vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Dlouhodobý kašel u dítěte: Co značí?

14. listopadu 2013

Dlouhodobý kašel u dítěte: Co značí?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: bronchiektázie GERD plíce kašel astma nemoc děti

preventan-mimiforum-banner

Dlouhodobý kašel u dětí značí téměř vždy nějaký závažnější problém. Může jim být například astma, černý kašel, bronchiektázie či GERD.

Kašel je jedním z nejčastějších příznaků, které přivádějí dítě k doktorovi. Může však mít mnoho podob – například být jen symptomem nachlazení či chřipky a záhy zase odeznít. Mnohem horší ale je, pokud dítě trápí dlouhodobý kašel. V tom případě může znamenat mnohem vážnější příčinu.

 

Astma

Je nejčastější chronickou nemocí dýchacích cest, více postihuje chlapce a objevuje se velmi často kolem tří let, v době nástupu do školky. Počet dětí s astmatem stále stoupá – dokonce se mluví až o 15 % nemocných. Jedním z hlavních příznaků astmatu jsou časté záchvaty suchého dráždivého kašle, například po tělesné zátěži, během hry nebo při smíchu. Velmi častý bývá i noční kašel, který může být i jediným příznakem a dítě budit ze spaní. Kromě kašle bývá typické sípání, hvízdavé dýchání či dušnost.

 

Bronchiektázie

Trvalé rozšíření průdušek, které může být jak vrozené, tak získané, například po prodělaných nemocech, jako jsou opakované zápaly plic. Hlavním příznakem je opět dlouhodobý kašel. V rozšířených průduškách se totiž začne hromadit hlen, který se pohybem řasinek sliznice vypuzuje z dýchacích cest. To se projevuje častými záchvaty kašle, a to s vykašláváním hlenu a někdy i krve. Pokud tedy přetrvává trvalý vlhký kašel s vykašláváním, může to být příznakem právě této choroby.

 

Černý kašel

Jsme přece očkovaní, nic nehrozí, řeknete si. Ale není to tak zcela pravda. Černý kašel je opět na vzestupu a nakazit se jím mohou děti i dospělí. Za vším stojí bakterie Bordetella pertusis. Přenáší se snadno, kapénkami, takže stačí přijít do kontaktu s nemocným, anebo s předmětem, na kterém čerstvě ulpěly sekrety z jeho dýchacích cest. Po nákaze se příznaky objeví během týdne až deseti dnů. Patří mezi ně rýma, zahlenění a suchý kašel. Pro něj je typické to, že je dlouhodobý, neustává, hrtan je v křeči, a tak se objevují dusivé záchvaty, které mohou vyvolat i zvracení. Nejohroženější jsou kojenci, z nichž 95 % nemá do dvou měsíců věku vytvořené protilátky proti této chorobě. Pro ně tak může být smrtelná. Nejčastěji se pak objevuje u dětí od 9 do 14 let, ale nevyhýbá se ani jiným věkovým kategoriím.

 

deti-a-rodina-dlouhodoby-kasel-u-deti-ii-sh-nahled GERD

Trpí-li dítě dlouhodobým suchým dráždivým kašlem, nemusí to nutně znamenat, že má astma. Tento typ kašle je typický i pro gastroezofageální reflux (GERD) a může být jeho jediným projevem. Může se objevit také současně s astmatem, anebo jej astma může vyvolat. Jedná se o jedno z nejčastějších onemocnění trávicího traktu. Jde o fyziologický jev, nezávislý na vůli, jednoduše řečeno o poruchu svěrače mezi jícnem a žaludkem, což způsobuje, že se žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Proto nejčastějším příznakem bývá tzv. pálení žáhy, a dále kašel, pokud se žaludeční obsah dostává až do dýchacích cest, které dráždí.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
21:22 22.10.2017 - Monika -

Dlouhodoby kasel

Dobrý vecer,Snad 3 rokem trpíme na kašel ale vzdy to je pres tu zimu.P.dr mam zas dala Broncho-Vacom.Uz si nevím rady snad vse mame vyzkoušení.Ve školce ji neustále rika p.ucitelka at je doma to by byla porad:(
09:31 12.12.2014 - Eliška -

Co proti kašli

S kašlem máme bohužel také dostatek zkušeností :-/ Vyzkoušela jsem řadu tzv. babských rad – cibule, česnek a med, jenom je vždycky problém to do dětí dostat… Na suchý kašel uř několik let používáme sirup Levopront, děti přestaly pkašlat po pár dnech. Na vlhký kašel, to je vždycky otrava, trvá často dýl než týden, mokrýma ručníkama se snažím o vlhý vzduch a taky jitrocelový sirup je výborný.
14:34 23.05.2014 - Zuzka -

kašel

Přidávám se!! StopKašel je pro děti to nejlepší, co jsme zatím měli. Je přírodní, což se hned poznalo a jeho síla se hned odrazila na zdraví Sofinky konečně má kašel pryč!
12:53 21.01.2014 - Denisa -

Stopkašel

STOPKAŠEL pro děti od 1 roku. Nejlépe užívat jako prevenci, Není drahy, je čistě z bylinek a navíc obsahuje beta-glukany, které vlastně podporují imunitu dětí!!!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse