banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Druhy kýl a jak je poznáte

18. září 2017

Druhy kýl a jak je poznáte

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: bulka uskřinutí Kýla laparoskopie operace

preventan-mimiforum-banner

Projevuje se jako vystupující bulka v určitých místech na těle. Zpočátku ji lze zatlačit, časem se ale zvětšuje. Je lepší ji řešit operativně, protože hrozí vážná komplikace – uskřinutí. 

Tříselná kýla, stehenní, brániční či pupeční. To jsou jen některé typy kýl, které potkávají děti i dospělé a dokáží napáchat pořádné komplikace. Zvlášť v případě, že se kýla zanedbá a uskřine. V tom případě je nutný rychlý zákrok, protože jde o stav ohrožení na životě.

 

Trápí každého dvacátého

Postihuje až 5 % lidí a objevit se může u kohokoli – u dospělých i u dětí. Na venek se projevuje jako různě velká bulka, která může a nemusí bolet a ze začátku ji jde zatlačit zpět. Časem se ale zvětšuje a sama nezmizí. Každá kýla má tři části – kýlní branka je kanálek, kterým prochází břišní orgány do kýlního vaku, kýlní vak, který je ohraničený pobřišnicí a obsah kýly, který tvoří pohyblivé orgány z břišní dutiny (např. střevo). Stručně řečeno je kýla vyklenutí pobřišnice vystýlající dutinu, které obsahuje tuk nebo střevní kličky. Ten se vychlipuje skrz otvor nebo štěrbinu v břišní stěně.

 

Brániční kýla

Vzniká na oslabeném či otevřeném místě na bránici. Způsobuje zpětné pronikání žaludečních šťáv do jícnu, což může vést k pálení žáhy, bolesti a poškození jícnu. U velkých bráničních kýl se mnohy vyskytují i dechové obtíže či tlaky na hrudi. U neléčené brániční kýly pak hrozí vznik zánětů jícnu, vznik vředů a hrozí větší riziko vzniku karcinomu.

 

Pupeční kýla

Nachází se v oblasti pupku, tedy v místě, kde byly napojené cévy pupeční šňůry. Jde o vyklenutí pobřišnice v oblasti pupku. Pokud se objeví u malých dětí, je naděje, že zmizí sama, zhruba do čtyř let. Ukáže-li se ale až v dospělosti, pak nejen, že nezmizí, ale může se zhoršit a způsobit nejen estetické, ale i zdravotní komplikace. V tom případě se léčí operativně, je-li to možné, pak laparoskopicky. Při větším rozsahu je nutný chirurgický zákrok.

 

Tříselná kýla zdravi-a-krasa-druhy-kyl-ii-sh-nahled

Může být vrozená i získaná a u dospělých je nejčastějším druhem kýl. Často se objevuje jako následek velké fyzické námahy, chronického kašle, u mužů při onemocnění prostaty. I zde je potřeba operace, protože kýla sama nezmizí ani se nezmenší. Naopak pokud se jí nevěnuje pozornost, hrozí uskřinutí, které dotyčného může ohrožit na životě. Častěji se objevuje u mužů, u žen převládají pupeční a stehenní kýly.

 

Stehenní kýla

Nejčastěji se objevuje u žen. V tomto případě nahmanáme kýlní vak v oblasti třísla, odkud sklouzává až na stehno. Vyklenutí je často patrné v oblasti pod tříslem. Často jejich výskyt provází i potíže s močením a vyprazdňováním. U stehenní kýly je vysoké riziko uskřinutí, je lepší ji operativně řešit co nejdříve.

 

Kýla v jizvě

Kýla může vzniknout i v místě jizev, a to většinou po operacích v dutině břišní. Tento typ kýl bývá hodně rozsáhlý, opět je lépe jej operovat co nejdříve, jinak by mohl způsobit nemalé zdravotní problémy.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa