vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Dítě vegetarián. Je to vhodné?

29. dubna 2014

Dítě vegetarián. Je to vhodné?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: železo Vegan děti bílkoviny vegetarián

preventan-mimiforum-banner

Vegetariánství u dětí je hojně diskutované téma. Podle zastánců dítěti může jen prospět, podle odpůrců jim naopak může chybět nedostatek živin, bílkovin i vitaminů, které k vývoji nutně potřebuje.

Na vegetariánství (či dokonce veganství) u dětí se názory různí. A to jak u laiků, tak u odborníků. Jedna skupina je přesvědčena, že dětem škodí, druhá naopak tvrdí, že jim prospívá. A dokonce tvrdí, že děti vegetariánů jsou zdravější!

 

Co může dítěti chybět

Jenomže připravit vyvážené dětské jídlo zcela bez masa či všech živočišných produktů není snadné. Pokud se totiž velmi dobře neorientujete, je pravděpodobné, že dítěti budou chybět důležité vitaminy a živiny. Především bílkoviny, vitaminy B12, D a železo. Nedostatek vitaminu B12, který je jen v živočišné stravě, může způsobit poruchy krvetvorby či problémy s vývojem nervového systému. Chybí-li vitamin D, může to poškodit růst kostí, zubů a chrupavek a zpomalit růst. Nedostatek železa zase vede k anémii.

 

Tip MIMIFORA:

Dostatečný příjem železa lze dosáhnout tak, že do jídelníčku hojně zařadíte čerstvou listovou zeleninu, borůvky a čočku.

 

Pozor na nedostatek bílkovin

Snadná není ani náhrada živočišných bílkovin. Je třeba se dobře orientovat ve složení potravin a hlídat poměr obsažených aminokyselin. Pokud by jich totiž dítě nemělo dostatek a ve správném poměru, může se to velmi neblaze projevit na jejich zdraví. Dítě může trpět úbytkem svalové hmoty, vyšší nemocností, případně i zpomaleným vývojem. Sója, která by byla dobrou náhradou, není pro děti v takovém množství vhodná.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Rostlinné bílkoviny mají proti živočišným i některé výhody. Tělo je snadněji stráví, nevznikají škodlivé toxické látky, naopak dodají více energie.

 

Hrozí nadbytek vlákniny deti-a-rodina-dite-vegetarian-ii-sh-nahled

Kromě toho, že se dítě – vegetarián může potýkat s nedostatkem některých vitaminů, naopak je může trápit nadbytek dalších věcí. Je to především vláknina, která dospělým prospívá, ale dětem nikoli. Nejen, že si s ní zažívací trakt neumí poradit, ale právě díky ní se pro tělo mohou stát málo využitelné některé minerály, které na sebe vláknina váže. Navíc vláknina rychleji zasytí, což u dětí vede k tomu, že sní málo energeticky hodnotných potravin. Proto chcete-li mít z dítěte vegetariána, dobře si vše promyslete a poraďte se s odborníky. Mohla byste mu totiž nechtěně uškodit.

 

Tip MIMIFORA:

Máte-li dítě vegetariána, je lepší brát jej dvakrát ročně na konkrolní odběry krve, které mohou např. nedostatek železa odhalit včas.

 

Text: mob
Foto: Shuttestock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse