7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

28. dubna 2017
Dítě nejedlík: Jak podpořit chuť k jídlu
Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: nechutenství nejedlík chuť jidlo dítě
Každé dítě je jiné – jedno jí více, druhé méně. A jsou i děti, které nejedí skoro vůbec. Rodiče jsou zoufalí, ale nic nezabírá. Přitom děti rostou a prospívají.
Žádné dítě dobrovolně neumře hlady, říkají s oblibou pediatři. A mají pravdu. I když děti s jídlem zlobí a jedí minimálně, anebo potraviny odmítají, jakmile pocítí hlad, nají se. Jenže problém dětí – nejedlíků trápí řadu rodičů. A mnohdy zcela mylně. Důvodem je fakt, že srovnávají svou ratolest s vrstevníky. „Sousedův Pepík sní tři knedlíky, a ty ani ne jeden,“ říkají. A nabudou tím dojmu, že jejich dítě jí prostě málo.
Averze k jídlu
Jsou ale i děti, u nichž problém nejedení skutečně existuje. Nemají chuť, nekonzumují skoro nic a jejich rodiče často říkají, že žijí ze vzduchu. Ve snaze potomka k jídlu přivést, dělají často chyby, které se jim pak mohou vymstít – vyhrožují, nutí, nadávají, zakazují oblíbené činnosti, když nesní jídlo apod. Tím ale dosáhnou jen toho, že dítěti bude jídlo ještě více nepříjemné – a bude k němu mít větší averzi.
MIMIFORUM zjistilo:
3 věci, kterých se vyvarujte, když máte dítě nejedlíka 
- Nucení k jídlu. Tím, že dítěti budete do pusy násilím cpát jídlo, ničeho nedosáhnete. Rozhodně ne pozitivního. Dítě nabude dojmu, že jídlo je něco nepříjemného a bude se mu vyhýbat ještě víc. Vše může vést až k budoucím poruchám příjmu potravy.
- Výhružek. Z jídla by měla být příjemná činnost, na kterou se dítě bude těšit. Pokud už ale předem ví, že na něj budete křičet a vyhrožovat mu, když se nenají, či ho dokonce fyzicky trestat, spíše ho to zablokuje. A to je špatně.
- Velkých porcí. Velká chyba, kterou s oblibou dělají rodiče nejedlíků. I když vědí, že jejich dítě s jídlem bojuje, schválně mu naloží velkou porci, kterou pochopitelně nikdy nemohou sníst. Když to dítě uvidí, není se čemu divit, že ho jakákoli i malá chuť přejde.
Co dělat, pokud dítě špatně jí
Na otázku, co dělat, pokud dítě špatně jí, neexistuje jednoznačná odpověď. Pokud prospívá, roste a nestrádá, není třeba se znepokojovat. Když by se však vyskytly problémy, dítě hublo, mělo nezdravou barvu, padaly mu vlasy apod., je třeba zajít k lékaři, který dítě vyšetří, a případě pošle k dětskému psychologovi. Existují však zásady, které je dobré dodržet a věci, jak chuť k jídlu povzbudit.
- Nabízet nové věci a chutě. Vaše dítě skoro nejí, anebo jen suché rohlíky a vy už jste rezignovala. Nedáváte mu nic, protože to stejně nejí. To je ale chyba. Je třeba se obrnit trpělivostí a neustále nabízet. Jednou to jistě přinese své ovoce.
- Jít příkladem. Pokud vás dítě vůbec nevidí jíst, ale sleduje, jak ve spěchu jíte suchý rohlík, není se čemu divit, že nejí také. Proto je důležité jít příkladem. Udělat s jídla rituál, jíst všichni u jednoho stolu, jíst před ním. Často se stane, že zatouží ochutnat – a nechuť je tatam.
- Zkusit pivovarské kvasnice. Nejsou drahé, přitom jsou prokázány velmi dobré výsledky. Podporují chuť k jídlu, navíc jde o přírodní zdroj vitaminů, enzymů, stopových prvků a ostatních biokatalyzátorů. Asi nejznámější je Pangamin, který je vhodný pro děti od tří let.
Text: asm
Foto: Shutterstock.com
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!