těhotenství sama odeznívá bez léčby či případných komplikací. Těhotenská cukrovka může postihnout i ženy, které v předchozím období nikdy s diabetem problémy neměly.

Příznaky cukrovky

● I. stupeň cukrovky se může vyskytnout náhle především u dětí a mladistvých, kteří dosud žádnou chorobou netrpěli a byli naprosto zdraví. Hlavními příznaky je abnormální žízeň, častá potřeba močení, noční pomočování, podrážděnost, únava a velký pocit hladu.

● II. stupeň cukrovky má za následek zamlžené vidění, špatné vnímání sladké chuti, svědící suchou kůži, únavu, příznaky podobné chřipce, pozvolnou ztrátu ochlupení nohou a naopak růst ochlupení v obličeji.

Další onemocnění

Pokud nemáte problémy se štítnou žlázou ani s cukrovkou, měla byste se zaměřit i na jiná chronická onemocnění, která by mohla mít negativní vliv na klidný a zdravý průběh těhotenství. Především se jedná o astma (onemocnění dýchacích cest), těžké alergie, křečové žíly, nebo nemoci, při nichž se trvale užívají léky (třeba vysoký nebo nízký tlak). Trpíte-li některým z těchto onemocnění, je nezbytné poradit se se svým lékařem, a to ještě před otěhotněním.

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com