vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Duhringova choroba – celiakie s kožními projevy

29. října 2013

Duhringova choroba – celiakie s kožními projevy

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: Duhringova choroba ekzém lepek bezlepková dieta celiakie

preventan-mimiforum-banner

Říká se jí také lepkový ekzém a jde o nesnášenlivost těla na lepek. Projevuje se však hlavně kožními problémy – svědivými a nevzhlednými puchýřky na určitých místech těla. 

Ekzém a svědivé puchýřky v okolí velkých kloubů, hlavně kolen a loktů, ale také na ramenou, zápěstích, hýždích i klíčních kostech. Na první pohled to vypadá, že trpíte kožní chorobou. Jenže to nemusí být až tak pravda. Může jít totiž o projevy tzv. Duhringovy choroby, která má svůj původ uvnitř těla. Ne vždy se ale podaří hned odhalit, a tak se stává, že lidé o nemoci neví a léčí se s ekzémem, na který samozřejmě nic nepomáhá.

 

Nemoc dospělých, ale i dětí

Duhringova choroba patří mezi autoimunitní onemocnění a často se o ní mluví jako o celiakii s kožními projevy. Nejčastěji se objevuje u dospívajících a dospělých, ale objevit se může i u malých dětí, u kterých se mohou projevovat jiné příznaky – například bolestivé a nafouklé břicho, nechutenství či zpomalený růst. Protože se jedná o nepříznivou reakci těla na lepek, která se projevuje na kůži, říká se jí také lepkový ekzém.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Příznaky Duhringovy choroby

-          Množství puchýřků, které se slévají v jeden celek. Připomínají opar, anebo ekzém. Typické jsou hlavně kolem velkých kloubů (kolena, lokty), ale objevují se i jinde na těle (záda, zápěstí, hýždě apod.).

-          Vyrážka svědí, pálí a nutí ke škrábání. To je ovšem špatné, protože místa díky tomu mohou začít hnisat.

-          Mohou se objevit průjmy, nevolnost, nafouklé břicho. U dětí i celkové neprospívání a zpomalený růst.

 

Spouštěčem může být i antikoncepce

Nemoc se také často neobjevuje sama o sobě, ale současně s jiným onemocněním. Mezi ně patří cukrovka, Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida, nemoci štítné žlázy či kvasinkové infekce. Zajímavé je i zjištění lékařů, že jedním z jejich spouštěčů může být užívání hormonální antikoncepce. Přesné příčiny jejího vzniku ale dosud známy nejsou.

 

Léčba spočívá v bezlepkové dietě zdravi-a-krasa-duhringova-choroba-ii-sxc-nahled

Stanovení správné diagnózy nemusí být jednoduché. Jedním z vodítek, kromě hlavních příznaků, může být i zvýšená citlivost na jód. Pokud se nemoc prokáže, spočívá léčba, stejně jako u celiakie, v bezlepkové dietě. Jako doplňkové prostředky pak slouží masti na kožní projevy nemoci. Dieta je celoživotní, při přerušení dochází k návratu a zhoršení obtíží. Doporučuje se také omezit konzumaci jódu, který rozvoj choroby podporuje.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Nemoc nepodceňuje, držte dietu

Celiakii ani Duhringovu chorobu se nevyplatí zanedbávat. Pokud se totiž nedodržuje dieta, poškozuje se tenké střevo. Vznikají v něm trhlinky a vředy, a to může nejen zhoršit průchodnost střev, ale také vést ke vzniku rakoviny tenkého střeva.


Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse