vyhrajte-s-preventanem

Doporučené vitamíny a kyselina listová

Encyklopedie >> Plánované rodičovství >> Doporučené vitamíny a kyselina listová

kyselina listová

preventan-mimiforum-banner

Těhotenství představuje obrovský nápor na tělo. Každá žena jej prožívá jinak a neexistuje univerzální rada a doporučení, které vitamíny a potravinové doplňky jsou vhodné. Je dobré se vždy předem domluvit s vaším gynekologem, případně s lékárníkem.

Proč brát vitamíny

Nezbytnou součástí potravy by měly být vitamíny a minerály. Během těhotenství se tělo mění a přísun zdraví prospěšných látek je nutností nejen pro maminku, ale i pro správný a rovnoměrný vývoj plodu.

Nastávající maminka by si tak brzy měla osvojit správné složení jídelníčku, protože právě první trimestr je pro vývoj plodu nejzásadnější. Strava by měla být pestrá a vyvážená, obsahovat především celozrnné pečivo, mléčné výrobky a zapomínat samozřejmě nesmíte ani na ovoce a zeleninu.

Maminka zpravidla sama cítí, nebo jí lékař doporučí, že dodávka vitamínu je pro tělo z potraviny nedostatečná, a tak je třeba je doplnit formou vhodných potravinových doplňků nejlépe z přirozených zdrojů. Na trhu jsou v současné době k dispozici dva základní typy přípravků a to buď vitamíny pro těhotné a kojící ženy, nebo cílené výrobky, které řeší konkrétní nedostatek. Při koupi vždy nezapomínejte zmínit, v jakém týdnu těhotenství se právě nacházíte.

Vitamíny a minerály důležité v prvním trimestru

vitamíny skupiny B (thiamin, riboflavin, niacin, kyselina pantothenová, pyridoxal, biotin, kyselina listová, kobalamin) jsou důležité pro vývoj a správnou funkci všech tkání a orgánů v těle.

kyselina listová slouží jako prevence a léčba chudokrevnosti. Jejím dodáváním lze zamezit vývojové poruše plodu, tzv. rozštěpu páteře až v 70 % těhotenství.

přísunem železa se také dá předejít chudokrevnosti.

vitamín C napomáhá obranyschopnosti organismu před infekcemi, důležitý je také pro cévy a kůži, úspěšně bojuje proti únavě a psychickému vyčerpání a urychluje procesy hojení.

Vitamíny a minerály důležité v druhém a třetím trimestru

● je stále potřeba doplňovat vitamín C především jako prevenci proti nachlazení.

vápník, hořčík a křemík jsou užitečné pro tvorbu kostní hmoty, proti odvápnění kostí, příznivé účinky mají na kloubní vazivo a podkoží.

● zapomínat nesmíme ani na jód, který je důležitý pro rozvoj intelektu novorozence.

Kyselina listová 12-doporucene-vitaminy-a-kyselina-listova-2

Kyselinu listovou (jinak také folacin, folát, vitamín B9, acidum folicum) můžete brát preventivně ještě před otěhotněním. Jedná se o vitamín ze skupiny B-komplexu, který je snadno rozpustný ve vodě a lze ho volně koupit v lékárně. Kyselina listová má velký význam pro krvetvorbu a samostatnou kapitolou je její užívání pro normální růst a vývoj plodu.

Výskyt kyseliny listové v potravě

Významným zdrojem kyseliny listové je především listová zelenina – špenát, brokolice, růžičková kapusta, dále jsou dobrým zdrojem kvasnice nebo játra. Nejlépe je konzumovat uvedené potraviny v syrovém stavu, protože jejich vařením se zničí až 95 % jejího obsahu.

Dávkování

Abyste měla představu, kolik je doporučená denní dávka pro vás: těhotná žena by za den měla zkonzumovat 400 – 600 μg kyseliny listové, jako kojící matka můžete její obsah snížit na 280 μg. Pokud ji budete chtít brát preventivě, postačí vám zhruba 180 μg. U kojenců do půl roku je doporučená denní dávka 25 μg, do roka 35 μg. U mužů se denní množství kyseliny listové pohybuje zhruba na 200 μg. Pokud překročíte uvedené hranice, nemusíte se obávat, že uškodíte zdraví – kyselina listová není toxický vitamín a nadbytečné množství se vyloučí močí.

Význam kyseliny listové pro organismus

Napomáhá dělení buněk a podporuje růst plodu a diferenciaci tkání zvláště u nervové soustavy. Proto se doporučuje zvýšit její přísun právě během těhotenství. Je prokázáno, že její podávání během těhotenství snižuje výskyt vrozených vad nervového i jiných systémů. Na druhou stranu se také ukazuje, že díky kyselině listové se rodí méně postižených dětí. To je způsobeno tím, že kyselina listová vyvolává časné potraty poškozených plodů.

Nedostatek kyseliny listové způsobuje megaloblastickou anémii – červené krvinky jsou zvětšené, zdeformované a jejich schopnost přenášet kyslík je omezená. Vyskytnou se mohou i poruchy růstu nebo neplodnost.

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com