vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Diogenův syndrom: Ex zpustnul a hromadí věci!

10. října 2017

Diogenův syndrom: Ex zpustnul a hromadí věci!

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: duševní porucha odpadky hromadění věcí Diogenův syndrom nemoc

preventan-mimiforum-banner

Chorobné hromadění věcí, nadměrný nepořádek, zápach linoucí se z bytu. To jsou jen některé příznaky tzv. Diogenova syndromu.

Patologické hromadění věcí. Starého harampádí, oblečení, zbytečností. Tak se projevuje Diogenův syndrom. O tom, že není ničím tak vzácným, svědčí i fakta – objevuje se prý u dvou až pěti procent lidí, a dokonce v mírnějších formách prý až u třetiny dospělých!

 

Nevábný zápach z bytu

„Když jsem se rozváděla se svým ex, nikdy by mě nenapadlo, že tak zpustne a onemocní. Náš rozvod neustál, zavřel se doma, přestal chodit mezi přátele, neuklízel a jen hromadil věci. Se psem nechodil ven, a tak se z bytu brzy začal linout zápach. Nedbal o sebe, nemyl se, nevynášel odpadky. Chtěli jsme mu pomoct, ale nebyla s ním řeč. Nakonec nám musela asistovat policie a podařilo se nám ho dostat na psychiatrii,“ vypráví Eva (43).

 

Haldy věcí a odpadků sex-a-vztahy-diogenuv-syndrom-ii-sxc-nahled

Tzv. Diogenův syndrom patří mezi duševní onemocnění. Je pro něj typické chorobné hromadění věcí, které člověk nevyhazuje, jen posouvá a přemisťuje. Nevynáší odpad, doma se nedá projít, všude jsou hromady věcí. Přítomny bývají i zanedbaná domácí zvířata. Proto bývá pro obydlí typický nevábný linoucí se zápach, který obtěžuje okolí.

 

Chorobu si nikdo nepřizná

Problémem je, že většina hromadičů věcí si svou chorobu neuvědomuje, tudíž pomoc a léčbu odmítá. Jsou totiž přesvědčeni, že oni se chovají správně, naopak divné je jejich okolí. Proto bývá cesta k nápravě a zbavení se poruchy mnohdy složitá. K úplnému vyléčení většinou nedojde.

 

Ohrožoval sebe i okolí

„Bývalý manžel se po rozvodu strašně změnil. Přestal dbát o sebe i o svůj byt, hromadil věci, a dokonce i zvířata. Pořídil si pět psů, aby nebyl sám. Jenže přestal chodit do práce, neměl peníze, začal hromadit odpadky, psy nechodil venčit. Okolí si začalo stěžovat na zápach, který jde z jeho bytu. Ex ale nic slyšet nechtěl, tvrdil, že on je v pořádku a kdo není normální, jsme my. Museli jsme prokázat, že ohrožuje sebe i okolí, jen tak se nám podařilo hospitalizovat ho bez souhlasu a jeho byt jsme mohli vyklidit. Bylo to strašné,“ vypráví Jolana (45) svou zkušenost.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Takto poznáte Diogenův syndrom

 

-          Člověk patologicky hromadí věci, nic nevyhazuje, netřídí, doma má velký nepořádek, haldy všeho možného. Nejde o sběratelství, ale o věci bez hodnoty, odpadky.

-          V domě či bytě žije často s více zvířaty, o které se řádně nestará, nevenčí je, potřebu vykonávají v bytě.

-          Odmítá pomoc, je přesvědčen, že žije správně, je apatický. Pokud mu někdo pomoc nabízí, bývá agresivní.

-          Dotyčný většinou nedbá ani na sebe, chodí nemytý, zanedbaný.

-          Z bytu se line zápach, který obtěžuje okolí.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse