vyhrajte-s-preventanem

Neplodné dny

Encyklopedie >> Plánované rodičovství >> Neplodné dny

Neplodné dny

preventan-mimiforum-banner

K oplodnění vajíčka může dojít pouze tehdy, je-li v rodidlech přítomno zralé vajíčko. Období mezi dvěma menstruacemi je proto možné považovat za neplodné dny. Platí to ale jen v případě, že má žena pravidelnou periodu, u nepravidelné se neplodné dny s jistotou určit nedají. Antikoncepce, která je postavena na plodných a neplodných dnech, bývá označována za nespolehlivou. Pokud chcete předejít neplánovanému otěhotnění, doporučuje se tuto metodu kombinovat i s jinými druhy ochrany.

Životnost spermií

Délka života spermie záleží na tom, zda pronikne do vagíny. Při neúspěšném průniku zaniká téměř okamžitě. Pokud ale vnikne do vagíny, dokáže přežít i několik dnů a pomocí bičíku se posunuje směrem k vajíčku, které může následně oplodnit. Proto je vhodné, máte-li pohlavní styk před ovulací, rozšířit plodné období o několik dnů před ovulací, a zároveň i několik dnů po ovulaci.

Při pravidelném menstruačním cyklu

Máte-li pravidelnou periodu, používejte metodu plodných a neplodných dnů podle podrobného výpočtu. Ten stanovíte na základě toho, že si budete po dobu jednoho roku pečlivě sledovat menstruační cyklus. Výpočty ale nejsou vždy stoprocentní, a to nejen pokud je váš cyklus nepravidelný, ale i v případě, že jste vystavena vlivům, které mohou délku cyklu ovlivnit (nemoc, deprese, stres, fyzická zátěž).

Při nepravidelném menstruačním cyklu

4-neplodne-dny-2

Pokud nemáte pravidelnou periodu, postupujte tak, že stanovíte nejkratší a nejdelší menstruační cyklus za poslední rok. Od nejkratšího odečtěte 19 a výsledek je váš první plodný den (počítejte od prvního dne poslední menstruace). Od nejdelšího cyklu odečtěte číslo 11 a výsledkem bude váš poslední plodný den. Období před prvním a po posledním dnu jsou vaše neplodné dny. 

Měření bazální teploty

Principem tohoto měření je pravidelné ranní měření teploty v pochvě. Teplota uvnitř pochvy se zhruba dva dny po ovulaci zvýší o pár desetin stupně – podle tohoto poznáte, zda ovulace již proběhla. Teplotu musíte měřit pravidelně a následně vše zanášet do grafu, podle kterého zjistíte, ve kterých dnech jste měla ovulaci.

Pokud vás nebaví propočítávat a zjišťovat vaše neplodné dny, lze pomocí těhotenské kalkulačky spočítat den ovulace, den příští menstruace nebo třeba den, kdy má smysl provést těhotenský test, a to až na devět menstruačních cyklů dopředu. K výpočtu budete potřebovat první den poslední menstruace, délku menstruačního cyklu ve dnech, délku luteální fáze (od ovulace po menstruaci).

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com