vyhrajte-s-preventanem

Jak správně použít těhotenský test

Encyklopedie >> Plánované rodičovství >> Jak správně použít těhotenský test

Jak správně použít těhotenský test

preventan-mimiforum-banner

Většina běžně prodejných testů určuje těhotenství na základě hladiny lidského choriového gonadotropinu v moči. Jde o hormonální bílkovinu, která je produkovaná buňkami placenty. Těhotenské testy obsahují protilátku, která právě na hormon specifickým způsobem reaguje. 

Koncentrace této bílkoviny začíná periodicky stoupat již krátce po oplodnění a postupně narůstá během každých 48 až 62 hodin. Maximální množství v krvi těhotné ženy se nachází na konci třetího měsíce, zhruba v rozmezí 10. a 12. týdne těhotenství. Po tomto období se hladina choriového gonadotropinu snižuje.

Jak samotný test vypadá?

Nejběžnější druh balení obsahuje papírový testovací proužek široký několik milimetrů, jiné testy mají proužek plastový. Občas je součástí balení i plastová nádobka na moč, ale připravte se na to, že budete muset použít nějakou vlastní nádobku.14-druhy-tehotenskych-testu-1

Proužek je rozdělen zhruba na tři části – první část slouží k namočení proužku do vzorku moči (případně na nakapání několik kapek moči kapátkem), v prostřední části se nacházejí dvě zóny – testovací a kontrolní, a nakonec je část určena pro snadné a čisté uchopení testu.

V testovací části se vám objeví výsledek samotného testu a kontrolní oblast slouží k jeho ověření, zda test proběhl správně. Ovšem žádný test není stoprocentně jistý. Přestože vám bude připadat, že můžete být gravidní, ale výsledek testu je negativní, neváhejte a obraťte se na gynekologa. 

Správné použití

Součástí každého testu je i návod na použití, ale u nejběžnějších typů probíhá test tak, že do čisté a suché nádobky odeberete moč. Snažte se o první ranní moč, protože ta v sobě obsahuje nejvíce choriového gonadotropinu.

Testovací proužek poté ponořte do této nádobky, nebo na něj kapátkem nakapejte několik kapek, ale mějte na paměti, že nesmíte překročit maximální hranici pro ponoření, nebo nakapání, jinak test neproběhne správně a jeho výsledek nebude relevantní. Výsledek testu se zpravidla objeví do pěti minut.

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com