vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Držíte dietu v těhotenství? Můžete mít obézní dítě!

28. října 2015

Držíte dietu v těhotenství? Můžete mít obézní dítě!

Kategorie: Dieta, Připojené tagy: obezita gravidita těhotenství jídelníček dieta strava

preventan-mimiforum-banner

Držet dietu během těhotenství odborníci zásadně nedoporučují. Může totiž zavinit obezitu dítěte, nebo dokonce vážně poškodit plod!

GingiMax

GingiMax® obsahuje 40 mg standardizovaného extraktu z listů Ginkgo biloby (jinan dvoulaločný) obsahujícího min. 24% flavonoidních glykosidů a 6% terpenických laktonů.

gingimax

Doplněk stravy

Více ZDE

 

Dieta může dítě vážně ohrozit

Britští odborníci přišli na to, že matky, které se snaží v těhotenství hubnout a drží diety, mohou vážně ohrozit zdraví svých dětí. Pokud je totiž hranice energetického příjmu z potravy příliš nízká, může dojít k poškození plodu. Děti těchto matek mají rovněž větší pravděpodobnost, že onemocní aterosklerózou a potká je mrtvice či infarkt.

Dieta může způsobit obezitu dítěte

Matky, které v těhotenství drží dietu, zadělávají potomkovi na pěkné problémy. Zatímco ony samy se snaží udržet štíhlou linii, u potomků výrazně zvyšují riziko, že budou v dětství či v dospělosti obézní. Výsledky průzkumu amerických vědců totiž ukázaly, že stravování matek v těhotenství má vliv na DNA dítěte. Plod, kterému se dostává málo cukrů (čerpá z nich energii), změní systém látkové přeměny a do zásoby ukládá více tuků. Proto odborníci držení diet u těhotných nedoporučují.

Středomořská strava snižuje riziko astmatu dieta-diety-v-tehotenstvi-2-ing 

Zatímco jakékoliv diety v těhotenství odborníci nedoporučují, středomořskou stavu ano. Vědci v Řecku dokázali, že nastávající matky, které jedly hodně ovoce, zeleniny, ryb, ovoce a ořechů měly mnohem méně často děti s alergií a astmatem. Ty se naopak objevily v případech, kdy matka konzumovala velké množství červeného masa (třikrát až čtyřikrát týdně).

Nezdravá strava může způsobit závislost

Stejně jako není v těhotenství vhodné držet dietu, nedoporučuje se ani nezdravá strava s vysokým příjmem cukrů. Nejenže matka nabírá zbytečné kilogramy navíc, ale podle Britů může způsobit i závislost dítěte. Odborníci jsou přesvědčeni, že takové děti hůř odolávají chutím na sladké, dopřávají si je v hojnější míře, a díky tomu mají sklon k obezitě.

Zajímavost MIMIFORA

Dieta a pohlaví dítěte

Britští vědci přišli se zajímavým zjištěním. Podle nich strava matky v období před otěhotněním může mít vliv na pohlaví dítěte. Zjistili totiž, že ženám, které jedly kaloričtější stravu s vyšším obsahem draslíku a sodíku, se častěji narodil syn. Naopak ženám, které jedly lehčí jídla, v nichž převažoval příjem vápníku a hořčíku, se více rodily dívky.

MIMIFORUM zjistilo:

Co je dobré vědět o stravování v těhotenství

● Již dávno neplatí, že těhotná žena by měla jíst za dva! Ve 2. a 3. trimestru se doporučuje cca o 1200 kJ za den víc, což odpovídá zhruba krajíci chleba a jablku.

● Optimální váhový přírůstek v těhotenství je max. 12 kg.

● Strava v těhotenství by měla být pestrá a vyvážená, s dostatečným příjmem vitaminů, minerálů a stopových prvků. Důležitý je dostatečný přísun bílkovin (libové maso, mléčné výrobky) a stravy bohaté na hořčík, jód, vitaminy B a C.

● Velmi důležitý je dostatečný příjem kyseliny listové, která může chránit před vrozenými vývojovými vadami. Najdete ji v brokolici, kapustě, salátu, špenátu, chřestu, ale i v sóji, fazolích či cereáliích. Tělu ji můžete dodat také pomocí doplňků stravy.

● Klíčový je pitný režim. Nastávající maminka by měla denně vypít alespoň dva litry tekutin, a to ve formě stolních vod, ovocného čaje, ředěných ovocných či zeleninových šťáv.

● Zapomeňte na alkohol, nápoje obsahující chinin (tonic), velké množství kávy. Nevhodné jsou i slazené limonády a černé čaje.

 

Text: lju

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse