vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Dítě má astma: Rady, jak to poznáte!

13. října 2015

Dítě má astma: Rady, jak to poznáte!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: astma lékař děti

preventan-mimiforum-banner

Astma je u dětí nejčastější chronickou nemocí. Více postihuje chlapce a objevuje se už u těch nejmenších – často přichází kolem tří let, v době nástupu do školky. Jak poznáte, že má dítě astma a co se s tím dá dělat?

Preventan® Junior obsahuje originální aktivní látku ProteQuine® (aminokyseliny, oligopeptidy, nukleotidy) a inulin. Navíc je obohacen o vitamin C, který přispívá k normální funkci imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Inulin je rozpustná vláknina původem z čekanky, která doplňuje tento přípravek o další aktivní složku. Se sladidlem přírodního původu z rostliny stévie sladké. Určeno k dlouhodobému užívání.

preventan-junior-90-tabl-3d-nahled

Počet dětí, které astma postihuje, rozhodně není malý. Vyskytuje se zhruba u 5 až 10 % populace, u dětí se dokonce mluví až o 15 %. Astma si nevybírá, a tak není výjimkou, že postihuje i úplně nejmenší ratolesti – v kojeneckém a batolecím věku. V 80 % případů se projeví do pěti let, u dvou třetin případů dokonce do tří let. Zajímavý je i fakt, že astmatem častěji trpí chlapci.

Astma hrozí v každém věku

Jde o chronickou nemoc, jejíž příčinou je zánět a zúžení průdušek. A protože díky tomu dochází ke sníženému průchodu vzduchu plícemi, objevují se dechové obtíže nejrůznější síly. Nejčastějším příznakem bývá dušnost, ale nemoc se může projevit i dráždivým kašlem a dalšími obtížemi. Astma je zrádné v tom, že může propuknout v každém věku (podobně jako alergie) a nedá se vyléčit, ani z něj dítě nemůže vyrůst. U lehčích forem jej však lze uvést do dlouhodobého klidového stavu.

Zajímavost MIMIFORA

Odborníci přišli na to, že astma souvisí i s duševním stavem matky dítěte – pokud trpěla depresemi či úzkostmi, je pravděpodobnost, že její potomek bude mít astma, vyšší až o 67 %.

První projevy astmatu: U předškolních dětí 

deti-a-rodina-jak-poznate-astma-2-ing

Pokud se vyskytuje alergie či astma u jednoho, případně obou rodičů, je pravděpodobnost, že se astma objeví u dítěte, mnohem vyšší. Rizikoví jsou i ti nejmenší, kteří trpí jinými alergiemi či atopickým ekzémem. První potíže se mohou objevit už u kojenců, velmi často pak nemoc propuká kolem třetího roku – v době, kdy děti nastupují do mateřské školky.

MIMIFORUM zjistilo:

Jak se pozná astma u dětí?

● Dítě těžce dýchá, objevuje se u něj dušnost.

● Má pocit tísně na hrudníku, nemůže popadnout dech.

● Dítě má časté záchvaty kašle, například po tělesné zátěži, během hry nebo při smíchu.

● Častý bývá i noční kašel, který může dokonce být jediným příznakem astmatu.

● Typické bývá sípání, hvízdavé dýchání, pískot.

● Dítě zrychleně dýchá, je slabé a vyčerpané.

● Tyto stavy se mohou nejprve objevit při virových infekcích dýchacích cest, později nezávisle na nich. Astma může vyprovokovat námaha, křik či kontakt s alergeny (roztoči, pyly atd.).

Podezření na astma? Navštivte lékaře

Pokud u dítěte pozorujete jakékoliv podobné dýchací obtíže, neváhejte kontaktovat lékaře. I u těch nejmenších dokáže alergolog určit, zda se o astma jedná, nebo ne. S touto nemocí se dá plnohodnotně žít, je však třeba ji mít pod kontrolou. Neléčené astma totiž může vážně poškodit plíce a vážný astmatický záchvat může dítě dokonce ohrozit na životě.

MIMIFORUM doporučuje:

Co udělat, pokud má dítě astma

● Upravte jeho ložnici. Je třeba odstranit vše, co by mohlo vyvolat či zhoršit astmatický záchvat – závěsy, koberce apod.

● Teplota v místnosti, kde dítě spí, by neměla převýšit 20° C s tím, že vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 40 a 50 %. Pořiďte zvlhčovač vzduchu.

● V bytě nekuřte a raději nechovejte zvířata.

● Nepořizujte plyšové hračky, které udržují prach i roztoče. Pozor i na pokojové květiny, které by mohly být zdrojem plísní.

 

Text: ino

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse