vyhrajte-s-preventanem

Plodné dny a jejich určení

Encyklopedie >> Plánované rodičovství >> Plodné dny a jejich určení

Plodné dny a jejich určení

preventan-mimiforum-banner

Plodným obdobím se rozumí doba, kdy může pohlavní styk vést k početí. Toto biologicky plodné období cyklu trvá přibližně šest dnů, výjimečně se může jednat o delší dobu. Délka je stanovena součtem životnosti vajíčka, respektive doby, kdy si udržuje schopnost být oplodněno, a životnosti spermie, tedy schopnosti spermie oplodnit vajíčko.

Délka životnosti vajíčka a spermie

Vajíčko musí být po ovulaci oplodněno maximálně do jednoho dne, pak zaniká. Spermie si v pochvě drží oplodňovací schopnost po dobu 3 až 5 dnů. Potřebují jen příznivé prostředí – tažný vodnatý hlen děložního čípku. Z toho vyplývá, že žena může otěhotnět i ze styku, který proběhl zhruba 5 dnů před ovulací. Záleží na kvalitě hlenu, který je lepším ukazatelem početí než načasování pohlavního styku vzhledem k ovulaci. Úspěšnost otěhotnění v plodném období se pohybuje podle závislosti na věku ženy i muže přibližně mezi 30 a 50 %.

Určení plodných dní3-plodne-dny-1

Pro určení vrcholné doby plodných dní potřebuje žena vysledovat, kdy jí během cyklu nastává ovulace – doba, kdy se vajíčko uvolňuje z folikulu. Během jednoho cyklu se uvolňuje jen jedno vajíčko a je tedy nutné umět si spočítat, kdy k uvolnění dochází. Existuje několik metod, podle kterých si žena dokáže období plodnosti sama spočítat. 

Měření bazální teploty

Je nutné stanovit čas, prostředí a klid na měření – nejvhodnější dobou je ráno hned po probuzení. Výsledky si pravidelně zaznamenávejte do tabulky. Bazální teplota během jednoho cyklu probíhá ve dvou fázích – v první je o několik desetin stupně nižší, než jaká je ve druhé fázi. Těsně před ovulací či přímo během ovulace často dochází ještě k mírnému poklesu. Právě to je vhodná doba k otěhotnění.

Změna hlenu

Během menstruačního cyklu se konzistence a vzhled hlenu vylučovaného z děložního hrdla mění – v neplodném období je hlen hustý a spermiím v děložním hrdle vytváří neprostupnou bariéru, takže mají cestu k děloze a vaječníkům uzavřenou, a navíc netvoří ani přátelské prostředí pro spermie. Při plodném období je hlen řídký, bezbarvý, tažný, vodový a spermiím se otevírá snadná cesta k oplodnění vajíčka.

Konzistence děložního čípku

Žena si pomocí samovyšetření zavede do pochvy ukazováček a nahmatá děložní čípek, který je po menstruaci tvrdý, nízko položený, děložní branka na jeho vrcholu je uzavřená (čípek lze přitom hmatem dobře najít, protože se nachází blízko pochvy). S blížící se ovulací začíná čípek měknout, posunuje se směrem nahoru a stane se tak na pohmat hůře dosažitelný. Jakmile začne měknutí čípku a jeho posun nahoru, je to znamení, že se blíží plodné dny. Po ovulaci opět dochází k sestupu a tvrdnutí čípku, což značí konec plodných dnů.

Záznamní tabulka

Pro zaznamenání uvedených znaků si udělejte tabulku, ve které věnujte každému cyklu jeden list. Denně si pište naměřenou teplotu, charakteristiku hledu, polohu a stav děložního čípku. Dále si můžete zaznamenávat i ostatní bolesti, napětí v prsou a podbřišku apod. Pokud nastane jakákoliv odchylka, snažte se do tabulky zapsat příčiny odchylky.

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com