banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Dvojčata: Co jste o nich nevěděla

9. února 2016

Dvojčata: Co jste o nich nevěděla

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Dvojčata umělé oplodnění děti rodina těhotenství

preventan-mimiforum-banner

Dvojčat se u nás rodí stále více – připadají už na každých osmdesát porodů. Souvisí to i s rostoucím umělým oplodnění, kde je pravděpodobnost dvojčat větší. My vám však přinášíme zajímavosti, které jste o nich možná nevěděla.

Diskutujte: Pokud byste si mohla vybrat, chtěla byste dvojčata?


Otázka: Jaký je rozdíl mezi jedno a dvouvaječnými dvojčaty?

Základní rozdíl je ve způsobu oplodnění. U jednovaječných dvojčat spermie oplodní jedno vajíčko, které se rozdělí na dvě embrya. Děti mají společnou placentu, jsou si podobná, mají stejné pohlaví, totožnou krevní skupinu i tělesnou konstituci. U dvouvaječných dvojčat dochází k oplození dvou vajíček dvěma spermiemi. Každé dítě má vlastní placentu, nemusí být stejného pohlaví a mohou vypadat odlišně.

Zajímavost MIMIFORA:

Před pár lety přišli američtí vědci se zajímavým objevem. Podle nich může ve vzácném případě existovat ještě jeden typ dvojčat, která se nazývají poloidentická. Jednoduše řečeno jde o to, že je jedno vajíčko oplodněno dvěma spermiemi současně. Přivedl je na to totiž případ, kdy se jedno z dvojčat narodilo s oběma pohlavními orgány, jako hermafrodit. Takový případ je však velmi vzácný.

Otázka: Mohou mít dvojčata rozdílné otce? deti-a-rodina-dvojcata-co-jste-nevedela-2-ing 

Je to sice málo pravděpodobné, ale ne nemožné. Na světě existuje několik potvrzených případů, kdy ženy porodily dvojčata, z nichž každé mělo odlišného tatínka. Jeden z posledních známých případů se stal v Dallasu v roce 2009. Odborníci tento jev nazývají heteropaternální superfekundace. Za vše je zodpovědná hyperovulace, při které ve vaječnících dozrává více vajíček, a ta pak cestují do dělohy. Pokud má žena styk s více muži, může každé z vajíček oplodnit spermie jiného z nich.

Zajímavost MIMIFORA:

K podobné situaci může dojít i při umělém oplodnění, pokud by laboratoř udělala chybu a smíchala spermie dvou mužů. Takový případ se stal v Dánsku.

Otázka: Musí být dvojčata stejně stará a narodit se jen dohromady?

Ne tak úplně. Jsou prokázány případy, kdy těhotná žena znovu otěhotněla, tudíž nosila dvě rozdílně staré děti. Nejednalo se ale o dvojčata, ale o sourozence. Stejně tak jsou známy případy, kdy se předčasně narodilo jen jedno dvojče a druhé ještě zůstalo v děloze. K tomu došlo i loni v Itálii. Maminka čekající dvojčata porodila jednoho syna předčasně ve 24. týdnu, druhý však v děloze zůstal a díky péči lékařů se sám narodil o měsíc později.

Zajímavosti MIMIFORA:

Kuriozity ze světa dvojčat

● Dvojčata dva dny po sobě porodila jedna Angličanka. První syn se jí narodil ve 28. týdnu, druhý ale zůstal v děloze a na svět přišel o den později v jiné porodnici.

● Zajímavý případ se stal v roce 2009, kdy se rodičům narodilo druhé dvojče, ovšem přesně dva roky po tom prvním. V tomto případě za to může umělé oplodnění. Žena si jedno ze dvou embryí nechala zamrazit a později s ním opět otěhotněla. Narodila se tak dvojčata, ale jedno bylo o dva roky starší než druhé.

 

Text: ino

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa