vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Dítě nechce mluvit. Co mám dělat?

12. března 2016

Dítě nechce mluvit. Co mám dělat?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: pohlaví kalendář styk strava kojenec řeč stimulování dítě mluva

preventan-mimiforum-banner

Je jasné, že každé dítě je jiné, ale když stejně staré ratolesti v okolí mluví a to vaše ještě ne, může vás to znervóznit. Do kdy je to normální a co dělat, abyste dítě pomohla rozmluvit?

Vašemu dítěti jsou dva roky pryč a ještě nemluví. Tedy pár slov říká, ale plynulá věta to není ani náhodou. „Jak to, že ještě nemluví? To náš Pepíček už v roce a půl uměl říct úplně všechno," vybafne na vás jedna »moc milá« maminka na pískovišti a tváří se, jak má geniální dítě a jak vy jste zcela neschopná matka.Takovéto řeči se samozřejmě musejí brát s rezervou, protože ony »dokonalé matky« si údaje velmi upravují a přikrášlují. Co se ale mluvení dětí týká, každý doktor vám řekne, že jde o záležitost velmi individuální. Kdy ale nastává ona pomyslná hranice a je opravdu třeba začít se znepokojovat?Nemluví? Vydržte do 4 let!

Není pochyb o tom, že každé dítě je jiné. Jedno používá v osmnácti měsících víc slov než jiné o rok starší. Obecně platí, že dříve začínají mluvit dívky než chlapci. A že do tří let se fakt, že dítě nemluví, nepovažuje za žádný problém. Může se totiž stát, že potomek, který momentálně používá deset slov, najednou ze dne na den začne mluvit v plynulých větách. Existuje také spousta dětí, které se plně rozmluví až s nástupem do školky, když se ocitnou mezi vrstevníky. Proto odborníci v případě, že se jedná o zdravé dítě, které dobře slyší, většinou vyčkávají do čtyř let. Pokud i v tomto věku je mluvený projev dítěte velmi špatný nebo žádný, projde vyšetřeními, zda se nejedná o tzv. dysfázii, vývojovou poruchu řeči.

 

deti-a-rodina-dite-nechce-mluvit-2-nahledJak dítě stimulovat k mluvení?

Mluvte na něj. Vše mu vysvětlujte, komentujte, co děláte, popisujte věci, které vidíte okolo sebe, ukazujte mu předměty i situace v obrázkových knížkách.

Čtěte mu. Snažte se mu číst a získat si jeho pozornost. Nejdříve krátké říkanky a pohádky pro nejmenší, aby u nich udrželo pozornost. Máte-li ráda písničky, zpívejte mu.

Mluvte srozumitelně. Mluvte na dítě jasně, v krátkých větách, nešišlejte a nepitvořte se, snažte se dbát na výslovnost. Když bude mít dobrý vzor, mluvení brzy přijde samo.

Nenuťte ho. Důležité je dítě do řeči nenutit, protože by se mohlo stát, že se zasekne a neřekne vám vůbec nic. Ukazujte mu obrázky, slova, ale nenuťte ho, aby je opakovalo.

Chvalte ho. Pokud dítě řekne nové slovo, i kdyby výslovnost nebyla zcela správná, chvalte ho. Jedině tak ho povzbudíte k další mluvě.

Vnímejte ho. Dejte mu najevo, že jeho projev vnímáte. Komunikujte s ním, reagujte na to, co řekne, klidně to zopakujte. Je důležité, aby cítilo, že ho slyšíte a mluvíte s ním.

Neopravujte ho. I když se vám bude zdát, že dítě šišlá, nevyslovuje správně atd., neopravujte ho (samozřejmě to platí u malých dětí, které se učí mluvit). Zopakujte mu správný tvar, ale nechtějte po něm, aby ho hned zopakovalo.

Tipy MIMIFORA

Zábavná říkadla (nejen pro rozvoj mluvení)

Všechny svoje prsty,

(třepeme prsty)

schováme si v hrsti.

(uděláme pěstičku)

Spočítáme je hned,

(postupně jeden po druhém narovnáváme)

jedna, dvě, tři, čtyři, pět.

Milý strýčku, tečka.

Posílám ti křečka, tečka.

(dítě máme zády k sobě a jakoby píšeme po zádech a při slově tečka jemně uděláme prstem tečku)

Křeček škrábe (škrábeme dítěti záda),

kouše (prsty naznačíme kousání), lechtá (dítě polechtáme),

pozor, ať vás neulechtá. (stále lechtáme)

Zalepíme do obálky (dítě pohladíme po zádech jako když zalepujeme obálku),

nalepíme známku (jako přilepíme známku),

dáme razítko (ťukneme pěstí na známku)

a pošlemepoštou (vezmeme dítě za ramínka a jemně ho odstrčíme).

Text: lju

Foto: Ingimage.com, Dreamstime.com


Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života! 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse