vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Důvody, proč jít s partnerem darovat krev

13. června 2017

Důvody, proč jít s partnerem darovat krev

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: transfuze Dárce nemoc krev zdraví

preventan-mimiforum-banner

Na 14. června připadá Světový den dárcovství krve. A to může být impulz, proč se na odběr krve vydat a stát se jedním z bezplatných dárců. Jedním odběrem krve totiž můžete zachránit život až čtyřem lidem!    

Každý rok připadá na 14. června Světový den dárcovství krve. Byl vyhlášen Světovou zdravotnickou organizací v roce 2003 a má ukázat, jak je důležité krev darovat. Můžete tak totiž někomu zachránit život. Uvažovala jste s partnerem o tom, že byste se také stala dárcem? Přinášíme hlavní důvody, proč se pro dárcovství krve rozhodnout.

 

1. Můžete zachránit život

A to je dostatečný důvod, proč krev darovat. Jde o nejcennější tekutinu, která je pro život nezbytná. Člověk, který krev potřebuje doplnit, například po havárii, operaci, těžkém porodu apod., by bez ní mohl zemřít. Pokud krev darujete, můžete mít dobrý pocit, že jste možná někomu zachránila život. A jedním odběrem na transfuzní stanici můžete životy zachránit i čtyři!

 

2. Budete vědět, že jste zdravá

Dárci krve mají tu výhodu, že mají dobrý přehled o svém zdravotním stavu. Odběr krve je umožněn jen zdravým lidem. Odebraná krev se totiž testuje na nejrůznější choroby, například AIDS, žloutenku, syfilis apod. Pokud by se ukázalo, že dotyčný nemocný je, je ihned informován a je mu doporučeno, kam se obrátit.

 

3. Odběr si můžete odečíst z daní

I to pro někoho může být důvod, proč krev darovat. Za jeden odběr si můžete odečíst 2 000 Kč z daňového základu. I když jinak krev darujete bezplatně, většinou dostanete stravenku na drobné občerstvení. Některé zdravotní pojišťovny nabízejí dárcům krve různé bonusy. Pokud byste krev dávala pravidelně a dlouhodobě, můžete se dočkat i ocenění (např. plaketami prof. Janského či zlatými kříži Českého červeného kříže).

 

4. Máte nárok na den volna sex-a-vztahy-proc-jit-darovat-krev-ii-sxc-nahled

Na den, kdy darujete krev, máte podle zákona nárok na placené volno ze zaměstnání. Pokud se tedy s partnerem vypravíte krev darovat v jeden den, můžete pak zůstat spolu doma a odpočívat u pěkného filmu. Kromě toho můžete mít pocit, že jste udělali dobrou věc.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Zajímavosti o krvi a jejím dárcovství

 

-          Každý člověk u nás během života potřebuje 5× krevní transfuzi a 14× užívá lék vyrobený z krve.

-          Nejčastěji lidé potřebují krev v souvislosti s krvácením do zažívacího traktu.

-          Vědci zatím nenašli způsob, jak krev nahradit.

-          Nejvyšší spotřeba krve bývá při operacích cévních a v transplantační chirurgii.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse