vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Dna, nemoc králů: Takto ji poznáte

11. prosince 2014

Dna, nemoc králů: Takto ji poznáte

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: puriny kyselina močová DNA nemoc maso

preventan-mimiforum-banner

Když vám na těle náhle nateče, zarudne a začne bolet kloub, může to být jasný signál, že máte dnu. Co vás čeká a jak na ni vyzrát?

Setká se s ní až 10 % lidí a říká se jí také pakostnice či nemoc králů. Proč? Protože se častěji objevuje u lidí, kteří jedí hodně masa a uzenin, což bylo dřív výsadou vrchnosti. Trápí nejvíce lidi nad 40 let a častější je u mužů, avšak nevyhýbá se ani ženám a mladším ročníkům.

 

Co může za dnu

Špatná a nezdravá strava, nedostatečný pitný režim, vysoký příjem masa, uzenin a alkoholu, málo pohybu a genetika. To jsou hlavní faktory, které se podílejí na vzniku dny. Ta patří mezi metabolická onemocnění a často nepřichází sama, ale právě spolu s metabolickým syndromem, za kterým stojí vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol i cukr v krvi a často jej provází obezita. Může se ale objevit i samostatně a u lidí, kteří s váhou nemají problémy.

 

Když dna uděří…

Prvním příznakem, že trpíte dnou, bývá nejčastěji nateklý, bolestivý a zarudlý kloub – typicky u palce u nohy. Můžou za to krystalky kyseliny močové, jejíž vysoká hladina je jednoznačně prokazatelná v krvi. Ty se uloží v kloubech a vznikne zánět. Kloub začne bolet a je velmi citlivý na dotek. Nemusí jít vždy jen o palec u nohy, ale i o loket, zápěstí, koleno apod. Ve chvíli, kdy se tento příznak projeví, se mluví o tzv. dnovém záchvatu.

 

Jak na dnu vyzrát zdravi-a-krasa-dna-nemoc-kralu-ii-sxc-nahled

Pokud lékař dnu prokáže (nejčastěji odběrem krve a moči), je základním opatřením dieta s nízkým obsahem purinů. Ty jsou součástí nukleoproteinů v běžné stravě a při onemocnění dnou není tělo schopno odbourávat. Výsledkem jejich metabolismu je právě kyselina močová.  Je třeba dodržovat dostatečný pitný režim, vynechat alkohol, případně užívat léky na snížení hladiny kyseliny močové či proti zánětu, které předepíše lékař. V případě, že by se dna neléčila a dieta nedržela, hrozí do budoucna nemalé problémy – například poškození ledvin či deformita kloubů.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Co nejíst a nepít, pokud máte dnu

-          Maso a uzeniny.

-          Vnitřnosti.

-          Luštěniny.

-          Některé druhy ryb (např. sardinky), především ryby mořské.

-          Alkohol.

-          Kakao, čokoláda.

-          Špenát, česnek.

-          Tučné sýry.

-          Sójová omáčka, masové bujony, kořenící směsi, polotovary.

 

Text: asm

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse