darkove-baleni

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
  • 10. ledna 2018

    Partner chce dítě. Ale svatbu ne!

    Většina mužů se do manželství příliš nehrne. Když ale mají přijít děti, vnímá to mnoho žen jako pro

  • 5. ledna 2018

    Je líbání nevěra?

    Na otázku, zda je líbání nevěra či nikoli, se názory různí. Jak se na to dívají naše čtenářky? Co p

Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Druhy kýl a jak je poznáte

18. září 2017

Druhy kýl a jak je poznáte

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: bulka uskřinutí Kýla laparoskopie operace

preventan-mimiforum-banner

Projevuje se jako vystupující bulka v určitých místech na těle. Zpočátku ji lze zatlačit, časem se ale zvětšuje. Je lepší ji řešit operativně, protože hrozí vážná komplikace – uskřinutí. 

Tříselná kýla, stehenní, brániční či pupeční. To jsou jen některé typy kýl, které potkávají děti i dospělé a dokáží napáchat pořádné komplikace. Zvlášť v případě, že se kýla zanedbá a uskřine. V tom případě je nutný rychlý zákrok, protože jde o stav ohrožení na životě.

 

Trápí každého dvacátého

Postihuje až 5 % lidí a objevit se může u kohokoli – u dospělých i u dětí. Na venek se projevuje jako různě velká bulka, která může a nemusí bolet a ze začátku ji jde zatlačit zpět. Časem se ale zvětšuje a sama nezmizí. Každá kýla má tři části – kýlní branka je kanálek, kterým prochází břišní orgány do kýlního vaku, kýlní vak, který je ohraničený pobřišnicí a obsah kýly, který tvoří pohyblivé orgány z břišní dutiny (např. střevo). Stručně řečeno je kýla vyklenutí pobřišnice vystýlající dutinu, které obsahuje tuk nebo střevní kličky. Ten se vychlipuje skrz otvor nebo štěrbinu v břišní stěně.

 

Brániční kýla

Vzniká na oslabeném či otevřeném místě na bránici. Způsobuje zpětné pronikání žaludečních šťáv do jícnu, což může vést k pálení žáhy, bolesti a poškození jícnu. U velkých bráničních kýl se mnohy vyskytují i dechové obtíže či tlaky na hrudi. U neléčené brániční kýly pak hrozí vznik zánětů jícnu, vznik vředů a hrozí větší riziko vzniku karcinomu.

 

Pupeční kýla

Nachází se v oblasti pupku, tedy v místě, kde byly napojené cévy pupeční šňůry. Jde o vyklenutí pobřišnice v oblasti pupku. Pokud se objeví u malých dětí, je naděje, že zmizí sama, zhruba do čtyř let. Ukáže-li se ale až v dospělosti, pak nejen, že nezmizí, ale může se zhoršit a způsobit nejen estetické, ale i zdravotní komplikace. V tom případě se léčí operativně, je-li to možné, pak laparoskopicky. Při větším rozsahu je nutný chirurgický zákrok.

 

Tříselná kýla zdravi-a-krasa-druhy-kyl-ii-sh-nahled

Může být vrozená i získaná a u dospělých je nejčastějším druhem kýl. Často se objevuje jako následek velké fyzické námahy, chronického kašle, u mužů při onemocnění prostaty. I zde je potřeba operace, protože kýla sama nezmizí ani se nezmenší. Naopak pokud se jí nevěnuje pozornost, hrozí uskřinutí, které dotyčného může ohrožit na životě. Častěji se objevuje u mužů, u žen převládají pupeční a stehenní kýly.

 

Stehenní kýla

Nejčastěji se objevuje u žen. V tomto případě nahmanáme kýlní vak v oblasti třísla, odkud sklouzává až na stehno. Vyklenutí je často patrné v oblasti pod tříslem. Často jejich výskyt provází i potíže s močením a vyprazdňováním. U stehenní kýly je vysoké riziko uskřinutí, je lepší ji operativně řešit co nejdříve.

 

Kýla v jizvě

Kýla může vzniknout i v místě jizev, a to většinou po operacích v dutině břišní. Tento typ kýl bývá hodně rozsáhlý, opět je lépe jej operovat co nejdříve, jinak by mohl způsobit nemalé zdravotní problémy.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Antonín
mamybaby14.12.2016
Jaroslav
Izabela
italka29.09.2016
Nikola
Pavla03.10.2015
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa