vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Dítě nechce číst. Jak ho motivovat?

19. října 2017

Dítě nechce číst. Jak ho motivovat?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: komiks časopis kniha čtení dítě

preventan-mimiforum-banner

Děti čtou čím dál tím méně, a tak je důležité je ke kladnému vztahu ke knihám odmalička vést. Jak je motivovat ke čtení, když ho odmítají? 

Děti čtou čím dál tím méně, stěžují si učitelé i rodiče. V dnešní době plné počítačů, chytrých telefonů a tabletů jen málokteré vezme s chutí do ruky knížku a tráví hodiny čtením. Číst je ale potřeba. Jak tedy děti motivovat?

 

Knížky, které baví

Má-li dítě se čtením problémy, nebaví ho a ke knížkám nemá vztah, pak není nejlepší cestou nutit ho číst nenáviděnou povinnou četbu, stát nad ním jak dráb a čekat, než přečte kus knihy, co nesnáší. Lepší cestou, jak ho ke čtení motivovat, je najít knihy, co ho budou bavit. Zajděte společně do knihovny či do knihkupectví, poptejte se, co čtou jeho vrstevníci. Nechejte ho vybrat, co ho zajímá.

 

Tip MIMIFORA:

Zkuste komiksy!

Pokud děti klasické knihy nebaví a nechtějí číst, zkuste jim koupit komiks. Spojení s obrázky je záživnější, dítě může čtení více chytit. Rozhodně je lepší číst komiksy, než nechat děti sedět hodiny u počítače.

 

Společné čtení

Pokud dítě čtení opravdu nebaví, zkuste číst společně. Jeden odstavec přečtěte nahlas vy, druhý nechejte přečíst dítě. Střídejte se. Udělejte čtení zábavným. Zkuste například tzv. čtení s předvídáním. Přečtěte část textu a zeptejte se dítěte, jak podle něj bude kniha pokračovat. Řekněte i svou představu. Čtěte dál a nechejte se překvapit, kdo pokračování uhodl správně.

 

Tip MIMFORA:

Zkuste knihy s lupou

Na trhu existuje spousta zajímavých knih pro malé čtenáře, které je dokážou zaujmout. Patří mezi ně například knihy s lupou, s jejíž pomocí si děti zahrají na detektiva a samy rozluští záhadu. 

 

Jděte mu příkladem deti-a-rodina-dite-nechce-cist-ii-sh-nahled

Pokud vás dítě nikdy nevidělo číst a nikdy jste mu nečetla před spaním, nemělo jak ke knížkám získat vztah. Nejlepší je jít příkladem. Když máte volno, čtěte si i vy. Ukažte mu, že čtení vás baví. Čtěte si každý sám, nebo dohromady, ale knížky neopomíjejte.

 

Tip MIMIFORA:

Kupujte časopisy!

Nechce-li dítě za nic na světě číst knihy, pak zkuste nejdříve časopisy. Najděte takové téma, které ho zajímá a baví, o kterém si bude ochotné číst články. Třeba ho právě tak čtení zaujme a později si najde kladný vztah i ke knihám.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse