7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

12. března 2017
Dítě samotář. Nemá žádné kamarády!
Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: introvert autista samotář kolektiv dítě
Zatímco si spousta maminek stěžuje na divoké neúnavné děti, jsou vedle nich takové, které trápí opačný problém – jejich dítě je samotář a kontakt s ostatními vůbec nevyhledává. Co s tím?
„Můj pětiletý syn si nejradši hraje sám. Společnost dalších dětí nevyhledává, nechce si s nimi hrát, ani bavit. Ve školce se straní kolektivu, sedává sám a hraje si. Nemá žádné kamarády. Nejdřív jsem byla nadšená, jak mám hodné dítě, ale poslední dobou se mi to přestává líbit. Nic ho nezajímá, nechce chodit do žádného kroužku. Začínám přemýšlet o tom, jak mu pomoct a jestli nenavštívit psychologa,“ svěřuje se Simona (33).
Introvertem se dítě rodí
Každé dítě je jiné, a to, že je jedno společenské a divoké a druhé klidné a tiché je normální. Nesmí to však přerůst přes určitou hranici. Podle odborníků je to, zda bude extrovert či introvert dané, dítě se tak již narodí. Není to věc, kterou by se mohlo naučit. Pokud je tiché a klidné, nepředěláte ho, ale můžete mu pomoct začlenit do kolektivu. Třeba tím, že začnete postupně a pokusíte se mu zvednout sebevědomí. Právě to je často kamenem úrazu a důvodem, proč se raději straní ostatních.
Tipy MIMIFORA:
Jak na dítě samotáře
- Pomalu a opatrně. Nutit dítě – samotáře za každou cenu do kamarádství s jinými a přihlásit ho do kolektivních her určitě není dobrý nápad. Zvykat ho musíte postupně, třeba výběrem vhodného kroužku či individuálního sportu.
- Mluvte s ním a hledejte důvody. Pokud se dítě straní ostatních, pokuste se s ním rozumně promluvit. V klidu a bez emocí. Nekřičte a nezvyšujte hlas. Zkuste zjistit důvody, proč si s ostatními hrát nechce. Za vším může stát nepěkný zážitek a situace může mít poměrně snadné řešení.
- Posilujte mu sebevědomí. Chválit, chválit a zase chválit. Za vším totiž může stát nízké sebevědomí, které je u dítěte třeba posilovat. Musí si věřit. Pokud ho budete neustále kritizovat a hledat na něm chyby, jen si zaděláte na další problémy.
- Vyslechněte ho – a nesmějte se. Dítě samotář potřebuje vaši maximální pozornost. Je důležité mu dát prostor, vyslechnout ho, ptát se na jeho pocity. Ať vám řekne cokoli, nesmát se mu a nezesměšňovat jej, naopak se ho snažit pochopit. Povzbudit ho a snažit se ho vést správným směrem.
Za samotářstvím může stát nemoc
Pokud se vám samotářství vašeho dítěte zdá extrémní, odmítá s ostatními komunikovat, nevyhledává žádný kontakt a žije svůj vlastní život, pak zpozorněte. Nemusí to totiž znamenat jen to, že je vaše dítě introvert, ale vše může ukazovat na nějakou nemoc či poruchu – například autismus, Aspergerův syndrom či dětskou schizofrenii. Máte-li jakékoli pochybnosti, vždy je lepší vyhledat odbornou pomoc a poradit se, například s dětským psychologem. Ten vás také navede na správnou cestu, jak s dítětem jednat a pomoct mu zapojit se mezi ostatní.
Text: lju
Foto: Shutterstock.com
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!