vyhrajte-s-preventanem

Plánování podle menstruačního kalendáře

Encyklopedie >> Plánované rodičovství >> Plánování podle menstruačního kalendáře

Plánování podle menstruačního kalendáře

preventan-mimiforum-banner

Historie menstruace

Slovo menstruace vzniklo z latinského slova »mensis«, které znamená měsíc. Měsíc potřebuje zhruba 28 dnů k tomu, aby oběhl naši zeměkouli, a stejně tak i perioda normálně menstruující ženy se opakuje po 28 dnech. Délka menstruace je ale u každé ženy jiná – nejobvyklejší rozhraní je 3 až 5 dnů, výjimkou není kratší ani delší období. 

Vývoj menstruace

Menstruace je přirozený proces, který se objevuje u dívek zhruba od dvanácti let a trvá během celého reprodukčního období ženy. To končí poslední periodou – menopauzou, která nastává mezi 45. až 55. rokem života. Přestože menstruaci mají ženy již od počátku civilizace, za poslední dvě staletí prošel její vývoj významnou změnou. Ještě před sto lety měly ženy jen čtyřicet menstruačních cyklů, v dnešní době je jejich počet desetinásobně vyšší. Mezi hlavní příčinu se řadí menší počet narozených dětí jedné ženě a kratší nebo zcela chybějící kojení.

Premenstruační syndrom (PMS) 1-planovani-podle-menstruacniho-kalendare-1

Jde o souhrn fyzických, psychologických a emocionálních symptomů, které se týkají menstruačního cyklu. Tyto symptomy se dají předvídat a objevují se pravidelně během dvou týdnů před menstruací. Jakmile samotné krvácení začne, symptomy zmizí. Mezi hlavní příznaky patří nesoustředěnost, únava, tlak a křeče v podbřišku, lehká deprese, žaludeční potíže, změny sexuální touhy, bolesti hlavy, zvýšená citlivost prsou a chuť k jídlu, otoky kotníků nebo zvýšená potřeba spánku.  

Průběh menstruace

Přestože se délka cyklu může měnit, obecně se považuje 28 dnů za průměrnou hodnotu normálního ovulačního cyklu zdravé ženy, Začátek menstruačního krvácení se považuje za začátek cyklu, proto je první den krvácení nazýván prvním dnem cyklu. Ten lze rozdělit do jednotlivých fází:

Menstruace

● Obvykle trvá 3 až 5 dnů a během krvácení dojde ke ztrátě zhruba 50 ml krve.

Folikulární fáze

● Při této fázi dorůstá ve vaječnících několik folikulů (budoucí vajíčko s vrstvami podpůrných buněk). Folikuly produkují hormony iniciující vývoj nové vrstvy endometria (sliznice vystýlající dělohu). Jen nejvyvinutější folikul se může dále vyvíjet, růst ostatních se zastaví.

Ovulace

● Když folikul dozraje, vylučuje dostatek hormonu estradiolu na spuštění akutního uvolňování luteinizačního hormonu (LH), při kterém dozraje vajíčko a je připraveno k oplodnění. Neoplodněné vajíčko se rozloží.

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com