vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Domácí násilí. Netýká se i vás?

30. července 2016

Domácí násilí. Netýká se i vás?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: nadávky agrese bití domácí násilí partner

preventan-mimiforum-banner

Téměř každá druhá žena zažila některý z příznaků domácího násilí. Psychické týrání, urážky a ponižování, nebo fyzické napadání. Případně i jejich kombinaci. Násilí je totiž mnohem častější, než to vypadá – ženy jej tají a vše se skrývá za zavřenými dveřmi.

Diskutujte: Jaké jsou vaše zkušenosti s domácím násilím?


 

Na první pohled to vypadá, že jde o dokonalý pár. On je k ní neuvěřitelně milý a pozorný, nespustí z ní oči, obskakuje ji a tváří se, jako úslužný a ohleduplný partner. Ale jen na veřejnosti. Jakmile se za nimi zavřou dveře bytu, změní se idylka v peklo. Nadávky, ponižování, bití, výhružky, zákazy a omezování – to jsou jen některé z podob domácího násilí.

95 % obětí je mezi ženami

Možná jste přesvědčena, že domácí násilí je něčím poměrně výjimečným a vás se netýká. Pak jste na omylu – podle statistik totiž zažilo některou z forem domácího násilí až 40 % žen, tedy téměř každá druhá. Každá čtvrtá pak prožila sexuální nátlak a zneužívání od svého partnera. 95 % obětí domácího násilí jsou totiž právě zástupkyně něžného pohlaví.

Čtyři body, podle kterých násilí poznáte tema-tydne-domaci-nasili-ii-sh

Pokud vás partner jednou urazil, nadal vám, nebo vás udeřil, neznamená to ještě, že je násilník. Abychom totiž o domácím násilí mohli mluvit, musí být splněno několik podmínek. Jednou z nich je, že jde o dlouhodobý a opakovaný jev, další potom stupňování a gradace násilí. Třetí podmínkou je neveřejnost – vše se totiž odehrává výhradně za zavřenými dveřmi. Posledním bodem, který musí být splněný, abychom o domácím násilí mohli mluvit, je jasné rozdělení rolí násilníka oběti. Ty jsou stále stejné a nestřídají se.

Nemlčte a nenechejte si to líbit

Většina žen se mylně domnívá, že domácím násilím je pouze fyzické týrání, bití, rdoušení apod. ze strany partnera. To ale není pravda. Má totiž řadu podob a velmi časté je násilí psychické, které nezanechá známky na těle, ale na duši – což je pro většinu žen ještě horší. Výhružky, ponižování, nadávky, zastrašování – to jsou jen některé z příznaků. Pokud máte pocit, že patříte mezi ženy, jichž se domácí násilí osobně týká, vyhledejte co nejdříve některé z center, které se zabývá pomocí týraným ženám. Nejhorší co můžete udělat je mlčet, trápit se za zavřenými dveřmi svého bytu a místo toho, abyste si užívala života, hodiny brečet a stresovat se.

MIMIFORUM zjistilo:

Příznaky domácího násilí

  •  Psychické násilí – zastrašování, zlé pohledy, výhružná gesta, předvádění zbraní, ničení věcí, ubližování jiným v přítomnosti ohrožené osoby.

  •  Fyzické násilí – facky, rány pěstí, kopání, tlučení hlavou (např. o stěnu, topení), rdoušení, tahání za vlasy, bití nějakým předmětem apod.

  •  Sociální násilí – izolace od příbuzných a přátel – zákaz přijímat návštěvy a telefonovat, dívat se na TV, doprovázení např. k lékaři, na úřady.

  •  Kontrola všeho, co týraná osoba dělá – kam jde, s kým mluví, co říká, kdy se vrátí, omezování samostatnosti apod.

  •  Kritizování a ponižování – nadávky, zesměšňování, snižování schopností, zpochybňování duševního zdraví.

  •  Vyhrožování a vydírání – nucení k poslušnosti, vyhrožování bitím, přerušením kontaktů, sebevraždou, přes děti, vyvolávání pocitů viny.

  •  Ekonomické zneužívání – zamezení přístupu k financím, vydírání.

 

Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse