vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Dušičky: Jak děti naučit ctít tradice

26. října 2015

Dušičky: Jak děti naučit ctít tradice

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: Vánoce hřbitov tradice svátek zesnulých Dušičky děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Dušičky neboli Památka zesnulých jsou po Vánocích druhý nejvýznamnější svátek, který u nás slaví velké množství lidí. Vyplatí se na hřbitov brát i děti? Nebo je lepší nechat je doma?

Vitamin C

V chladném podzimním počasí se vyplatí posilovat imunitu. Pomoct vám může vitamin C s postupným uvolňováním. Vitamin C je nezbytný k životu. Lidský organismus si ho nedokáže vytvořit sám, proto ho musí přijímat z jiných zdrojů. Užitím tobolek s mikropeletami je zajištěno jeho postupné uvolňování po celý den. Tím je zabezpečena stálá a potřebná hladina vitaminu C v našem těle. Kromě posílení imunity se vitamin C podílí na odbourávání cholesterolu v játrech, vývoji kostí, zubů a chrupavek. Podporuje růst, udržuje dobrý stav vaziva a elasticitu kůže, zpevňuje cévní stěny a vstřebávání železa. Podílí se i na antioxidační ochraně buněk.

vitaminc-akce60-40-20-nahled

Doplněk stravy

Doporučená cena: 98 Kč

„Děti na hřbitovy neberu a je úplně jedno, jestli jsou Dušičky nebo jiný den. Podle mě to není pro děti, ještě by z toho měly trauma,“ říká Mirka (35). Opačný pohled na věc má stejně stará Jaroslava. „S dětmi chodíme už od jejich narození zapálit svíčku na hrob a položit květiny. Je třeba, aby si uvědomily, že smrt k životu patří a uměly uctít památku blízkých, kteří už nejsou mezi námi. Alespoň z nich nevyrostou vandalové, kteří pak devastují hroby,“ říká.

Dušičky ctí věřící i nevěřící

Dušičky jsou hned po Vánocích druhým největším společně prožívaným dnem, jehož tradici udržují jak věřící, tak nevěřící. A to i přesto, že má původně křesťanskou tradici a slaví se už několik staletí. I lidé, kteří na hřbitovy často nechodí, přijedou zavzpomínat na své blízké alespoň v tento jediný den v roce – položí květiny a zapálí svíčky…

MIMIFORUM zjistilo:

● Svátek Všech zesnulých připadá na 1. listopadu, Dušičky přicházejí o den později.

● Dušičky, vzpomínka na všechny věrné zesnulé, připadají na 2. listopadu a v křesťanských zemích se slaví od 10. století. V roce 998 je zavedl benediktýnský opat Odillo z Cluny.

● Tím, že se na hrobě rozsvítí svíčka a položí květina, se dává najevo víra ve věčný život a přesvědčení, že život hrobem nekončí. Květiny by měly být čerstvé, nikoli umělé – ty jsou proti této tradici.

● Zatímco my slavíme Památku zesnulých, v anglosaských zemích je tradiční Halloween, který připadá na 31. října.

Úcta k mrtvým: Aby z dítěte nebyl vandal

I když se objevuje spousta nejrůznějších pověr, historek a důvodů, proč děti na hřbitovy nebrat, racionální příčina k tomu rozhodně není. Naopak. Stačí se podívat, kolik vandalů ničí a rozbíjí náhrobky, kříže, urny či na hřbitovech krade věci. Děti, které rodiče odmala vedou k tomu, že hřbitov je posvátným místem, kde odpočívají naši blízcí, v sobě mají vybudovanou úctu a málokdy se z nich stanou zmínění raubíři. Proto je jen na rodičích, k čemu své potomky povedou a co jim do života dají.

MIMIFORUM se ptá:

Chodíte s dětmi na Dušičky na hřbitov?

Michaela (32): „Ano, podle mě je správné ctít tradice a zapálit svíčku na hrobě někoho, koho jsme měli rádi. Sama jsem na hřbitovy chodila odmalička a nemyslím, že by mě to poznamenalo. Naopak. Mám úctu k mrtvým a k tomu vedu i svého syna.“

Anna (27): „Ne, bojím se toho. Někde jsem četla, že malé děti by se na hřbitov brát neměly, protože je mrtví volají k sobě. Toho se držím a s dětmi tam nechodím. Věřím tomu a myslím, že děti nemají na hřbitově co dělat.“

Hana (30): „Ano, nevidím jediný důvod, proč by dcera neměla jít zapálit svíčky na hrob babičky. Doma o všem mluvíme, ví, že babička je v nebi a dohlíží na ni. Jsou jí tři roky, na hřbitov chodí ráda, vždy položí květinu a miluje světýlka. Myslím, že je důležité v dětech budovat vztah k těmto místům odmalinka. Pověry, že děti na hřbitov nepatří, mi přijdou hloupé.“

 

Text: lju

Foto: Ingimage.com, SXC

5 Posledních příspěvků v diskusi
12:47 31.10.2015 - Marie F -

dušičky

Nerada jsem chodila přes hřbitov, ani jsem nechtěla, aby tam děti chodily. Názor jsem změnila poté, co předčasně a tragicky odešel můj strýc. I tento rok půjdem zapálit svíčky a děti vezmeme s sebou. Dětem to neublíží a dovedou si to ve své hlavičce srovnat možná lépe než mnozí dospělí. Berou to jak to je.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse