banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Dítě nejedlík: Jak podpořit chuť k jídlu

28. dubna 2017

Dítě nejedlík: Jak podpořit chuť k jídlu

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: nechutenství nejedlík chuť jidlo dítě

preventan-mimiforum-banner

Každé dítě je jiné – jedno jí více, druhé méně. A jsou i děti, které nejedí skoro vůbec. Rodiče jsou zoufalí, ale nic nezabírá. Přitom děti rostou a prospívají. 

Žádné dítě dobrovolně neumře hlady, říkají s oblibou pediatři. A mají pravdu. I když děti s jídlem zlobí a jedí minimálně, anebo potraviny odmítají, jakmile pocítí hlad, nají se. Jenže problém dětí – nejedlíků trápí řadu rodičů. A mnohdy zcela mylně. Důvodem je fakt, že srovnávají svou ratolest s vrstevníky. „Sousedův Pepík sní tři knedlíky, a ty ani ne jeden,“ říkají. A nabudou tím dojmu, že jejich dítě jí prostě málo.


Averze k jídlu

Jsou ale i děti, u nichž problém nejedení skutečně existuje. Nemají chuť, nekonzumují skoro nic a jejich rodiče často říkají, že žijí ze vzduchu. Ve snaze potomka k jídlu přivést, dělají často chyby, které se jim pak mohou vymstít – vyhrožují, nutí, nadávají, zakazují oblíbené činnosti, když nesní jídlo apod. Tím ale dosáhnou jen toho, že dítěti bude jídlo ještě více nepříjemné – a bude k němu mít větší averzi.


MIMIFORUM zjistilo:
3 věci, kterých se vyvarujte, když máte dítě nejedlíka deti-a-rodina-dite-nejedlik-ii-sh-nahled

-    Nucení k jídlu. Tím, že dítěti budete do pusy násilím cpát jídlo, ničeho nedosáhnete. Rozhodně ne pozitivního. Dítě nabude dojmu, že jídlo je něco nepříjemného a bude se mu vyhýbat ještě víc. Vše může vést až k budoucím poruchám příjmu potravy.
-    Výhružek. Z jídla by měla být příjemná činnost, na kterou se dítě bude těšit. Pokud už ale předem ví, že na něj budete křičet a vyhrožovat mu, když se nenají, či ho dokonce fyzicky trestat, spíše ho to zablokuje. A to je špatně.
-    Velkých porcí. Velká chyba, kterou s oblibou dělají rodiče nejedlíků. I když vědí, že jejich dítě s jídlem bojuje, schválně mu naloží velkou porci, kterou pochopitelně nikdy nemohou sníst. Když to dítě uvidí, není se čemu divit, že ho jakákoli i malá chuť přejde.


Co dělat, pokud dítě špatně jí

Na otázku, co dělat, pokud dítě špatně jí, neexistuje jednoznačná odpověď. Pokud prospívá, roste a nestrádá, není třeba se znepokojovat. Když by se však vyskytly problémy, dítě hublo, mělo nezdravou barvu, padaly mu vlasy apod., je třeba zajít k lékaři, který dítě vyšetří, a případě pošle k dětskému psychologovi. Existují však zásady, které je dobré dodržet a věci, jak chuť k jídlu povzbudit.

-    Nabízet nové věci a chutě. Vaše dítě skoro nejí, anebo jen suché rohlíky a vy už jste rezignovala. Nedáváte mu nic, protože to stejně nejí. To je ale chyba. Je třeba se obrnit trpělivostí a neustále nabízet. Jednou to jistě přinese své ovoce.

-    Jít příkladem. Pokud vás dítě vůbec nevidí jíst, ale sleduje, jak ve spěchu jíte suchý rohlík, není se čemu divit, že nejí také. Proto je důležité jít příkladem. Udělat s jídla rituál, jíst všichni u jednoho stolu, jíst před ním. Často se stane, že zatouží ochutnat – a nechuť je tatam.

-    Zkusit pivovarské kvasnice. Nejsou drahé, přitom jsou prokázány velmi dobré výsledky. Podporují chuť k jídlu, navíc jde o přírodní zdroj vitaminů, enzymů, stopových prvků a ostatních biokatalyzátorů. Asi nejznámější je Pangamin, který je vhodný pro děti od tří let.

Text: asm
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa