banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Dítě nechce do školky. Co mám dělat?

29. srpna 2016

Dítě nechce do školky. Co mám dělat?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: školka pláč rodina práce vztek dítě

preventan-mimiforum-banner

Nový školní rok je skoro tu a s ním i nástup do školky. Ne každé dítě jej ale zvládne v klidu a bez problémů. Řada se jich adaptuje těžce a některé na školku nejsou vůbec zralé. Řešení je pak velmi obtížné…

Diskutujte: Máte nějaký vyzkoušený trik, jak vyzrát na dítě, které nechce do školky?


Prázdniny jsou u konce a nový školní rok je tu. A s ním i nástup do škol a mateřských školek. Mnoho malých dětí se právě v září chystá nastoupit poprvé, a tak rodiče provázejí obavy, jak vše jejich potomek zvládne. Každé dítě je ale jiné, a tak zatímco jedno zvládne nástup do školky bez problémů, druhé bude jeho pravý opak. Křik, vztek, pláč, hysterické záchvaty a scény, to vše může provázet ranní předávání do školky.

Syna jsem ze školky stáhla

„Synovi bylo loni tři a půl roku, když nastupoval do školky. Jenže on tam od začátku vůbec nechtěl. Řval a dělal scény, že tam nezůstane a chce domů. Ráno jsem ho přes město vezla v záchvatu pláče, v šatně se mě chytil jako klíště a brečel ještě víc. Nepomohlo ani to, když jsem odešla. Sedl si do kouta, nechtěl se zapojit, odmítal jíst a pít. Všichni mi radili, ať vytrvám, že to přejde. Nepřešlo. Syn se začal počůrávat, zvracel a po čtrnácti dnech mi volali ze školky, že má horečku, ať si pro něj přijdu. Dopadlo to tak, že jsem ho ze školky stáhla a nechala ještě rok doma. Letos nastupuje znovu a mám strach, zda se to nebude opakovat. O školce totiž stále nechce ani slyšet,“ vypráví svůj příběh Soňa (30).

Trauma ze školky! tema-tydne-dite-nechce-do-skolky-ii-sh

Odborníci se shodují na tom, že věk, kdy je dítě na školku připraveno, se může lišit. Zatímco jedno zvládne odloučení od maminky bez potíží v čerstvých třech letech, jiné má velké problémy i ve čtyřech. Vše záleží na povaze dítěte i na tom, jak je na rodiče fixováno. „Nesmíš ustoupit, ono ho to řvaní přejde. Tuto větu jsem slyšela neustále, když si dcera nemohla zvyknout na školku. V noci se budila a plakala, ráno jsem ji nemohla dostat z bytu, v šatně dělala příšernou scénu. Byla jsem přesvědčená, že to na mě jen zkouší. Začala se pomočovat, ale já se rozhodla, že budu tvrdá. Všichni přece říkají, že si zvykne! Nezvykla, ale já ji ve školce nechala. Dnes vím, že to byla velká chyba. Je jí devět, stále se pomočuje, je zakřiknutá a děti se jí smějí. Psycholog tvrdí, že za to může její odpor ke školce, který ji nikdy nepřešel a způsobil trauma,“ vypráví podobnou zkušenost Marcela (37).

MIMIFORUM zjistilo:

Co dělat, když dítě nechce do školky?

  • Snažit se ho na školku připravit, mluvit o ní jen pěkně, nikdy nic nekritizovat, navnadit ho na činnosti, které má rádo.

  • Začínat postupně. Řada školek umožňuje, aby byl zpočátku přítomný i rodič a postupně se vzdaloval. Tímto způsobem se časem může adaptovat i velmi citlivé dítě. Další možností je dávat dítě do školky jen na pár hodin a postupně čas prodlužovat. Celodenní docházka od prvního dne bývá pro dítě velkým šokem, se kterým se těžko srovnává.

  • Pořídit talisman. U některých dětí pomohou zdánlivé maličkosti. Třeba malý talisman, který spolu vyberete, aby mu připomínal právě vás. Anebo fotka maminky, kterou bude mít schovanou ve skříňce.

  • Motivovat ho. Slibte mu společně strávené odpoledne po školce, motivujte ho něčím, co má rádo. Přesně mu řekněte, v kolik hodin pro ně přijdete a dobu přesně dodržte. Dítě tak bude mít mnohem větší jistotu, že jste ho neodložila.

  • Dejte mu najevo svou lásku. Dítě musí vědět, že vám na něm záleží. Dávejte mu najevo, že ho máte ráda. Doma se k němu přitulte, věnujte se mu, čtěte mu, dělejte společně jeho oblíbené činnosti. Pokud má mladšího sourozence, ujišťujte ho o to víc o vaší lásce. Váš potomek musí cítit, že školka není žádné odkladiště.

  • Nelámejte to přes koleno. Když to opravdu nejde, nelámejte to přes koleno. Dítě nemusí být na školku zralé, a tak by mohlo mít nepříjemné trauma. Zvažte všechny možnosti, a pokud to jde, nechejte ho ještě rok doma. Odborníci se shodují, že ideální věk pro nástup do školky je po čtvrtém roce, kdy už je dítě zralejší, samostatnější a lépe se obejde bez maminky.

  • Řiďte se svým instinktem. I když vám všichni v okolí budou tvrdit, že nesmíte ustoupit a časem se to poddá, řiďte se hlavně svým instinktem. Jednou jste matka vy a své dítě znáte nejlépe. Konečné rozhodnutí je proto jen na vás.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
19:48 08.11.2016 - Šárka -

Stálý strach ze školky

Dobrý den, mám dotaz. Co dělat, když i přes všechna úsilí a snažení se mluvit o školce hezky, věnuji se malýmu dávám mu najevo lásku a vysvětluji mu že ve školce si jen chvilku pohraje a že hned poobědě přijdu pro něho, stále brečí a nechce do školky. Je v předškolním věku a třídě a stále pláče. Prý si tam s nim děti nehrají, když jsem to řešila s učitelkou, tak mi řekla že bohužel děti mají své skupinky a že ostatní děti mezi sebe nepustí. To je přeci špatné. Nechce mi tam chodit kvůli tomu že si tam s nim prý nikdo nehraje. Jak pak takové dítě přesvědčit aby šlo do školky?? Už jsem zoufalá. Děkuji za odpověď

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa