vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Dítě epileptik. Takto nemoc poznáte!

25. dubna 2013

Dítě epileptik. Takto nemoc poznáte!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: padoucnice Epilepsie záchvat nemoc dítě

preventan-mimiforum-banner

Epilepsie se může objevit kdykoli v životě. Děti postihuje čtyřikrát častěji než dospělé a jejím typickým projevem je epileptický záchvat. 

Záchvat, při němž nemocný leží na zemi, kroutí se v křečích, slintá a na nic nereaguje. Tak si většina lidí představuje člověka s epilepsií. Dříve se jí říkalo padoucnice. Řada těch, kdo se s ní ve svém okolí nesetkala, je přesvědčena, že jich se nemoc netýká. To je ovšem omyl, protože epileptický záchvat může dostat člověk v každém věku.


Děti potká 4× častěji

Podle statistik se sice výskyt nemoci v populaci pohybuje mezi 1 až 3 %, ale pravděpodobně je ještě vyšší. Ví se, že častěji bývají postiženi muži než ženy (a to až 2,5×), a že děti se s nemocí setkají 4× častěji než dospělí. Proto se u nich také řadí mezi nejčastější chronická onemocnění. V jejich případě však nemusí jít o problém trvalý – u 60 % z nich nemoc v dospělosti vymizí.


deti-a-rodina-dite-epileptik-ii-sh-nahled MIMIFORUM zjistilo:
3× o epilepsii

-    Epilepsie je záchvatovité onemocnění mozku – nemoc neurologická.
-    Až u 50 % pacientů se neví, proč se nemoc rozvinula.
-    Polovina všech postižených prodělá první záchvat před 15. rokem.


Hlavní příznak – záchvat

Typickým příznakem nemoci je epileptický záchvat, který dokáže všechny, kdo se s ním setkají poprvé, řádně vyděsit. Existují dva hlavní druhy záchvatů – malý a velký. U dětí často přichází záchvaty nejdříve menší intenzity, které však přidávají na síle i četnosti. Pro kojence a malé děti je typický tzv. petit mal, krátký celkový záchvat trvající 10 až 30 vteřin. Škála příznaků je u nich také širší než u dospělých. Existuje zhruba patnáct typů epilepsie a uvádí se, že některou z forem trpí až 2 miliony dětí v Evropě. Může být jak vrozená, tak se objevit později, například jako následek úrazu, infekce apod.


MIMIFORUM zjistilo:
Příznaky epileptického záchvatu

-    Malý záchvat. Ztráta kontaktu s okolím, nepřítomný pohled, žádná či špatná reakce na dotazy, polykání, stáčení hlavy či očí ke straně, opakované automatické pohyby. Postižený neupadá do bezvědomí.

-    Velký záchvat. Typické jsou křeče končetin a těla, včetně dýchacích svalů. Může dojít k poruše dýchání, modrání, slintání, pokousání jazyka, povolení svěračů močového měchýře. Nemocný upadá do bezvědomí. Záchvat většinou sám odezní do pěti minut, poté následuje odpočinek či spánek, většinou jedna až dvě hodiny.


MIMIFORUM zjistilo:
První pomoc při záchvatu

-    Položit dotyčného na lůžko či podlahu, odstranit ostré či nebezpečné předměty v blízkosti, podložit mu hlavu (např. polštář, ručník, mikina).
-    Povolit těsné části oděvu, hlavně u krku.
-    Nesnažit se bránit křečím či člověka dokonce násilím držet, nesnažit se přerušit záchvat či dotyčného probrat (např. třesením, políváním vodou apod.).
-    Pokud nemocný hodně sliní, natočit hlavu tak, aby sliny odcházely z úst ven.
-    Měřit čas, záchvat by měl odeznít do pěti minut. Pokud by byl delší, je třeba volat záchrannou službu.
-    Po záchvatu uložit do stabilizované polohy na bok, zkontrolovat dutinu ústní (nebezpečí udušení slinami či zapadlým jazykem), nechat odpočívat.
-    V případě, že šlo o první záchvat, anebo je po něm dotyčnému zle, vyhledat lékaře.

Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse