vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Dítě na táboře. Nejhůř to nesu já!

8. srpna 2012

Dítě na táboře. Nejhůř to nesu já!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: tábor prázdniny odloučení děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Dítě odjelo na svůj první tábor a vy místo toho, abyste si užívala klidu a pohody, brečíte, trápíte se a stresujete. Situaci totiž zvládáte hůř, než váš potomek. 

Valecaps Plus

Jste podrážděná, nervózní a nevyspaná? Zkuste Valecaps Plus. Tento doplněk stravy se používá při poruchách spánku, které se projevují obtížným usínáním, přerušovaným spánkem, únavou po probuzení a pocitem nedostatečného odpočinku. Valecaps Plus se doporučuje při předrážděnosti způsobené stresem, zvýšeným emočním napětím, rozladěností, strachem a depresemi.

valecaps-30-nahled

Doplněk stravy

Více ZDE

Diskutujte: Jak zvládáte první delší odloučení od dětí? 


„Sedmiletý syn odjel na svůj první tábor. Místo toho, abych si užívala klidu, jsem úplně vyřízená. Brečím, stýská se mi a mám o něj hrozný strach. Bojím se, jak vše zvládne, zda mu někdo neublíží, něco se mu nestane. Mám výčitky, že jsem ho poslala příliš brzy, moc se mu totiž jet nechtělo. Jenže jsem musela do práce a neměla hlídání. Je mi z toho zle a bojím se, zda jsem mu neublížila,“ svěřuje se Jitka (34). Patří k těm maminkám, které první delší odloučení od dítěte snášejí hůř, než děti samotné.

Dítě na táboře, maminka šílí

Doteď jste měla své dítě stále doma. Prázdniny trávilo buď s vámi, anebo hlídaly babičky. Jenže jste změnila zaměstnání a nemáte dovolenou. Rozhodnutí je jasné – musí jet na tábor. Vašemu potomkovi se to příliš nelíbí, ale jiná varianta nepřipadá v úvahu. A tak jede. Jenže najednou dojde k něčemu, co jste nečekala – ten, kdo to špatně zvládá, jste vy. Jste vystresovaná, je vám do breku a šílíte, jak to na táboře zvládne. Takový scénář potká spoustu rodičů, a především maminek, které děti pošlou poprvé na tábor, aniž by to oba chtěli.

Místo klidu jsem ve stresu deti-a-rodina-dite-na-tabore-ii-sh

„Všechny kamarádky mi říkají, jak mi závidí, že mám doma klid a můžu si užívat. Dcera totiž odjela na tábor. Jenomže já mám úplně opačný pocit. Je jí šest, je poprvé sama pryč a já má hrůzu, jak to dopadne. Vůbec nevím, zda to beze mě dva týdny vydrží. Už při odjezdu hrozně plakala a od té doby neuplyne minuta, kdy bych na ni nemyslela. Nesměla mít s sebou mobil, nemám o ní zprávy a jsem nervózní. Nezvládám nic, jen sedím, vzpomínám a tečou mi slzy. Už nikdy bych tak malé dítě na tábor neposlala, ale teď už to nemůžu vrátit. Doufám, že dcera si to užije a že já to nesu mnohem hůř, než ona,“ mluví o své zkušenosti Soňa (39).

Dítě na tábor nenuťte

Abyste se nedostala do podobné situace, je dobré velmi dobré zvážit, zda dítě opravdu na tábor poslat. Je důležité si uvědomit, jestlo je na delší odloučení od rodičů zralé – a zda jste na něj připravená i vy. Odborníci nedoporučují dítě nutit a už vůbec ne volit dětský tábor jako odkladiště pro děti, které není o prázdninách kam dát. Mohlo by se vám to totiž vymstít. Dobré je také volit zaměření tábora, které bude dítěti vyhovovat. Ne ho poslat na vojenský tábor, aby se otrkalo, když je bázlivé a miluje kreslení. S dětmi se v tomto případě vyplatí komunikovat – a dát na jejich přání. Jenom tak budete všichni spokojení.

MIMIFORUM zjistilo:

Zajímavosti o táborech

  • Odborníci doporučují jako ideální věk nástupu na první tábor 7 až 10 let. Každé dítě je ale jiné a některé vše zvládne dříve.

  • V nabídce se objevují tábory již pro děti od 4 let, ale psychologové příliš nedoporučují poslat na něj tak malé dítě samotné.  Jen málokteré by vše zvládlo a tábor by si užilo. Spíše byste v něm mohla vypěstovat trauma a blok proti táborům.

  • Dítě, které se rozhodnete vyslat na tábor, by mělo být plně samostatné, zvládat vše včetně oblékání a orientace ve svých věcech v zavazadle.

  • Ideální je, pokud dítě může jet na tábor s kamarádem, aby se necítilo samo.

  • Pokud dítě tábor předem důrazně odmítá, je dobré ho respektovat a nenutit ho násilím.

  • Dobrou variantou pro menší děti, anebo ty, co nechtějí spát mimo domov, je příměstský tábor. Přes den je pro ně připravený program, odpoledne se pak vrací domů. Navíc jde o finančně méně náročnou variantu.


Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse