vyhrajte-s-preventanem

Co omezit a co je dovoleno – v práci i doma

Encyklopedie >> Plánované rodičovství >> Co omezit a co je dovoleno – v práci i doma

Co omezit a co je dovoleno – v práci i doma

preventan-mimiforum-banner

Kdy s přípravou začít? V tom se názory lékařů rozcházejí. Po vysazení antikoncepce můžete otěhotnět již v nadcházejícím měsíci a není třeba ani žádná zvláštní očista organismu. Pouze po dohodě s gynekologem můžete nechat tělo odpočinout zhruba tři měsíce a preventivně začít užívat kyselinu listovou.

Také se připravte na to, že v těhotenství vám bude plod odebírat důležité vitamíny a minerály. Mohou se vám tak začít kazit zuby, třepit se a padat vlasy, lámat nehty, vzniknout strie a celulitida. Po dohodě s lékařem můžete před otěhotněním zvýšit příjem vitamínů a minerálů a v tomto nastaveném přísunu pokračovat i v době těhotenské, poporodní a kojící. Vaše tělo se po porodu bude vzpamatovávat zhruba jeden rok.

Léky a nemoci

Je téměř nadlidský výkon, aby žena po devět měsíců těhotenství nebyla ani jednou nachlazena. Při koupi jakýchkoliv léků se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem, kterému se nikdy nezapomeňte zmínit, v jaké týdnu těhotenství se právě nacházíte. Pokud berete některé léky již delší dobu, opět se před plánovaným početím poraďte s lékařem, zda příslušné léky nemohou ovlivnit početí nebo samotný vývoj miminka.

Sedavé nebo nebezpečné zaměstnání

Nemusí se vám to zdát, ale se zvyšujícím se stupněm těhotenství není bezpečné a vhodné prosedět 8,5 hodiny v uzavřené kanceláři pod umělým osvětlením. Jakmile pocítíte jakékoli obtíže, neváhejte požádat lékaře, aby vám vystavil neschopenku a mohla jste zůstat doma. Je zbytečné a hlavně nebezpečné jak pro vás, tak pro miminko, vystavovat se v těhotenství nadměrnému stresu a nepohodlí.

V práci by zbytečně dlouho neměly zůstávat ani ženy, jejichž zaměstnání je spojené se zdravotními riziky – například ženy pracující ve farmacii s anestetiky, v laboratořích s chemikáliemi nebo v lékařství s ionizačním zářením. Ženy mohou požádat o přeložení na bezpečnější úsek ještě před otěhotněním. Vyvarovat byste se měla i tahání těžkých břemen (například ve skladu), vyhýbejte se nadměrnému fyzickému vysílení (třeba okopávání záhonů na zahradě).

Vyvážená strava11-sedave-zamestnani-2

V těhotenství jsou častými příznaky i pálení žáhy, vznik zácpy nebo zduření hemoroidů. Vše se dá ovlivnit pomocí vyvážené a pestré stravy, přísunem dostatku vitamínu a potřebných živin. Důležitou roli také hraje vaše tělesná hmotnost, která by se měla pohybovat v rozmezí 20 až 25 BMI indexu. Zapomeňte tedy na planá novoroční předsevzetí a vytyčte si novou metu včetně změny jídelníčku – vaše plánované těhotenství. 

Proč jsou přípravy důležité

Těhotenství je dobré naplánovat, protože vývoj plodu je ovlivňován během prvních několika týdnů po početí. Většinou ženy ještě ani netuší, že jsou těhotné a dál si dopřávají sklenky vína, krabičky cigaret a smažená kuřecí křidélka. Raději tedy počítejte s tím, že vám oplodnění vyšlo hned na první pokus a předejdete tak případnému negativnímu ovlivnění plodu v počátečních fázích vývoje.

 

Test: boh

Foto: Ingimage.com