vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Dítě odmítá maso. Co s tím?

10. února 2015

Dítě odmítá maso. Co s tím?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: růst únava bílkoviny maso dítě

preventan-mimiforum-banner

Maso je pro děti cenným zdrojem bílkovin, avšak mnoho z nich ho jíst odmítá. A to v jakékoli podobě. Co tedy dělat, pokud je na tom vaše dítě stejně?

„Mé dítě zcela odmítá jíst maso. Snažila jsem se ho do jídla různě schovávat, smíchávat s přílohou a podobně, ale okamžitě to pozná a jídlo nechce jíst. Nevím, co mám dělat. Přece nemůže jíst jen suché přílohy a maso úplně ignorovat! Násilím to ale dceři nutit nechci,“ svěřuje se Anna (31).

 

Často jde o přechodné období

Dětí, které odmítají jíst maso, není málo. Velmi často jde jen o přechodné období, které odezní. Děti, které maso nechtěly jíst jako malé, mu mnohdy přijdou na chuť ve školce či ve školním věku. Rodiče však bývají zoufalí. Pokud dítě maso nechce, snažíte se mu ho všemožně nutit – to ale může být chyba.

 

MIMIFORUM zjistilo:

-          Maso je cenným zdrojem plnohodnotných bílkovin a důležitých látek, jako je železo, zinek či vitaminy skupiny B.

-          Není nutné jej konzumovat denně, ale 3 až 4× týdně by se v jídelníčku mělo objevit.

-          V období růstu je potřeba bílkovin až 4× větší než v dospělosti.

-          Pokud by dítě mělo bílkovin nedostatek, mohlo by se to projevit na potížích s růstem, nedostatkem energie a zvýšenou únavou.

-          Pokud v jídelníčku maso chybí, je nutné dbát na dostatečný přísun kvalitních bílkovin z jiných zdrojů, například mléčných výrobků a luštěnin.

 

Nabízejte, ale nenuťte deti-a-rodina-dite-odmita-maso-ii-sxc-nahled

Nabízet maso v různých úpravách a podobách, ale nikdy je nenutit. To je podle odborníků asi nejlepší cesta pro rodiče, kteří nemají zrovna »masožrouty«. Pokud totiž dítě maso nechce a vy mu je budete dávat násilím, zakážete mu vstát od stolu, než porci sní apod., můžete si zadělat na mnohem větší problém. K masu totiž může získat dlouholetý či dokonce celoživotní odpor.

 

Zkuste časté fígle

Pokud do dítěte žádné maso nedostanete, nezoufejte. Zkuste mu alespoň připravovat kvalitní masové vývary – polévky většina dětí přijme mnohem snáz. Velmi často také nejedlíkům chutná mleté maso – například kuličky s rajskou omáčkou. Vyzkoušejte, zda dítě nebude maso akceptovat třeba v této podobě, a pokud ano, namelte si kvalitní čerstvé libové maso sama doma či u řezníka.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse