vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy

Rozvoj pohybových a řečových aktivit dítěte

Encyklopedie >> Kojenec, batole & starší věk >> Rozvoj pohybových a řečových aktivit dítěte

Rozvoj pohybových a řečových aktivit dítěte

preventan-mimiforum-banner

Z různých publikací se dozvíte, kdy má vaše dítě zvládnout jakou aktivitu. Neměla byste se však tohoto »manuálu« striktně držet. Každé dítě si může danou dovednost osvojit v jiném věku, ale jednotlivé dovednosti na sebe navazují, takže se je dítě musí naučit ve stejném pořadí.

1. měsíc

Miminko by mělo umět uchopit váš prst, lekat se hlasitých zvuků, otáčet hlavu za světlem, očima sledovat hračku, kterou mu budete pohybovat cca 15 cm před obličejem, přestat plakat, pokud ho vezmete do náruče a vlídně na ně promluvíte, dívat se vám během krmení do tváře a pozitivně reagovat na váš hlas.

3. měsíc

Miminko by již mělo zvládnout samo udržet hlavičku, v lehu na bříšku ji zvednout, pozorovat vlastní pohyby, otevírat a zavírat dlaň, držet chrastítko, otáčet hlavu a zajímat se o pohyby v okolí. Pokud je spokojené, mělo by vydávat broukavé zvuky, usmívat se, rozeznat dobu koupání a krmení a reagovat na ně úsměvem, přátelsky reagovat na zpívání nebo lechtání.

6. měsíc

Miminko by mělo začít sedět s oporou, vytáhnout se za ručičkami, otáčet se z bříška na záda, natahovat se za zajímavými předměty, brát vše do obou rukou. Většinu věcí se snaží strkat do pusy, při hrách se směje, chechtá nebo ječí, k cizím lidem se ve vaší nebo tatínkově přítomnosti chová přátelsky.

9. měsíc

V tomto čase se miminko začíná po podlaze pohybovat posunováním a převalováním, pokouší se o lezení. Pokud je zvednete, dokáže se na nožičkách udržet a úmyslně přešlapuje z jedné na druhou. Zkoumá předměty v rukách, snaží se dospělým podávat hračky. Sahá po lžičce, 5-rozvoj-pohybovych-a-recovych-schopnosti-2 když jej krmíte, se zájmem pozoruje dospělé lidi, rozumí slovíčkům »ne« a »pápá«, začíná používat první slabiky, melodicky si pobrukuje, rádo si hraje na »koukanou« a »bafanou«.

12. měsíců

Začíná rychle lézt, dokáže neomezeně dlouho sedět, vytáhne se do stoje, s přidržením dokáže chodit nebo samo stát, zvedne malé předměty palcem a ukazováčkem, ukáže na předmět, který chce. Udrží lžičku, s pomocí pije z hrnku, pozná své jméno a reaguje na ně, rozumí příkazům typu »udělej paci-paci«, pomáhá s oblékáním, schválně zahazuje věci a pozoruje, jak padají, umí uklidit kostičky, napodobuje tleskání a dokáže ukázat cit ke známým lidem.

15. měsíců

Z miminka se pomalu začíná stávat batole, nejistě chodí s nožičkami daleko od sebe. Dokáže si se žuchnutím sednout na zadeček, zvládne sehnout se pro hračku, udrží tužku a napodobuje čmárání, postaví věž z kostek. Se zájmem poslouchá pohádky, chce samo pomáhat třeba při oblékání, říká až šest rozeznatelných slov, je náladové a snadno se dokáže rozrušit.

18. měsíců

Zvládá chodit s jistotou, ale toporně běhá. S pomocí dokáže jít do schodů, pozpátku sleze ze schodů, po zadečku může i schody sjíždět. Upřednostňuje jednu (šikovnější) ruku, používá až dvacet slov, rozeznává jednotlivé různě barevné předměty, rádo se připojuje k dětským říkankám. Svlékne a oblékne si ponožky, čepici, boty, dokáže si samo hrát, citově je velice závislé především na matce, ale uklidnit se dokáže i v přítomnosti tatínka.

24. měsíců

Dítě dostává stále větší jistotu v běhání, chození pozpátku, zvládne tahat hračku na kolečkách, leze na nábytek, s pomocí zábradlí vyjde schody, hází míčkem, odráží se na šlapadle. Nakreslí kroužky, tečky, svislou čáru, pozná lidi na fotografii, nebo na DVD, listuje v knížce, mluví až padesáti srozumitelnými slovy, navíc zvládne složit první jednoduché věty. Když mluví o sobě, říká si jménem, neustále se ptá na názvy předmětů, napodobuje činnosti dospělých, hraje si s ostatními dětmi, snadno dokážete získat jeho pozornost.

Upozornění MIMIFORA:

Hodně záleží, v jakém prostředí váš »capart« vyrůstá, zda se stýká s dalšími stejně starými dětmi, případně zda je v rodině starší sourozenec, kterému se mladší dítě bude chtít vyrovnat. Pokud by se vám ve vývoji dítěte cokoliv nezdálo, konzultujte vše s pediatrem. Ten může dítě vyšetřit a vyloučit onemocnění, případně vady.

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com