7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

30. července 2016
Domácí násilí. Netýká se i vás?
Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: nadávky agrese bití domácí násilí partner
Téměř každá druhá žena zažila některý z příznaků domácího násilí. Psychické týrání, urážky a ponižování, nebo fyzické napadání. Případně i jejich kombinaci. Násilí je totiž mnohem častější, než to vypadá – ženy jej tají a vše se skrývá za zavřenými dveřmi.
Diskutujte: Jaké jsou vaše zkušenosti s domácím násilím?
Na první pohled to vypadá, že jde o dokonalý pár. On je k ní neuvěřitelně milý a pozorný, nespustí z ní oči, obskakuje ji a tváří se, jako úslužný a ohleduplný partner. Ale jen na veřejnosti. Jakmile se za nimi zavřou dveře bytu, změní se idylka v peklo. Nadávky, ponižování, bití, výhružky, zákazy a omezování – to jsou jen některé z podob domácího násilí.
95 % obětí je mezi ženami
Možná jste přesvědčena, že domácí násilí je něčím poměrně výjimečným a vás se netýká. Pak jste na omylu – podle statistik totiž zažilo některou z forem domácího násilí až 40 % žen, tedy téměř každá druhá. Každá čtvrtá pak prožila sexuální nátlak a zneužívání od svého partnera. 95 % obětí domácího násilí jsou totiž právě zástupkyně něžného pohlaví.
Čtyři body, podle kterých násilí poznáte
Pokud vás partner jednou urazil, nadal vám, nebo vás udeřil, neznamená to ještě, že je násilník. Abychom totiž o domácím násilí mohli mluvit, musí být splněno několik podmínek. Jednou z nich je, že jde o dlouhodobý a opakovaný jev, další potom stupňování a gradace násilí. Třetí podmínkou je neveřejnost – vše se totiž odehrává výhradně za zavřenými dveřmi. Posledním bodem, který musí být splněný, abychom o domácím násilí mohli mluvit, je jasné rozdělení rolí násilníka oběti. Ty jsou stále stejné a nestřídají se.
Nemlčte a nenechejte si to líbit
Většina žen se mylně domnívá, že domácím násilím je pouze fyzické týrání, bití, rdoušení apod. ze strany partnera. To ale není pravda. Má totiž řadu podob a velmi časté je násilí psychické, které nezanechá známky na těle, ale na duši – což je pro většinu žen ještě horší. Výhružky, ponižování, nadávky, zastrašování – to jsou jen některé z příznaků. Pokud máte pocit, že patříte mezi ženy, jichž se domácí násilí osobně týká, vyhledejte co nejdříve některé z center, které se zabývá pomocí týraným ženám. Nejhorší co můžete udělat je mlčet, trápit se za zavřenými dveřmi svého bytu a místo toho, abyste si užívala života, hodiny brečet a stresovat se.
MIMIFORUM zjistilo:
Příznaky domácího násilí
-
Psychické násilí – zastrašování, zlé pohledy, výhružná gesta, předvádění zbraní, ničení věcí, ubližování jiným v přítomnosti ohrožené osoby.
-
Fyzické násilí – facky, rány pěstí, kopání, tlučení hlavou (např. o stěnu, topení), rdoušení, tahání za vlasy, bití nějakým předmětem apod.
-
Sociální násilí – izolace od příbuzných a přátel – zákaz přijímat návštěvy a telefonovat, dívat se na TV, doprovázení např. k lékaři, na úřady.
-
Kontrola všeho, co týraná osoba dělá – kam jde, s kým mluví, co říká, kdy se vrátí, omezování samostatnosti apod.
-
Kritizování a ponižování – nadávky, zesměšňování, snižování schopností, zpochybňování duševního zdraví.
-
Vyhrožování a vydírání – nucení k poslušnosti, vyhrožování bitím, přerušením kontaktů, sebevraždou, přes děti, vyvolávání pocitů viny.
-
Ekonomické zneužívání – zamezení přístupu k financím, vydírání.
Text: mob
Foto: Shutterstock.com
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!