vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Domácí porod: Klady a zápory

31. srpna 2016

Domácí porod: Klady a zápory

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: domácí porod porodnice těhotenství porod miminko

preventan-mimiforum-banner

Domácí porody mají své příznivce i odpůrce. Zatímco odborníci jim nakloněni nejsou, některé ženy v tom mají jasno – v porodnici už dítě na svět nikdy nepřivedou.

FolGravid

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

Diskutujte: Rozhodla byste se pro domácí porod a proč?


„Zastánkyně domácích porodů zemřela!“ Když v únoru prolétla médii tato zpráva, rozvířilo to další vášnivou debatu ohledně domácích porodů. Australanka Caroline Lovellová byla totiž jejich vášnivou obhájkyní. Poté, co doma přivedla na svět svou druhou dceru, ale zemřela na infarkt a nikdo nedokázal přesně říct, zda by nastala jiná situace, kdyby byla v tu chvíli v porodnici.

 

Obhájci versus odpůrci

Domácí porody je poměrně kontroverzní téma. Existují jejich vášniví obhájci, či spíše obhájkyně, mezi ženami, které se takto rodit chystají. Na druhé straně však stojí většina odborníků. Ti jsou totiž přesvědčeni, že ani u sebezdravější ženy s bezproblémovým těhotenstvím nikdo předem neví, co se u porodu semele. Typickým příkladem může být zmíněná Australanka.

 

Komplikace mohou být fatální

Nedostatek kyslíku, omotaná pupeční šňůra kolem krku, špatná poloha dítěte – to jsou jen některé situace, které mohou domácí porod řádně zkomplikovat. Pokud dítě začne ztrácet kyslík a do 15 minut se nedostane na svět, mohou být následky katastrofální. „Při domácím porodu se dítěti zastavil krevní oběh. Je v kritickém stavu.“ „Novorozeně zemřelo při domácím porodu. Přestalo dýchat.“ Podobné články se čas od času objeví v tisku. Odborníci soudí, že právě tomu by šlo zabránit, pokud by pomoc přišla rychle.

deti-a-rodina-domaci-porod-ii-sh-nahled

 

Zajímavost MIMIFORA:

Zhruba pět set žen ročně se u nás rozhodne rodit doma. 0,2 procenta porodů se podle statistik odehraje mimo porodnici, avšak nejde vždy o plánované domácí porody. Jedinou zemí v Evropě, kde je počet domácích porodů vysoký, je Holandsko. Porodů doma je zde až 38 %.

 

Výhody: Klid a žádný stres

Domácí prostředí, odstranění strachu a stresu z porodu, přirozený porod bez lékařského zásahu, matka má dítě hned u sebe a nedojde k jejich oddělení, naprosté soukromí – to jsou hlavní výhody domácího porodu, kvůli kterým se ženy rozhodují své dítě přivést na svět právě v místě, kde se cítí nejlépe.

 

V porodnici už nikdy!

„První dítě jsem rodila v porodnici. Byl to ten nejhorší zážitek v mém životě. Personál na mě řval, nastřihli mě proti mé vůli, a pak dítě tahali ven kleštěmi. Nepomohli mi s kojením ani mi neřekli, co mám vlastně dělat. Byla jsem ve stresu a měla hrozné deprese. Proto jsem se rozhodla, že přivedu druhé dítě na svět doma,“ mluví o své zkušenosti Vanesa (32).

 

Lékař může dítě zachránit

Odborníci domácím porodům nakloněni nejsou. Nikdo totiž neví, co se může stát a jak se porod vyvine. Včasná lékařská pomoc může miminko i jeho matku v mnoha případech zachránit. Masivní krvácení u ženy, které vyžaduje okamžitou pomoc, nedostatek kyslíku u dítěte či utažená pupeční šňůra, nedostatečná činnost placenty – to jsou jen některé z komplikací, které se u domácího porodu mohou objevit. Ženy, které se rozhodnou pro domácí porod, by proto měly velmi dobře zvážit, zda riziko není příliš vysoké a uvědomit si, že neohrožují jen sebe, ale i svoje dítě.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse