vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy

Dětské nemoci a jejich příznaky

Encyklopedie >> Kojenec, batole & starší věk >> Dětské nemoci a jejich příznaky

 Dětské nemoci a jejich příznaky

preventan-mimiforum-banner

Když se necítíte dobře vy, dokážete říct, kde a co vás bolí. Problém je, že miminko neumí bolest specifikovat, a tak se nemoc dá zprvu odhadnout jen podle příznaků. Teprve později, podle vyšetření lékaře a případných krevních testů, se dá s jistotou určit, co miminko trápí.

Dalším minusem je, že se nemoci u menších dětí vyvíjejí daleko rychleji než u starších dětí (nebo dokonce u nás dospělých). Většinou naštěstí poznáte, že se miminku něco děje, protože pláč, podrážděnost a rozmrzelost bude jasným ukazatelem.

Konzultace s lékařem

Jakmile bude mít vaše miminko teplotu vyšší než 39 °C, bude často zvracet, mít průjem, abnormálně rychle nebo hlučně dýchat, bude odmítat pít a objeví se mu vyrážka, ihned zavolejte lékaři a co nejpodrobněji popište stav dítěte. Tyto příznaky jsou často způsobeny infekcí, kterou vyvolávají mikroby – bakterie nebo viry.

● Bakterie jsou veliké a snadno rozpoznatelné pod mikroskopem, přenášejí se v tělesných tekutinách a poměrně snadno se dají zničit antibiotiky.

● Naopak viry jsou menší, rozmnožují se přímo v buňkách těla a bohužel na ně standardní antibiotika nezabírají. Ovšem jedno jediné napadení těla virem dává doživotní imunitu, a proto za celý život proděláme jen jedny příušnice nebo plané neštovice. 1-detske-nemoci-a-jejich-priznaky-2-dr

Vyšetření lékařem

Vyšetření u nemocného dítěte probíhá tak, že lékař na základě laboratorních testů provedených přímo v ordinaci stanoví, zda se jedná o virus nebo o bakterii. V případě virů zahájí léčbu tak, aby došlo k úlevě od bolesti a snížila se horečka. Pokud jsou ovšem v těle dítěte zárodky bakteriální infekce, předepíše antibiotika. 

Přehled dětských nemocí

Rýma

Jde o nejčastější dětskou virovou nemoc, která způsobuje podráždění v nose i v krku. U miminek může dojít i k zánětu ucha nebo dýchacích cest. Mezi hlavní příznaky patří ucpaný nos včetně výtoku, to vše bývá doprovázené kýcháním. Doporučuje se odsávat hleny z nosu, použít dětské nosní kapky a léky na snížení teploty, zajistit dostatečný přísun tekutin a omezit konzumaci mléka a mléčných výrobků.

Chřipka

K chřipce se většinou přidávají i další infekce dýchacích orgánů a výsledkem je zánět plic či průdušek. Příznakem je bolest hlavy, zvýšená teplota, malátnost, hluboký kašel a rýma. Účinnou léčbou je dostatek spánku, zvýšený příjem tekutin a vitamínů a snižování teploty.

Spalničky

Patří mezi jedno z nejnakažlivějších dětských onemocnění, které doprovází kašel, vysoké horečky, bílé pupínky, pálení a slzení očí a vyrážka. Příznaky se objevují až 14 dnů po nákaze. Dítěti pomůžete studenými zábaly, dostatkem tekutin a léky na snížení teploty.

Zarděnky

Přestože patří mezi lehká onemocnění, jsou velice nakažlivé. Příznaky se objevují po dvou až třech týdnech od nákazy. Konkrétně jde o bolest v krku, zvětšené lymfatické uzliny a mírné nachlazení. Jako léčba se nasazují léky na snížení teploty a dostatečné množství tekutin.

Plané neštovice

Hlavním příznakem tohoto nakažlivého dětského onemocnění je svědivá vyrážka doprovázená zvýšenou teplotou. Proti svědění vám lékař předepíše dětský pudr. Také je vhodné dítěti dávat pouze bavlněné oblečení.

Příušnice

Časté onemocnění, které zasahuje slinné žlázy před ušima. Příznakem je velká bolest v obličeji, zvýšená teplota, bolest při otevírání úst i samotném polykání a sucho v ústech. Léčbu provádějte studenými a nekyselými tekutinami, léky na snížení teploty a teplými zábaly.

Černý kašel

Přestože se jedná o téměř vymizelou dětskou chorobu, stále patří mezi nejzávažnější onemocnění. Projevuje se vytrvalým a silným kašlem doprovázeným zvýšenou teplotou, záchvaty a zvracením. Dítěti musíte umožnit vykašlávání hlenů a hlavně mu nepodávat žádné léky proti kašli.

Nikdy nezahajujte léčbu podle vlastního uvážení. Přestože má třeba dítě uvedené příznaky, ve skutečnosti se může jednat o jiné onemocnění. 0 všem se poraďte s dětským lékařem.

Tip MIMIFORA:

Různým virovým onemocněním můžete předejít omezením možností nákaz a dodržováním čistoty v domácnosti. Například několik dnů nevynesený odpadkový koš je bohatým zdrojem létajícího hmyzu, který usedá na různé potraviny určené ke konzumaci.

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com, Dreamstime.com