vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy

Graf standardního vývoje dítěte

Encyklopedie >> Kojenec, batole & starší věk >> Graf standardního vývoje dítěte

Graf standardního vývoje dítěteí

preventan-mimiforum-banner

Obezita bohužel nepostihuje jen dospělou část obyvatelstva, ale poslední dobou se začíná objevovat i u malých dětí. Na vině je často špatný životní styl matky již během těhotenství. Sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu a nevhodně zvolená životospráva dá špatné základy do života ještě nenarozenému dítěti.

Upozornění MIMIFORA:

Obézní není ten, kdo má vysokou tělesnou hmotnost, ale ten, komu se shromažďuje nadměrné množství tuku v tkáních. Hlavním problémem je právě vyšší příjem energie, než kterou je člověk schopen využít.

První rok života

Právě první rok v našem životě je klíčový a nesmírně důležitý. Základy správného a zdravého stravování je nutné dítěti vštípit již od kojeneckého období. Když miminko pláče, je podrážděné apod., nesnažte se ho udobřovat sladkými šidítky. Dodají mu totiž energii jen pro krátký okamžik a jsou velice návykové. Také byste miminko neměla v žádném případě překrmovat – držte se vždy rad pediatra a i když vám bude připadat, že by miminko ještě jedlo, nedávejte mu žádnou další stravu.

Obezita může být bohužel i dědičnou nemocí získanou po jednom z rodičů – v tomto případě je možnost, že dítě tuto nemoc zdědí, o 70 % vyšší než v rodině, kde ani jeden z rodičů obézní není.

Polotovary a sladké limonády

Neřestí dnešní doby jsou řetězce rychlého občerstvení, automaty s přeslazenými nápoji na každém kroku a strava ve formě polotovarů. Mnoho rodin dává přednost večeři v restauracích a pizzeriích. Doma se raději rychle v mikrovlnné troubě ohřeje nějaký polotovar, protože většina z nás žije ve stresu a neustálém honění času K pití bohužel málokdo dává přednost obyčejné pitné vodě z kohoutku a raději volí sladké nápoje – ledové čaje, kávy, limonády.

Záleží tedy pouze na vás, co dáte do výbavy svému miminku – zda zdravý, dlouhý a spokojený život bez nemocí, nebo pohodlné vymoženosti dnešní doby včetně možných civilizačních chorob.

V následujících grafech můžete sledovat průměrnou váhu dítěte od narození do dvou let (samostatný graf pro chlapce i dívky). Pokud se váha vašeho dítěte nebude pohybovat v blízkosti červené linky (standardní váhy pro dané věkové období), konzultujte stav dítěte s pediatrem a poraďte se o vhodné výživě.

Graf vývoje váhy u chlapců ve věku od narození do dvou let:

 

Graf vývoje dívek:

Graf vávoje chlapců: