vyhrajte-s-preventanem

Domácí těhotenský test

Encyklopedie >> Plánované rodičovství >> Domácí těhotenský test

Domácí těhotenský test

preventan-mimiforum-banner

Těhotenství je krásné období, ale aby si ho žena užila s radostí, je třeba znát jeho počátek co nejdříve. Spolehlivost domácích těhotenských testů je vysoká, samozřejmě ale platí, že gravidita musí být následně potvrzena lékařem, který též provede nezbytná klinická a laboratorní vyšetření.

Pozitivní výsledek značí dvě příčné čárky – opět záleží na tom, jaký druh a typ těhotenského testu si zakoupíte. Pokud se na testu objeví jen jedna, jedná se o negativní výsledek, tedy že nejste gravidní.

Kdy je správný čas?

Zhruba týden po vynechání menstruace byste měla uvažovat o prvním domácím těhotenském testu. V těle budoucí maminky je již určité množství hormonu choriový gonadotropin, který je ukazatelem případné gravidity. Pokud je výsledek pozitivní, měla byste za další dva týdny test zopakovat a pokud bude výsledek opět pozitivní, jste na 90 až 100 % těhotná. Nespornou výhodou domácího testování je pohodlí a soukromí domova. Jde o jednoduché, rychlé, finančně nenáročné zjištění gravidity s vysokou pravděpodobností správnosti výsledku.Přestože vám vynechala menstruace a test opakovaně neprokáže graviditu, může jít o nějaké gynekologické potíže. Proto byste neměla váhat s návštěvou lékaře.

Proč odhalit graviditu na jejím počátku?13-tehotenske-testy-1

Nejdůležitější je právě první trimestr těhotenství, kdy by kuřačky měly okamžitě přestat kouřit, vyvarovat se alkoholu a pití a nastolit správnou a zdravou životosprávu. Také byste se měla vyvarovat těžké fyzické práci (zvedání břemen), nebo nadměrného stresu a před konzumací jakýchkoliv léků se poradit se svým lékařem. Co nejvíce času byste měla trávit na čerstvém vzduchu, přiměřeným pohybem a také dbát na pravidelný a vydatný odpočinek.  

Podle čeho vybírat těhotenské testy?

Nabídka těhotenských testů je opravdu velká a test lze bez předpisu zakoupit v lékárnách nebo drogeriích. Liší se spolehlivostí – citlivostí testu a také samozřejmě cenou. Některé testy vám pomohou odhalit těhotenství již po sedmi dnech po oplodnění vajíčka.

Kdy mohou být výsledky zkreslené?

Existují případy, které mohou výsledek testu poněkud zkreslit. Falešný negativní výsledek se může objevit v případě, pokud jste testovala příliš zředěnou moč, nebo jste v časné fázi těhotenství. V obou uvedených případech je hladina těhotenského hormonu příliš nízká a test ji nedokáže zaregistrovat. Obvykle těhotenský test dokáže spolehlivě odhalit těhotenství nejdříve jeden den po první vynechané pravidelné menstruaci.

Výjimečně se naopak stává, že můžete dostat i falešně pozitivní test. A to především v případě, kdy se léčíte hormony na léčbu neplodnosti nebo jiná onemocnění. Tyto hormony mohou zvýšit hladinu těhotenského hormonu a na vašem testu se může znázornit pozitivní výsledek. Zeptejte se proto předem svého lékaře, zda se můžete na hodnoty těhotenského testu spolehnout.

Pozitivní a negativní test

Závěrem si tedy shrňme, že pozitivní výsledek testu je v případě, že se vám objeví jedna čárka jak v testovací oblasti, tak i v kontrolní oblasti. Pokud se čárka objeví pouze v testovací oblasti, nebo se neobjeví vůbec, je výsledek vašeho těhotenského testu negativní.

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com