vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Dilema rodičů: Dát odklad nebo ne?

31. ledna 2018

Dilema rodičů: Dát odklad nebo ne?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: poradna zápis rodič odklad škola dítě

preventan-mimiforum-banner

Dát dítěti odklad, nebo ho poslat do školy? To je otázka, která v hlavě probíhá řadě rodičů, kteří s dětmi absolvovali zápis do školy. 

Q Max

· Q Max® obsahuje tělu vlastní koenzym Q10 – 30 mg.
· Garantovaná Kaneka Q10™ kvalita (japonský koenzym Q10, který se vyrábí přirozeným biologickým procesem).
· Bez nežádoucích příměsí.

 

q-max-nahled

Doplněk stravy


Více zde!

Zápisy do prvních tříd jsou v plném proudu. Na řadě škol už proběhly, a dokonce jsou známy i výsledky. Pro mnoho rodičů předškoláků ale právě teď nastává dilema – je dítě na školu zralé, ale pro něj bude lepší zvážit odklad školní docházky?

 

Sám rodič nic nezmůže

Není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Rodič sám nemůže o odkladu jen tak rozhodnout, i když si to mnozí myslí. Má-li jakékoli pochybnosti, zda dítě školu zvládne, je nezbytné se objednat k posouzení školní zralosti do pedagogicko-psychologické poradny, kde odklad buď doporučí, anebo ne. K podání žádosti o odklad školní docházky je však nezbytné ještě druhé potvrzení – od lékaře či psychologa. Až v případě, že jsou obě doporučení pro to, aby dítě do školy nenastoupilo, přichází podání žádosti o odklad.

 

Posudek odborníka je nezbytný

„Syn je hravý, špatně mluví, škola ho nezajímá. Chci pro něj odklad, vůbec neuvažuji, že by nastoupil do školy. Záleží přece jen na mně, zda ho tam dám, nebo ne,“ říká Lucie (26). Patří mezi zástupkyně těch rodičů, kteří o odkladu školní docházky nemají dostatečné povědomí. „O žádné návštěvě doktora nevím, proč by měl mé dítě někdo zkoumat, já přece vím nejlíp, jak na tom je,“ brání se, když je jí u zápisu doporučena návštěva pedagogicko-psychologické poradny. Posudek odborníka je ale při žádosti o odklad nezbytný.

 

Do poradny co nejdříve

Pokud dítěti u zápisu doporučí zvážení nástupu do školy, je vhodné se co nejrychleji objednat do poradny, protože v tomto období bývá plno. O odklad povinné školní docházky je třeba potom zažádat do 31. května a v tu dobu je mít třeba již zhotovené zprávy odborníků, které jej doporučují. Zákonný zástupce dítěte (rodič) žádá písemně ředitele školy, do níž by dítě mělo nastoupit. Ten poté rozhodne, zda žádosti vyhoví.

 

Odklad? Nikdy! tema-tydne-dilema-rodicu-ii-sxc-nahled

„U zápisu do školy nám bylo doporučeno, ať se objednáme do poradny, protože podle učitelek dcera není zralá na školu. Já si to ale nemyslím. Je šikovná, všichni ji chválí. Nehodlám jí dávat odklad, ani kdyby mi ho doporučili,“ říká Jana (31), která dobře ví, že pokud ona sama o odklad školní docházky nepožádá, nikdo jí ho nemůže nařídit. Otázkou je, jaké řešení je pro dítě nejlepší a vše stojí za to dobře zvážit.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Kdy zvážit možnost odkladu školní docházky

 

-          Dítě je celkově nevyzrálé a nesoustředěné.

-          Dítě má vážnou poruchu výslovnosti.

-          Dítě je nezralé citově a má problémy v sociální oblasti.

-          Dítě je vývojově opožděné proti vrstevníkům.

-          Dítě má velké problémy s motorikou, neumí správně držet tužku apod.

-          Dítě je velmi často nemocné, má problémy se zařadit do kolektivu.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi
13:40 19.04.2018 - Magda44 -

Bez nadpisu

Já myslím, že to není vhodné.
11:25 01.02.2018 - Petra -

Odklad školní docházky

Opravte si údaje. Od loňského roku jsou zápisy v dubnu a PPP vyšetřují děti převážně v období březen-květen.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse