vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Elektrické kartáčky, ústní sprchy: Pro a proti

16. listopadu 2017

Elektrické kartáčky, ústní sprchy: Pro a proti

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: ústní sprcha Elektrický kartáček zubař hygiena zuby

preventan-mimiforum-banner

Zatímco na elektrické zubní kartáčky se názory odborníků různí, ústní sprcha má jako doplněk dentální hygieny příznivců mnohem více. Kdo by si ji měl určitě pořídit?

Elektrický kartáček

 

Elektrický zubní kartáček – ano, nebo ne? Názory zubařů na tuto pomůcku se různí. Někteří jej zásadně nedoporučují, jiným nevadí, další jej naopak vítají. Všichni se ale shodují v jednom – velmi záleží na tom, jaký kartáček vyberete.

 

Kdy pořídit elektrický kartáček zdravi-a-krasa-elektricke-kartacky-ii-sxc-nahled

Obecně platí, že elektrické kartáčky zuby čistí snadněji a rychleji, a tak jsou vhodné pro lidi, kteří mají problém s motorikou či s pravidelností ústní hygieny. Některé může motivovat k tomu, aby si zuby čistili častěji. Při výběru kartáčku se informujte, o jaký typ jde a jaký je způsob pohybu jeho hlavice. Vyplatí se zvážit pořízení sonického zubního kartáčku, který zuby čistí šetrněji a jemněji, a tak je vhodný i pro citlivé zuby a při problémech s dásněmi. Pracuje na principu sonických vibrací, je snadný na ovládání a dobře čistí zuby i bez znalosti správné techniky. Je ale třeba počítat s vyšší cenou.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Nevýhody elektrických kartáčků:

 

-          Klasické elektrické kartáčky mohou díky horizontálnímu pohybu vláken poškozovat dásně a krček zubu. Mohou vést k odhaleným krčkům, které jsou velmi bolestivé.

-          Při nesprávné technice může dojít k poškození zubní skloviny.

-          Hlavice je třeba pravidelně měnit, je třeba počítat s vyšším vydáním než u klasických zubních kartáčků.

 

Ústní sprcha

 

Zatímco na používání elektrických kartáčků se názory expertů rozcházejí, ústní sprcha patří k doplňkům velmi doporučovaným. Pomocí tlaku vody totiž čistí mezizubní prostory a dalo by se říct, že účinněji nahrazuje zubní nitě. Sprchy jsou šetrné k zubům i dásním, které pomáhají prokrvit. Pokud si ústní sprchu jednou pořídíte, není už její provoz nijak nákladný. Používat ji může celá rodina a dech bude díky ní svěžejší a zuby čistější.

 

Kde sprcha pomáhá

Ústní sprchy využívají k čištění tenký pulzující proud vody. Kromě toho, že pomáhají odstranit bakterie, jsou velmi vhodnou pomůckou pro ty, které trápí paradentóza. Působí proti vzniku paradontálních chobotů, zlepšuje stav dásní, masíruje je a zpevňuje. Je velmi vhodná i k péči o chrup s implantáty, můstky či korunkami. Nevýhodou ústní sprchy je však vyšší pořizovací cena a fakt, že mnoho lidí ji stále považuje za zbytečnost a nadstandard. Pokud si nejste jisti, zda je vhodná právě pro vás, poraďte se se zubním lékařem či s dentální hygienistkou.

 

Text: asm

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse