vyhrajte-s-preventanem

Druhy těhotenských testů

Encyklopedie >> Plánované rodičovství >> Druhy těhotenských testů

druhy těhotenských testů

preventan-mimiforum-banner

Pomocí těhotenského testu byste si měla potvrdit nebo naopak vyvrátit těhotenství. Běžně jsou k dostání testy k domácímu použití buď ve formě papírových a plastových testovacích proužků, existují i digitální těhotenské testy.

Princip testu

Princip testu spočívá v rozpoznání přítomnosti těhotenského hormonu choriový gonodotropin v ženském těle, který se nachází buď v moči (ověření pomocí těhotenského testu) nebo v krvi (odběr u lékaře). Součástí každého domácího těhotenského testu je příbalová informace, kde je podrobný návod na použití.

Celý test spočívá v tom, že použijete nejlépe ranní moč, do které ponoříte příslušný testovací proužek – těhotenský test. Výsledek se vám objeví zhruba po pěti minutách formou čárek, na digitálním testu formou čárky a číslice. Celá aplikace je velice jednoduchá, a pokud se budete držet doporučených rad, nemůžete prakticky udělat žádnou chybu.

Těhotenský test – papírový nebo plastový testovací proužek

Výsledek testu se vám ukáže postupným zesvětlováním čárek, pozitivní a negativní výsledek záleží na počtu příslušných čárek. Pokud v testovaném poli objevíte jen jednu čárku, znamená to, že test je funkční a váš výsledek je negativní. To znamená, že s největší pravděpodobností v testovanou chvíli nejste v jiném stavu. Objeví-li se v kontrolním poli druhá čárka (předpokládáme, že v testovaném poli jednu čárku máte), znamená to, že těhotenský test ve vašem těle zaznamenal přítomnost těhotenského hormonu a vy jste gravidní. 15-jak-pouzit-test-2

Doporučujeme zhruba po 14 dnech test ještě jednou zopakovat, ať byl váš výsledek jakýkoli, abyste měla větší klid a jistotu. Pro úplné potvrzení gravidity je nutné navštívit gynekologa, který vám odebere krev a provede základní vyšetření.

Těhotenský test digitální

Existuje digitální test Clearblue, který vám kromě toho, že na 99 % potvrdí nebo vyvrátí těhotenství, odhalí i dobu, kdy jste pravděpodobně otěhotněla. Navíc je jeho citlivost natolik vysoká, že jej můžete použít až čtyři dny před očekávanou pravidelnou periodou. Na digitálním displeji se vám neobjeví čárky, ale snadno čitelné výsledky ve formě číslic. Nemusíte sledovat ani čas výsledku – když test probíhá, na displeji se otáčejí přesýpací hodiny.

Pokud bude výsledkem „–“ znamená to, že nejste těhotná. Pokud se objeví „+ 1–2“ jste těhotná a počala jste před 1–2 týdny, při znaku „+ 2–3“ je gravidita opět pozitivní a otěhotnění proběhlo před 2 až 3 týdny a při označení „+ 3+“ jste těhotná již déle než tři týdny. Přestože ale bude váš výsledek negativní a test si děláte před očekávanou menstruací, stále ještě máte naději, že můžete být gravidní, jen vaše hladina těhotenských hormonů nebyla pro test dostatečně vysoká. Zopakujte si proto test po několika dnech znovu.

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com