vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Dvojčata: Co jste o nich nevěděla

9. února 2016

Dvojčata: Co jste o nich nevěděla

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Dvojčata umělé oplodnění děti rodina těhotenství

preventan-mimiforum-banner

Dvojčat se u nás rodí stále více – připadají už na každých osmdesát porodů. Souvisí to i s rostoucím umělým oplodnění, kde je pravděpodobnost dvojčat větší. My vám však přinášíme zajímavosti, které jste o nich možná nevěděla.

Diskutujte: Pokud byste si mohla vybrat, chtěla byste dvojčata?


Otázka: Jaký je rozdíl mezi jedno a dvouvaječnými dvojčaty?

Základní rozdíl je ve způsobu oplodnění. U jednovaječných dvojčat spermie oplodní jedno vajíčko, které se rozdělí na dvě embrya. Děti mají společnou placentu, jsou si podobná, mají stejné pohlaví, totožnou krevní skupinu i tělesnou konstituci. U dvouvaječných dvojčat dochází k oplození dvou vajíček dvěma spermiemi. Každé dítě má vlastní placentu, nemusí být stejného pohlaví a mohou vypadat odlišně.

Zajímavost MIMIFORA:

Před pár lety přišli američtí vědci se zajímavým objevem. Podle nich může ve vzácném případě existovat ještě jeden typ dvojčat, která se nazývají poloidentická. Jednoduše řečeno jde o to, že je jedno vajíčko oplodněno dvěma spermiemi současně. Přivedl je na to totiž případ, kdy se jedno z dvojčat narodilo s oběma pohlavními orgány, jako hermafrodit. Takový případ je však velmi vzácný.

Otázka: Mohou mít dvojčata rozdílné otce? deti-a-rodina-dvojcata-co-jste-nevedela-2-ing 

Je to sice málo pravděpodobné, ale ne nemožné. Na světě existuje několik potvrzených případů, kdy ženy porodily dvojčata, z nichž každé mělo odlišného tatínka. Jeden z posledních známých případů se stal v Dallasu v roce 2009. Odborníci tento jev nazývají heteropaternální superfekundace. Za vše je zodpovědná hyperovulace, při které ve vaječnících dozrává více vajíček, a ta pak cestují do dělohy. Pokud má žena styk s více muži, může každé z vajíček oplodnit spermie jiného z nich.

Zajímavost MIMIFORA:

K podobné situaci může dojít i při umělém oplodnění, pokud by laboratoř udělala chybu a smíchala spermie dvou mužů. Takový případ se stal v Dánsku.

Otázka: Musí být dvojčata stejně stará a narodit se jen dohromady?

Ne tak úplně. Jsou prokázány případy, kdy těhotná žena znovu otěhotněla, tudíž nosila dvě rozdílně staré děti. Nejednalo se ale o dvojčata, ale o sourozence. Stejně tak jsou známy případy, kdy se předčasně narodilo jen jedno dvojče a druhé ještě zůstalo v děloze. K tomu došlo i loni v Itálii. Maminka čekající dvojčata porodila jednoho syna předčasně ve 24. týdnu, druhý však v děloze zůstal a díky péči lékařů se sám narodil o měsíc později.

Zajímavosti MIMIFORA:

Kuriozity ze světa dvojčat

● Dvojčata dva dny po sobě porodila jedna Angličanka. První syn se jí narodil ve 28. týdnu, druhý ale zůstal v děloze a na svět přišel o den později v jiné porodnici.

● Zajímavý případ se stal v roce 2009, kdy se rodičům narodilo druhé dvojče, ovšem přesně dva roky po tom prvním. V tomto případě za to může umělé oplodnění. Žena si jedno ze dvou embryí nechala zamrazit a později s ním opět otěhotněla. Narodila se tak dvojčata, ale jedno bylo o dva roky starší než druhé.

 

Text: ino

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse