vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy

První koupání miminka v domácím prostředí

Encyklopedie >> Novorozenecké období >> První koupání miminka v domácím prostředí

První koupání miminka v domácím prostředí

preventan-mimiforum-banner

Koupání se stane krásnými okamžiky, které si s miminkem společně užijete. Zpočátku to nemusí být úplně snadné – vy se budete bát, abyste miminku neublížila, miminko může plakat. Ale postupem času si tento rituál oba zamilujete. A pokud zapojíte i tatínka, stane se tento večerní čas příjemným rodinným zážitkem.

Proč je vlastně koupání v raném věku tak důležité? Miminko již od narození musíte naučit správným hygienickým návykům. Nejvhodnějším časem ke koupeli je večer, vždy před krmením. Měla byste miminko koupat vždy ve stejnou dobu – zvolte optimální hodinu, protože miminko bývá po celém dni unavené a s pozdější noční hodinou bude i rozmrzelé. Pokud vám to bude více vyhovovat, můžete jej koupat třeba ráno, ale večer před spaním jej vždy alespoň otřete mokrou žínkou.

Zásady správné koupele

Zpočátku není nutné, abyste miminko koupala denně– navíc dochází i ke ztrátě cenné hydratace pokožky, a proto pobyt ve vodě u novorozence zbytečně neprodlužujte. Děťátko stačí dobře opláchnout, mýdlem umyjte jen pokožku pod plenkami a v oblasti zadečku.

Miminka jsou velmi citlivá na chlad, proto se snažte udržovat v koupelně teplotu mezi 22 až 24 °C. Teplota samotné vody by měla zpočátku dosahovat 36 až 37 °C, později můžete teplotu snižovat tak, aby miminko bylo v půli roce zvyklé na vodu teplou 29 až 32 °C.

Zpočátku můžete miminko koupat ve speciálním kbelíku – bude se cítit příjemně, prostředí mu bude připomínat pobyt v bříšku. Pokud jej od začátku budete koupat ve vaničce, mějte na paměti, že musí být z plastu, se zaoblenými hranami a kulatými rohy.

Miminko samozřejmě můžete koupat i ve velké vaně – jen si pořiďte speciální plátěné lehátko, které bude dítě chránit před sklouznutím do vody.

Upozornění MIMIFORA:

Vaničku nikdy nepoužívejte pro jiného člena rodiny, nečistěte ji chemickými přípravky, ani v ní neperte prádlo! Vždy ji jen před samotnou koupelí miminka očistěte houbičkou a opláchněte horkou vodou.

Další rady pro koupel 2-prvni-koupani-miminka-2-dr

● Výše vody ve vaničce by měla dosahovat zhruba pěti centimetrů. Pokud si zpočátku nebudete jista správnou teplotou vody, nebojte se použít speciální dětský teploměr do vody – časem si na správnou teplotu vody navyknete a nebude třeba ji takto ověřovat.

● Miminko byste měla koupat maximálně po dobu 7 minut, aby nedocházelo k dehydrataci pokožky.

● Z koupelnových přísad jsou vhodné koupelové pěny s neutrálním pH, které nebudou obsahovat mýdlo a nebudou miminku dráždit oči. Kdybyste zjistila, že miminku po použití naskočila vyrážka nebo ekzém, poraďte se s lékařem, jaké pěny jsou vhodné. Všeobecně ale platí, že jakmile se u dítěte projeví ekzém, měla byste jej do tří minut po koupeli promazat dětským olejíčkem.

● Miminku s citlivou pokožku přidávejte do koupele obden lžičku přísady s dětským olejem a dobu koupání zkraťte na nezbytný čas potřebný jen k očistě.

● Také byste si měla pořídit dvě žínky – jednu pouze na obličej, druhou na zbytek těla.

● Zvýšený pozor věnujte genitáliím – abyste předešla zanesení infekce z okolí řitního otvoru do močových cest nebo pochvy, vždy omývejte miminko zepředu dozadu.

Tip MIMIFORA:

Aby mělo vaše miminko zdravou, hebkou a sametovou pokožku, přidejte občas do koupele uvařené ovesné otruby nebo odvar z ovesných vloček.

Správný postup při koupání

● Před koupáním si připravte všechny potřebné propriety: žínky, osušku, kartáček na vlasy, čistou plenku, vatové tyčinky na čištění uší, líh na čištění pupíku, ubrousky napuštěné olejíčkem nebo olejíček a mast na zadeček. Místo, na kterém miminko osušíte ručníkem, přikryjte látkovou plenou.

● Miminko vysvlečte, omyjte mu zadeček a položte do vody. Vezměte jej pod zády a hlavou za ramínko, druhou rukou jej omývejte. Vlásky stačí umýt jednou za týden, zadeček umývejte i dětským mýdlem. Miminku můžete připravit i různé koupele – třeba heřmánkovou či řepíkovou (dostanete v lékárně). Po umytí dítě opláchněte, položte na připravenou osušku a rychle zabalte.

Po koupání

Na osušení používejte měkký froté ručník, dětskou osušku nebo župánek – jsou šetrné a nedráždí pokožku. Když uvidíte, že miminko není rozmrzelé, můžete dobu po koupeli prodloužit o masáž olejíčkem – věřte, že bude lépe spát. Tělíčko miminka dostatečně promažte a zvláštní pozornost věnujte záhybům v oblasti krku, podpažním jamkám, jamkám pod kolínky a kožním záhybům. Nakonec nezapomeňte miminku učesat vlásky (pokud bude mít suchou a loupající se kůži, můžete mu i hlavičku promazat speciálními olejíčky a dětskými krémy). Poté miminko oblékněte do čistého pyžama (měla byste jej měnit nejlépe obden – stejně tak, jak se miminko zpotí přes den, potí se i během noci).

Stříhání nehtů

Během prvních týdnů života rostou miminku nehtíky neuvěřitelně rychle. Jakmile mu budou nehtíky přesahovat cca 2 mm přes kůži, snažte se je ostříhat buď po koupeli, nebo při spánku. Nejdříve svým nehtem miminku oddělte kůži prstu od nehtu a poté pomalu a pečlivě stříhejte nůžkami nebo kleštičkami – na ručičkách nehty stříhejte dokulata, na nohách rovně.

Musíte být opatrná, abyste nestříhla kůžičku a nezpůsobila krvácení. Pokud k tomu dojde, ránu vždy pečlivě vyčistěte, aby miminko nedostalo infekci, nebo zánět.

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com, Dreamstime.com