7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

27. ledna 2015
Dítě v bytě kuřáků: Takto mu kouř škodí!
Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: kuřák cigareta leukémie kouření dítě
Kouření v bytě škodí ještě víc jejich dětem, než samotným kuřákům. Může být příčinou řady nemocí, a dokonce i leukémie.
O tom, že kouření škodí zdraví, asi nikdo nepochybuje. Ale i přesto si ho vášnivý kuřák dokáže odpustit. A mnozí se nebrání kouřit i doma. V bytě, kde s nimi žijí děti. Přitom si vůbec neuvědomují, že pasivní kouření je mnohdy ještě horší – a dětem pořádně škodí! Kouř totiž obsahuje přes 4 000 různých látek, z nichž mnoho je zdraví škodlivých.
Co všechno může pobyt v zakouřeném bytě dětem způsobit?
- Častější záněty horních a dolních dýchacích cest.
- Vyšší riziko onemocnění zápalem plic.
- Častější nemocnost záněty středního ucha.
- Deprese a úzkosti. Pasivní kouření dětem způsobuje i psychické problémy. Podle odborníků u nich může vyvolávat depresivní stavy, úzkosti, ale i poruchy chování či hyperaktivní sklony.
- Paměť a učení. Podle některých studií může mít pasivní kouření u dětí negativní vliv i na paměť a učení. Podle hongkongské studie měly děti z nekuřáckých rodin lepší výsledky a lépe se učily než ty, co denně dýchaly cigaretový kouř.
- Vyšší riziko vzniku astmatu. V případě, že už dítě astmatem trpí, pak je pravděpodobnější vznik astmatického záchvatu. Hrozí také alergická rýma s výrazně horším průběhem.
- Kašel a zahlenění. Děti kuřáků trpí těmito potížemi zhruba 2,5× častěji než potomci rodičů, kteří cigaretám neholdují.
- Vysoký krevní tlak. Podle německé studie se kouření rodičů u dětí negativně podepisuje i na krevním tlaku. Předškoláci prý mají až o 20 % vyšší riziko, že budou mít vyšší či vysoký tlak, než je tomu u dětí nekuřáků.
- Špatný sluch/ hluchota. Negativní dopad má pasivní kouření nejen na dýchání, ale i na sluch. Podle vědců ti lidé, kteří jsou kouři vystaveni více než deset hodin týdně, mají o 39 % vyšší riziko, že budou mít potíž se sluchem či o něj přijdou, než nekuřáci.
- Leukémie. Možná by vás nenapadlo hledat zde souvislost, ale podle průzkumů stojí až za desetinou leukémií u dětí právě pasivní kouření. Nebezpečné je nejen to, když dítě kouř vdechuje, ale i situace, když partner kouří před těhotnou ženou. Vědci totiž zjistili, že u dětí, jejichž otec kouřil před gravidní partnerkou víc než 20 cigaret denně, je riziko vzniku leukémie vyšší o 44 % než u otců nekuřáků.
Text: ino
Foto: Sxc.hu
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!