vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy

Soužití dětí s domácími zvířaty

Encyklopedie >> Kojenec, batole & starší věk >> Soužití dětí s domácími zvířaty

Soužití dětí s domácími zvířaty

preventan-mimiforum-banner

Zvíře není hračka

Nejdříve musíte zvíře naučit, aby respektovalo nového člena domácnosti. Nesmíte dovolit, aby zvíře lezlo miminku do postýlky nebo do kočárku, případně na pleny a další věci, které pro miminko používáte. Nesmíte udělat výjimku! Zvíře nepochopí, proč jednou něco může a další den ne. Také byste jej neměla zanedbávat – to znamená, pokud jste dříve chodila se psem na procházky, vyrážejte společně i s kočárkem. Stejně tak byste se neměla zapomenout pomazlit s kočkou třeba večer u televize. 6-souziti-deti-a-domacich-zvirat-3-sxc

Postupem času musíte zase dítěti vysvětlit, že nesmí kočku nebo psa tahat za ocas ani srst, že nesmí strkat prsty skrz mříže papouškovi do klece, tahat osmáka za uši, případně strkat prsty králíčkovi do očí.

Vhodná zvířata

Rybičky – snadná péče, v případě úmrtí lehce nahraditelné. Jediné, co musíte naučit vaše dítě, je, aby rybičky nevytahovalo z akvária.

Malí hlodavci – nenáročná péče, dítě se může s křečkem nebo morčetem pomazlit, ovšem tato zvířátka se nedožívají vysokého věku a dítě se bude muset naučit přijmout ztrátu mazlíčka.

Králík, činčila – také toho k životu moc nepotřebuje, dožívají se vyššího věku než morčata, na druhou stranu mají ostré a velké zuby a pokousání je velice bolestivé.

Kanárci – kromě toho, že jsou poměrně hluční, dokáží i pěkně zaneřádit klec, která vyžaduje zvýšenou péči a údržbu, navíc nejsou moc vhodní k mazlení a hraní.

Kočka nebo pes – kočka nebude vyžadovat takovou péči jako pes, kterého musíte venčit. Pes navíc donutí vaše dítě k pohybu, což v době počítačů v pozdějším věku dítěte oceníte.

Zvíře a těhotenství

Ani během těhotenství se nemusíte čtyřnohého miláčka zbavovat, stačí s ním chodit na pravidelné prohlídky k veterináři, zvíře pravidelně odčervovat a odblešit a zvýšit osobní hygienu. Vždy, když zvíře třeba jen pohladíte, umyjte si před jídlem ruce. Pro miminko je dobré, že si již ve vašem břiše bude trénovat svůj imunitní systém proti bakteriím a bude tak chráněno i po porodu.

Rada MIMIFORA:

Nikdy neizolujte zvířata od kojenců, ale také je nenechávejte o samotě – vždy musíte být v jejich přítomnosti. Sžití mazlíčků a dětí by neměl být velký problém. Pokud by však nastal, musíte pro zvíře zvolit jiný domov. Stejně tak si nepořizujte štěně nebo kotě v době, kdy byste měla domů přinést miminko z porodnice – výchova a péče o dvě mláďata (lidské a zvířecí) není ve vašich silách.

 

Tex: boh

Foto: Ingimage.com, SXC