vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Důvody, proč nekupovat oblečení o několik čísel větší

14. června 2016

Důvody, proč nekupovat oblečení o několik čísel větší

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: aukce prodej velikost oblečení děti

preventan-mimiforum-banner

Oblečení u malých dětí není rozhodně tím nejdůležitější, na druhou stranu vůbec neřešit, jak potomek vypadá, taky není ideální. A v oblečení o několik čísel větší příliš parády neudělá. Zjistili jsme důvody, proč velké věci dětem nekupovat. 

Vypadají jak strašáci

„Mám sestru, která dětem kupuje oblečení alespoň o tři čísla větší, aby jim vydrželo. Kalhoty a rukávy se prý zahnou, tak co. Já si nemůžu pomoct, ale mně se to nelíbí. Vždyť ty děti v tom vypadají jako strašáci do zelí! Kalhoty o tři čísla jsou klidně o 15 cm delší, dovedete si představit, jak to vypadá ohrnuté? A bunda, která má být do pasu, je ke kolenům. A to nemluvím o rukávech. Vypadá to hrozně, nechápu, že to má někdo zapotřebí.“ (Jitka, 28)

Nedá se to nosit

„Maminkám, které děti oblékají do obřího oblečení, bych vzkázala jedno – Nedá se to nosit! Dovedete si představit, že byste si na sebe vzala bundu XXL, když nosíte S? A kalhoty v prodloužené délce, když jste malá a potřebujete zkrácenou? Asi byste se moc pohodlně necítila. Nohavice by vám sjížděly, triko byste měla jak noční košili a rukávy u kolen. A přesně tak se cítí v obřím oblečení i děti. Je mi jich líto, nedá se to totiž nosit.“ (Samanta, 30)

Jiní se jim posmívají

„Vždycky, když vidím dítě, které má několikrát ohrnuté oblečení, říkám si, zda to těm maminkám stojí za to. Ostatní se za dítětem otáčejí a smějí se, jak vypadá. Já taky patřím mezi ty, kdo to komentuje. Vzpomínám, jak jsem v zimě viděla holčičku v kombinéze, která měla nohavici ohrnutou tak, že měla dolní lem pod kolenem a rukávy s ohrnutím nad loket. Nedalo mi to a zeptala jsem se maminky, proč nekoupí menší. Odbyla mě, že to dostali zadarmo a je to jedno, na vzhledu nezáleží a dlouho to vydrží. Ostatní se otáčeli a smáli se, bylo mi holčičky líto.“ (Martina, 26)

Velké věci dlouho vydrží deti-a-rodina-proc-nekupovat-vetsi-obleceni-ii-sh

Maminky, které kupují dětem extra velké oblečení, k tomu vede několik důvodů. Hlavní je ten, že dětem vydrží a nevyrostou z něj za sezónu, či ještě rychleji. Je to drahé, tak co! Extrémem jsou takové, které kupují i boty o tři čísla větší, aby byly na dvě zimy. Velká skupina se pak domnívá, že je úplně jedno, co má dítě na sobě – stačí, když to splní svou funkci. Přece nebudou utrácet za drahé značky, když můžou mít triko za dvacku ze sekáče. Stejně ho děti zničí, nebo ne?

Nevýhody obřích oděvů

Jenže velké oblečení má samé nevýhody – na dětech nevypadá dobře, navíc je může omezovat v pohybu. Pokud si přišlapává několikrát ohrnuté nohavice, anebo chodí v obřích botách, může také dojít k pádu a zranění. Je tu ale i druhá strana – oblečení, které přesně sedí, málo vydrží. „Nebudu měnit šatník a utrácet tisíce každé tři měsíce až půl roku,“ říká Halina (28), která patří k těm, co oblečení dětí neřeší. „V obřím oblečení bych dítě nepustila ani na dvůr, musela bych se stydět,“ oponuje zástupkyně druhé skupiny Zuzka (29).

Co dětem oblečete a jak velké věci jim koupíte, je jen na vás. Pokud ale pořizujete nové věci, a pak nevíte, kam s nimi, zjistili jsme pár tipů, jak na to.

MIMIFORUM zjistilo:

Co dělat s oblečením po dětech, které je malé

1. Prodat.

Oblíbená možnost maminek, které kupují dětem nové a spíše značkové věci. Co je malé, prodají a utržené peníze použijí na nové kousky šatníku. Prodávat můžete na řadě serverů, mezi maminkami je asi nejvíce oblíbený Mimibazar. Také některé second-handy vykupují oblečení, nebo dají do komisního prodeje.

2. Dát do aukce.

Jde také o prodej, ale za cenu, kterou si neurčíte vy, ale kupující. Zkusit můžete Aukro, nebo Mimiaukci, a pokud si nejste jista vyvolávací cenou, dát věci od koruny.

3. Darovat známým.

Máte-li někoho v rodině či mezi známými, kdo má menší dítko, můžete využít i této možnosti. Pokud ale nemáte peněz nazbyt, vyplatí se u dražších věcí volit mezi prvními dvěma body.

4. Dát na charitu.

Nejen charita, ale i dětské domovy, kojenecké ústavy apod. mají často zájem o oblečení po dětech. Zkuste zapátrat v okolí, určitě se najde někdo potřebný.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi
20:52 28.01.2018 - Daniela -

Bez nadpisu

To já pro našeho prcka nakoupila spoustu oblečení na onlinesekac.cz/se­cond-hand-detske-kojenci-0–1-rok-vel-50–80/c-657?ignore=IMA­GETEMPLATE – a tak mi ani není tak líto, že z toho za pár měsíců vyrostou. Rozhodně lepší než kupovat velké.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse