7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

22. srpna 2013
Dítě bouchá hlavou o zem: Co s tím?
Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: pozornost náraz hlava autismus bolest dítě
Když dítě začne bouchat hlavou o zem, rodiče to dokáže pořádně vyděsit. Nejčastěji se problém objevuje před druhým rokem a sám vymizí. Příčin však může být několik a v krajních případech může jít i o jeden z příznaků autismu.
Když začne batole náhle mlátit hlavou o zem, vyděsí to každého rodiče. A pokud se stavy opakují, bojí se nejen o jeho zdraví, ale začne pochybovat, zda je s dítětem všechno v pořádku. To přece není normální, takto si ubližovat! Odborníci uklidňují – stává se to a většinou tyto stavy vymizí tak náhle, jako přišly.
Nejčastější »bouchači«: Před 2. rokem!
Bouchání hlavou o zem, stěnu či nábytek se objevuje nejčastěji mezi rokem a půl a dvěma lety, ale výjimkou nejsou ani děti mladší. Nemá-li projev žádnou závažnější příčinu, pak kolem třetího roku většinou zmizí jako mávnutím kouzelného proutku. Ze strany rodičů je však třeba zvýšeného dohledu a opatrnosti. Děti neodhadnou míru a velmi snadno si mohou způsobit vážné poranění.
MIMIFORUM zjistilo:
Hlavní důvody, proč děti bouchají hlavou o zem
- Chtějí upoutat pozornost. Děti jsou mazané a záhy zjistí, jak na rodiče. Pokud ti se jim příliš nevěnují a nemají na ně čas a jiné způsoby, jak je přilákat selžou, mohou to řešit právě boucháním hlavou. Dobře vědí, že se o ně rodiče budou bát – a přijdou.
- Řeší tak bolest. Malé děti se s bolestí ještě neumějí vyrovnat, ani o ní s rodiči mluvit. Boucháním hlavou se tak mohou snažit od jiné bolesti odvést pozornost.
- Uklidňují se. Zní to sice zvláštně, ale je to tak. Některé děti se mohou boucháním hlavou paradoxně uklidňovat. Opakovaný, rytmický pohyb, jim může připomínat uklidňující houpání v kočárku.
- Vybíjejí si emoce. I malými dětmi často zmítají silné emoce, ale neumějí to ještě sdělit. Vybíjejí si je tak právě boucháním hlavou o zem.
- Jde o příznak nemoci. V některých případech může bouchání o zem signalizovat i poruchu, nejčastěji to bývá jeden z příznaků autismu. Procento dětí, které jsou skuteční autisté a takto se projevují, je ale velmi malé.
Doma vše zabezpečte
Pokud začne bouchat hlavou o zem či o kusy nábytku i vaše dítě, snažte se dohledat příčinu a stavům zabránit. Odveďte pozornost, zakročte, nenechávejte dítě, aby si ubližovalo. Doma učiňte bezpečností opatření, odstraňte nebezpečné věci z dosahu, pořiďte kryty na všechny rohy. Pokud se stavy často opakují, konzultujte vše s pediatrem.
Zjistěte příčinu, zakročte
S dítětem o problému mluvte, vysvětlete mu, že jde o nebezpečnou věc. Pokud už dostatečně komunikuje, zkuste zjistit, co mu vadí a jaký je důvod jeho chování. Spouštěcí impulz, pokud je, můžete také vypozorovat sama. Je-li důvodem to, že se dítě snaží získat pozornost, zabavte ho, vymyslete program, nenechte ho, aby se nudilo. V tomto případě hned nezasahujte, pokud v místě nehrozí nebezpečí. Nedělejte mu ani diváka. Dítě by totiž zjistilo, že jde o způsob, jak vás přilákat – a mohlo by to praktikovat častěji.
Tip MIMIFORA:
Helma proti nárazům
Pro děti, které bouchání hlavou opakují, je na trhu k dostání speciální helma No Shock, která hlavu chrání před nárazy. Je měkká, pohodlná, vhodná pro děti od 8 do 20 měsíců a chrání choulostivé části hlavy před nechtěným zraněním. Díky speciální úpravě je vhodná i pro denní nošení na ven i na doma.
Text: mob
Foto: Shutterstock.com
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!